A doplním ještě doušku k televiznímu vysílání: pokud v "prime time" jsou hlavně mainstreamové "obaly reklam" a slušný film začíná v noci (a trvá s reklamními bloky o skoro hodinu déle než je délka filmu), je lepší si to nahrát, reklamy vyházet a pustit druhý den, po 20, hodině, až děti zmizí do postele.
Televize se tím samy připravují o diváky a konzumenty reklamních bloků - jen jim to je jedno, protože dobrým "zákazníkem" je pilný sledovač nekonečných a reprízovaných seriálů či bezduchých "estrád", který si dobře cílenou reklamou nechá vnutit předražený šmejd. Na zbytek není třeba brát ohledy.
Tak já jsem typický "vlažný" divák resp. ještě něco horšího :-) TV vysílání přímo nesleduji už vůbec, maximálně tak jednou týdně si z ČT2/Art nahraji nějaký dokument nebo film vysílaný někdy v noci, komerční telky nenabízejí nic sledovatelného a navíc ty reklamy... TV tedy slouží jako zobrazovač vlastních zdrojů (asijská produkce získaná převážně ne zrovna morální cestou, ale co nadělám). Mimochodem srovnání reklam jež lidem u TV vysílání vadí a že mají tedy radši Youtube je zvláštní - na Youtube jsou reklamy taky. Ano, jsou kratší a v PC se dají snadno vyblokovat, ovšem jak se to dělá v TV, to netuším. Na Netflix u mne asi dojde - jednak tím využiji novou 4K HDR televizi, jednak už se tam objevují asijské seriály a někdy i film, ačkoli titulky mají bídné (transkripce, chyby tykání-vykání apod.), v tomhle ohledu většinou vítězí fandovská tvorba.
Hlavně den má jen 24 hodin, takže můžou klidně vznikat další služby s různým obsahem, ale sledování nějakého obsahu jsem schopen věnovat nějaký určitý a předem omezený čas (pracím, rodinou, odpočinkem apod.). Takže to nebude další čas navíc, ale náhrada nějaké současné aktivity. Nakonec bych totiž dopadl tak, že budu platit několik služeb (VOD, IPTV) a pro chybějící "volný časový slot" z toho nebudu sledovat nic. :-)
Přidám ještě jeden argument pro "nemít předplacenou platformu": člověk by jich musel platit několik, aby se dostal k tomu, co si přeje vidět. Dokud distributoři budou "hlídat" filmy jen "pro to svoje", nemáte prostě šanci. Nemusí jít o "poslední trhák", stačí, když chcete dětem pustit "celého" Harryho Pottera - to aby člověk hlídal, kdy je to kde k zastižení.
Takže nastupuje více či méně "nečisté" získávání obsahu (stažení z webu nebo koupě BlueRay a převod na disk), protože pak máte šanci se na to podívat kdykoliv. (A to distribude na BD pomalu končí...)
Streaming není ta pravá "proklientská" cesta.
Já jsem si poslední dobou docela oblíbil službu VOYO. Oproti HBO tam najdu mnohem více českých filmů včetně těch starých a také filmy menších produkcí. HBO se naopak spíše soustředí jen na americké vysokorozpočtové filmy a to se mi nějak zajedlo. Navíc má VOYO oproti HBO go o mnoho lepší HD. Cena je plus mínus stejná.
Nedá mi to, abych se nepozastavil u protimluvu v nadpisu článku.
Do duše televizního diváka tento článek určitě nenahlíží. Ten, kdo sleduje tyto nelineární služby či VoD určitě není divák televizní, ba naopak. Televizní vysílání nesleduje, nemůže být tedy divák televizní.
To jen k zamyšlení nad významem pojmů a jejich korektního používání.
Film, který začne ve 21 hodin, má "natočeno" 2,5 hodiny a k tomu 55 minut reklamních vsuvek je k ničemu - opravdu jedině nahrát, zbavit reklam a pustit si druhý den.
Jenže tím ty televize reálně zahazují reklamní bloky. O to víc jich potřebují nacpat na 20. hodinu - a tak tam cpou zábavné pořady, sitcomy - nebo "krátký detektivní seriál", takže začátek filmu se posouvá někdy na 21:30...
To je "dobová" záležitost. Mám, trocho z nostalgie, trochu z pedagogických důvodů, pár filmů "ze starých časů", kdy je bylo potřeba našlapat ideálně na 720 MB CD, v DivX, aby to bylo koukatelné na 15" monitoru s rozlišením 1024x768 bodů a dekódovatelné na pomalejším Celeronu. Zdrojem bývalo v lepším případě DVD (to jsou ty "širokoúhlé"), v horším analogové TV vysílání (to jsou ty "ořezané" na 4:3), v nejhorším VHS kazeta z půjčovny.
