Hlavní navigace

Nepořádek v italském éteru má částečně řešit půlmiliardová injekce vlády

8. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Vzájemné rušení vysílačů je v Itálii dlouhodobým problémem, který navíc ohrožuje i okolních státy. V pásmu VKV, tedy FM rozhlas, se dokonce využívají kmitočty po 50 kHz.

Investice ve výši dvaceti milionů euro, v přepočtu přibližně 550 milionů korun, kterou vyhradilo italské ministerstvo hospodářského rozvoje, by měla částečně řešit katastrofální situaci v tamním éteru. Situace v Itálii je tak alarmující, že televizní a rozhlasové signály se ruší nejen uvnitř země, ale k rušení dochází i v rámci okolních států. Problémy tak mají díky jihoevropanům i Malta, Chorvatsko nebo Slovinsko. O finanční injekci informoval mimo jiné server Digitaldivide.it. Částka se má rozdělit mezi provozovatele, kterých se rušení vně Itálie týká. Zdá se však velmi nízká na to, kolika subjektů se týká.

ČTĚTE TAKÉ: DAB je mrtvý, potvrdila Itálie a Dánsko. Země přecházejí na technologii DAB+

Situace na jihu Evropy už před několika lety dosáhla takové míry, že například rozhlasové stanice nejsou „rozesety“ po pásmu po 100 kHz, jako je tomu v ostatních evropských zemích včetně České republikySlovenska, ale po 50 kHz. V Itálii lze tak například narazit na kmitočty 88.950 MHz, 97.250 MHz, 100.650 MHz a podobně. Opatření, které vyjde v platnost do konce roku, je reakcí na tlak okolních zemí, jak se vypořádat s velkým počtem vysílačů, které fungují na nelegálních frekvencích. Jak se ale částka 20 milionů euro bude přesně dělit, zatím není jasné.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.