Hlavní navigace

(Ne)podporujte Dánsko!

13. 2. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internetová kampaň bojuje za svobodu slova pro Dány a jejich karikatury proroka Mohameda. Přispět bannerem nebo odkazem můžete i vy. Otázka zní: má to nějaký smysl? Reálná aféra ve virtuálním světě ukazuje, jak rozdvojené ve skutečnosti jsou představy o svobodě slova.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

O problému s karikaturami proroka Mohameda, vydanými dánským listem Jyllands-Posten a následně přetištěnými mnoha deníky a časopisy na celém světě, jste zcela jistě už slyšeli. Těch pár obrázků svatého muže s bombou místo turbanu, u bran ráje, jak odmítá sebevražedné atentátníky s tím, že došly panny, nebo s rohy, z Evropského hlediska nevypadá jako nic zajímavého nebo mimořádného. Kdejaký politik ostatně vypadá v novinách hůře než Mohamed a na podobné vtipy jsme si už dávno zvykli.

Přesto protestujících proti nim, a také proti jejich autorům, jsou tisíce. Noviny se za karikování proroka omluvily, mnoho dalších pak stránku přetisklo s odkazem na svobodu slova. Problém stále plní ulice. A Internet.

Jedním z pokusů o podporu „dánského boje za svobodu slova“ je server supportdenmar­k.com. I vy si na své stránky můžete doplnit odkazující banner nebo ikonku s textem v jednom z mnoha jazyků. A ochotných je podle všeho více než dost. Jde samozřejmě o nesmírně důležitou záležitost. O svobodu vyjadřování, o právo dělat si legraci, z čeho chceme, o dánský boj.

KL22 hlasovani

Věřící muslimy karikatury uráží. Z jejich hlediska nejsou projevem žádné svobody slova, ale drzostí. Urážkou pravděpodobně nejvýznamnější postavy jejich víry. Autoři karikatur ani ti, kteří je zveřejnili, se ze svého hlediska nedopustili prohřešku proti vlastní, křesťanské kultuře. Nezobrazování živých bytostí nemusí akceptovat, protože není součástí jejich tradice. Legrace z „cizího“ proroka jim také nemusí vadit. Ale překročili elementární slušnost. Dopustili se urážky mnoha lidí, které v životě neviděli, kteří jim nic neudělali a které neznají. Lidí, o kterých si nelze myslet, že jsou jen kvůli odlišnému náboženství blbci.

Domnívám se, že kampaň na podporu „svobody slova“ je vlastně jen pokračováním této ostudy. Kdyby někdo rozpoutal podobnou kampaň například na podporu nacionalistů a popíračů holocaustu, ostatně jejich weby existují také, zřejmě by si brzy vysloužil kriminál. Ono „popírání“, které je z našeho hlediska trestné, přitom vychází prakticky nastejno jako karikování proroka. A za to má někdo dostat metál?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.