Tenkrát rozlišení 320x240 (neprokládané) bylo použitelné - na 4k monitoru s desetibitovou barevnou hloubkou je to "film na poštovní známce".
V roce 2000 to dávalo smysl.
Jsem spokojen, klasicka lineární TV je prostě mrtvá.
Stejně je vidět jak z svych sociálních bublin někdo přeceňuje ochotu platit prémiový obsah. Často než lepší je to vypnou a nedivat se na nic nez platit.
Jinak vzhledem k tomu že se nesmart televize a telefony nedělají nevyvozujte hned z toho kauzalitu......
Klidně si tvrďte, že O2 se rovná CETIN, až máte ten prchavý pocit vítězství svého názoru, protože o nic jiného tu nejde...
O2 a CETIN mají sice stejného majitele, ale odlišná sídla a odlišná IČO. A IČO je unikátní identifikátor, víme?
Zkráceně - CETIN má na starosti infrastrukturu (je servisním partnerem nejen O2) a O2 koncové zákazníky.
Osobně se děsím toho, že se na ulozto.cz začnou objevovat právě ty zmršeniny, kdy někdo bude BD převádět do HEVC. Asi jako v dřívější době, kdy všemožní patlalové prznili DVD-Video do nějakých XShitů a podobných pakodeků, kde výsledek byl sledovatelný tak nanejvýš na přenosné TV, ale jak to člověk pustil na velké, tak se mu zvedl kufr z toho humusu...
Vycházím z posledních dostupných údajů: https://www.mediaguru.cz/clanky/2018/10/future-of-tv-televizni-trendy-se-v-cesku-lisi/ (zatímco fanatici do IPTV a OTT tradičně vaří z vody, protože jejich čísla o tom, jak je netová TV úspěšná, jsou jenom jejich vlhké sny bez jakéhokoliv reálného základu :D ). Kromě toho se dají dohledat počty abonentů satelitní a kabelové televize vs. počty abonentů netové TV. U pozemního vysílání jsou pak k dispozici čísla z průzkumů.
Množina těch, kteří sledují oboje, rozhodně nebude nijak závratná. Když si např. platím SAT, tak proč bych si k němu ještě platil identický obsah na netu? To nedává smysl. Jedině pokud se to bere tak, že k SATu mám ještě Skylink Live přes net gratis, ale takto se výpočty obvykle nedělají.
Pane Emile aneb reinkarnovaný Dorothea apod. - on se ten nárůst stabilních internetových přípojek ve smyslu, že by dokázaly tyto přípojky obsluhovat internetovou TV, jaksi nekoná a konat nebude, protože správně píšete, že by to nebylo ekonomicky rentabilní. SAT, stejně jako pozemák, prostě vysílají a nikoho to nezatěžuje, nikdo skrz to nemusí posilovat infrastrukturu a už vůbec nehrozí, že by se streamy vysílání někde po cestě zasekly kdoví u koho, jako je tomu u IPTV a zejména u zcela negarantované OTT. Prostě TV má svoje místo v terestrice, na SATu a v kabelu, nikoliv na internetu. Tam může fungovat třeba velmi úspěšné HbbTV, k těmto účelům je net ideální. Pro běžnou TV je ovšem internet zcela nevyhovující.
Musím změnit svůj názor. Vám nejde o to mít pravdu. Vám jde o to mít pravdu a ještě co nejvíce kreativně urazit oponenta.
Já o voze, vy o koze...
Nesporuji stejného majitele. Já oponuji, že nejde o jednu firmu, jak tvrdíte vy (O2=CETIN) ale o dvě, O2 A CETIN a to už od začátku ;-)
Asi na vás jdu v moc dlouhých větách...
Hezký zbytek dne i Vám.
Souhlas, týden je žalostně málo. Nehledě na to, že při tak krátké době pak člověku snadno uteče to, co se aktuálně vysílá a je to prostě začarovaný kruh. Tudy cesta nevede, mnohem lepší je možnost nahrávání u sebe bez omezení, případně v kombinaci s HbbTV, kde si v archívu dané stanice přehraji cokoliv z jejich nabídky a kdy chci já, nikoliv abych byl otrokem nějakého týdenního zpětného sledování.
Na zprávy a počasí je v pohodě. Jakmile ale chcete po delší době něco co k čemu nedrží práva TV stanice, tedy většinou licencované ze zahraničí (v dnešní době skoro všechno kromě zpráv a seriálů vlastní tvorby, od filmů přes sport až po reality show/TV soutěže) tak s HbbTV narazíte. Hlášku "pořad bude dostupný ještě XX dnů" známě všichni.
