Hlavní navigace

Nesleduje vás někdo přes kameru či mikrofon?

19. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Photosani / Shutterstock.com
Vítejte do světa šmíráků, kteří přes počítače vybavené mikrofonem a kamerou sledují, co právě děláte. A také toho pak patřičně využijí.

Ne nadarmo je jedním z užitečných tipů týkající se kamer na počítačích (a zejména noteboocích) ten, který doporučuje je přelepit lepicí páskou. Dokonce si můžete koupit různorodé zábavné a dobře vypadající „přelepky“, které lze snadno sejmout a poté opět nasadit.

Kamery a mikrofony v počítačích dlouhodobě patří z hlediska soukromí a bezpečnosti mezi problematická zařízení. Záplava bezpečnostních nedostatků v ovladačích či softwaru jako je Java či Flash umožňují případným útočníkům získat vzdálený přístup a kameru i mikrofon na dálku aktivovat. 

Aktivace navíc může proběhnout tak, že se o ní oběť nedozví, protože případné světélko, které by mělo signalizovat aktivní kameru, se vůbec nerozsvítí. Stává se i to, že oběť naletí na nějaký trik a sama si do počítače nainstaluje nějaký software, který to útočníkovi umožní.

Pokud něco takového považujete za absurdní, podívejte se na Digital voyeur spied on women’s webcams 5–12 hours a day. Jde o čerstvý případ z Velké Británie, kde šmírák tři roky po dlouhé hodiny šmíroval nic netušící ženy přes jejich kamery. 

Na tomto (ale nejenom tomto) případu je zajímavé ještě to, že jeho zatčení bylo výsledkem mezinárodní policejní akce mířící proti výrobcům pomůcek, které něco takového umožňují.

RAT (Remote Administration Tools)

RAT pomůcky si můžete pořídit za pár desítek dolarů a jsou používány jak amatérsky, tak profesionálně (viz Jaké exploity objednala česká policie? Maily Hacking Teamu jsou na WikiLeaks a vůbec vše okolo hacku Hacking Team). 

Někdo využije RAT ke sledování partnera, kterého podezírá z nevěry, nebo prostě proto, že je chorobně žárlivý. Tyto nástroje najdou uplatnění i ve firemní špionáži. Ale také tam, kde někdo chce prostě šmírovat lidi a získat jejich fotografie či videa v choulostivých situacích.

RAT software může mít, pochopitelně, i zcela legální a praktické využití. Jak název napovídá, lze s jeho pomocí pracovat se vzdáleným počítačem. Pokud byste si chtěli někdy nějaký vyzkoušet či zjistit více, tak mezi ty lepší patří například XtremeRAT, Black Shades či Dark Comet. Ale pozor, v zásadě jsou právě tyto vyjmenované pomůcky chápány i jako malware.

Poměrně nízký trest

Výše zmíněný případ z Anglie vám představí člověka, který denně pět až dvanáct hodin trávil šmírováním žen prostřednictvím webových kamer, které oběti měly na počítačích. 

Cloud23

O tom, že je někdo sleduje, neměly nejmenší ponětí. Ve své činnosti mohl nerušeně pokračovat tři roky, než se ho podařilo odhalit. Je mimochodem velmi časté, že útočníci prodávají získané fotografie či videa dalším zájemců.

Paradoxem je, že muž dostal pouze 40týdenní podmíněný trest a 200 hodin veřejně prospěšných prací. Zároveň ale přijde o veškeré počítačové vybavení a na sedm let bude zapsán do registru sexuálních delikventů.

Přelepujete si kameru na notebooku?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).