Co je na tom k nepochopení - TV vysílají pořad v takovém časovém slotu, kdy má nejvyšší sledovanost (+ v době kdy je sledovanost bídná, tak dávají nějakou levnou výplň). A ony realitky a routěže jdou i během týdne, akorát že jenom ty levné (případně xy repríza), kousky s dražší produkcí prostě jdou když mají nejvyšší sledovanost což je koncem týdne.
Fa O2 je ráda, že ukočíruje ty zvonkové dráty, na kterých nabízí služby a kde se rychlost u DSL pohybuje v průměru lehce přes 20 Mbps a má to klesající trend: https://www.dsl.cz/clanky/namerene-rychlosti-internetu-na-dsl-cz-v-zari-2019 (o rok dříve to bylo necelých 17 Mbps: https://www.lupa.cz/pr-clanky/vyvoj-internetu-v-cr-za-poslednich-10-let/). Takže vámi uvedený masivní nárůst přípojek a jejich rychlostí je jako obvykle jenom plk bez reálného základu a na tom se internetová TV opravdu stavět nedá, sorry...
I průměrně myslící člověk ví, že pokud má víc firem stejného majitele, tak tento majitel vše určuje a je úplně jedno, jestli má jedna firma takové IČ a druhá firma zase jiné. A důvody rozdělování firem jsou také dostatečně známé, tedy pochopitelně pro lidi ekonomicky znalé a ne pro Hurvínky, kteří nadšeně jásají, jak se O2 převtělí na O2 + Cetin a naivně si myslí, že se tímto kosmetickým procesem něco změní :D
Šlápnul Vám PK na kuří oko, nebo vám nechtěl prodat kopírku? :-)
A nebo ještě mám jednu variantu, už vám leze krkem ten hacknutý adclick ze kterého opakovaně i tady na Lupě vyskakuje buď Kellner nebo Kraus?
A že to společnosti nevadí, protože:
"Zobrazili jsme přes 10 milionů reklam na 250 webových stránkách a stále rosteme!" A prý jsou vybaveni "robusním systém na na rozpoznávání falešných prokliků a zobrazení"...
Kdyby měli raději robusTní systém, který by kdejakého ruského trotla vykopal ven...
(schválně jsem kliknul a dostal jsem se na ruskou stránku s testem fénů)
Zato mi naopak připadá že prime-time je zvláště ke konci týdne jediná doba kdy v TV něco je. Ony totiž ty nekonečné seriály jako Ulice nebo Ordinace bývají přes týden a až ke konci týdne uvolní místo něčemu zajímavějšímu, v pátek nebo v sobotu kolem 21 hodiny mi jede nahrávání někdy i na 3 kanálech, mám přístup i k FR stanicím a ty mají prime-time běžně o hodinu posunutý na 21. hodinu, nejčastěji nahrávám FR veřejnoprávní a komerční stanice, na kterých jsou sice reklamy ale 3x7minut během 2,5 hodiny je ještě v normě oproti tomu co předvádí NOVA, spíše mi vadí zpožděný začátek kdy je oficiálně zpožděný prime-time ve 21:00 ještě více zpožděný třeba na 21:15. Toto ovšem lze řešit nahráváním na rekordér, stejně jako to dělají mnozí už cca 20 let beze změny (akorát mezitím VHS nahradil USB disk). Hudební estráda se objeví tak 1x za 2-3 měsíce, naposledy jsem nějakou viděl na konci srpna. Většinou nahrávám takové formáty jako Fort Boyard, Boyard land, The Voice Kids, Star Academy... Přiznávám že s naší Novou a Primou bych si nevystačil, k jejich implementaci zahraničních formátů se nebudu vyjadřovat. Ovšem nedokážu pochopit že se všechny TV stanice (a to i na mezinárodní úrovni) tlačí s atraktivním obsahem na konec týdne a na 1 vysílací čas, jakoby měl týden pouze 2 dny.
Rychlosti přípojek se navyšují a rychlejší přípojky se budují. Sice ne primárně kvůli OTT/IPTV, ale z jiných důvodů. Ovšem když už ta rychlejší přípojka je, tak proč ji nevyužít i pro OTT/IPTV. Statistika o rychlosti přípojek se vydává každoročně, takže ten nárust rychlosti je objektivně dokumentovaný (třeba u nás ve městě se teď celkem dost kopou optické přípojky). Jinak já doma IPTV mám a nepamatuju si, že by někdy byly nějaké záseky.
Záseky si nepamatujete, ale nedostupnost služeb snad ano. Ale raději to připomenu:
https://www.lupa.cz/aktuality/o2-tv-ma-dalsi-velky-vypadek-ke-sluzbe-se-neni-mozne-prihlasit/
https://www.lupa.cz/aktuality/cast-zakazniku-o2-tv-znovu-hlasi-vypadky-sluzby/
Nejlepší řešení by bylo dlouhodobé umístění do archivu na webu vysílatele (tedy i do HbbTV) když už tuhle možnost stanice tolik propagují. Navíc by tahle možnost stanici nestála nic navíc, leží jim to na serverech tak jako tak, akorát to není přístupné. Jenže to by se napřed musely změnit podmínky vysílacích práv které by umožnily dlouhodobou archivaci. Kdyby jenom týden, někdy se mi stává že zjistím že se něco vysílalo třeba před 5 lety a tehdy jsem to neviděl a pochopitelně nemám z těhdejší doby nahrávku. Na Youtube a pirátské servery jako poslední možnost se taky nedá vždy spolehnout, zvláště u zahraniční tvorby.
Jestli máte na mysli HEVC, tak tomu se každý seriózní uploader vyhýbá, protože nekompatibilita je zjevná a navíc převod z originálu Blu-Ray H264 do H265 tu kvalitu totálně zmrší, nehledě na to, kolik času ten převod zabere i na výkonném PC. Zdaleka nejlepší je vzít m2ts z originálu BD a bez úprav ho uploadovat, případně v MKVToolNix z toho vyházet nepotřebné streamy (turecké audio apod.) a jako MKV pak bez ztráty obrazové kvality a de facto v původní velikosti uložit.
Co je zvláštní, nahrávám ze dvou různých satelitních kanálů, u jednoho je převod z H.264 do HEVC bez problémů a víceméně bez ztráty kvality i se třetinovým datovým tokem, u druhého ale kvalita s převodem rychle klesá. Ono je taky třeba konverzi rozumně nastavit a mohu pouze potvrdit to že rozdíl velikosti souboru mezi H264 a HEVC rozhodně není 50%.
A na jaký kanál že se to díváte? To bude asi NOVA, která nedávno upravila reklamní bloky takže jsou sice kratší, za to každých 20 minut. Protože já mám na FR satelitní stanici TF1 cca 5-10 minut zpožděný start, ale reklalmní bloky tak 3x během 2,5 hodiny, ve výsledku když potom záznam upravuju v PC tak i s rezervou na konci odmazavam většinou nějakých 30 minut i se zpožděným startem a rezervou 5 minut na konci, tedy cca 20% stopáže. Akorát nechápu proč nevysalaji TV stanice soutěže/TV-reality show i v jiné dny než na konci týdne. Právě tohle ve vysílání hledám a jinde to není, pokud by to tam nebylo tak nepotřebuju TV. Proč na tenhle žánr není VOD služba?
A když jsme tak u toho kdo tady opakovaně dává smazat zmínky o tom že jedna firma prohrála spor na téma servisní poplatek?
Lineální Tv umírá protože klesá ochota plati za její obsah. Nebo jinak je to ono rozevírání nůžek. Tedy budete mít ekonomicky slabší televizní diváky pak dlouho nic( sko ro nic) a pak ty co mají na to měsíčně plati dohromady xxxx,- za nelineární obsah.
Která firma prohrála spor o servisní poplatek, který je mimochodem stále platný, takže je velmi nepravděpodobné, že by existoval soudní spor, který firma prohraje?
A za nelineární TV se platit nemusí? Tak to je asi novinka na trhu, ne? :D Jinak tedy za pozemní lineární příjem se opravdu platit nemusí.
A obsah - ať už je lineární nebo nelineární - je pořád stejný. V pozemáku, na SAT, v kabelu a u IPTV/OTT stále sledujete tytéž TV stanice, v obsahu není vůbec žádný rozdíl.
13. 11. 2020, 08:52 editováno autorem komentáře
Psali jsme: Z výsledků dlouhodobého výzkumu Asociace televizních organizací na jaře 2020 vyplynulo, že 21,3 % českých domácností využívalo satelitní televizi, 15,5 % kabelovou televizi a 13 % IPTV. Tuzemské domácnosti také často způsob příjmu kombinují, protože v nich stoupá počet televizorů.
Jak si tady tak čtu tu diskuzi CETIN rovná se O2, nebo ne. Tak se musím přiklonit, že to jsou fakt dvě různé firmy a stejný majitel na jejich fungování není poznat. Vždyť i tady na Lupě byl článek s vedením CETINu, že v aukci chtěli jít o proti O2 https://www.lupa.cz/clanky/michal-frankl-cetin-postavime-milion-optickych-pripojek-a-v-aukci-5g-kmitoctu-chceme-jit-i-proti-o2