Hlavní navigace

Neutralita klíčového datacentra nebude prodejem Sitel DC ohrožena

27. 1. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Datové centrum
GTS oficiálně potvrdilo koupi datového centra Sitel. A oznámilo, že zakládá dceřinou společnost CE Colo, která bude provozovat datová centra doposud vlastněná GTS. Co to znamená pro český Internet?

Tahle informace by měla uklidnit všechny, kteří se obávali o zachování neutrality datového centra Sitelu. To má svým významem pro české telekomunikace i Internet klíčovou roli a pokud by byla jeho neutralita ohrožena, znamenalo by to potíže a dodatečné investice do infrastruktury.

V čem je Sitel DC výjimečný

Datové centrum Sitel vzniklo v roce 1999, tedy záhy na samotném úsvitu komerčního využívání Internetu v Česku. Za jeho stavbou stálo prozíravé rozhodnutí lidí kolem společnosti Sitel, jež se zabývá výstavbou telekomunikačních sítí. Praha tehdy měla svá datová centra v rámci jednotlivých ISP, legendou v té době bylo například v bunkru umístěné datové centrum PVT v lokalitě Podvinný mlýn (přezdívané Podivný mlýn). Jenže žádné z těchto datových center nebylo nezávislé, pokud jste se s jeho provozovatelem rozkmotřili kvůli cenám za poskytovanou konektivitu, nezbylo vám, než stěhovat své servery, což nebyl právě jednoduchý proces. 

Datové centrum Sitel se nachází v Praze 10 a má rozlohu 2 270 m2 zákaznické plochy. Dnes jej využívá jej přibližně 130 firem, mezi které patří Tesco, Interoute, Mobilkom, Active 24 nebo Teleplan. Datové centrum Sitel je také křižovatkou téměř všech národních a mezinárodních datových a internetových sítí.  Nabízí rovněž infrastrukturu NIX.cz, pro zajímavost 8. největšího peeringového bodu v Evropě, přičemž Sitelím uzlem prochází přes 55 % veškerého internetového provozu v České republice. Součástí akvizice je i 145 kilometrů optických tras, které propojují řadu dalších klíčových POP bodů po celé Praze.

Sitel datové centrum

Sitel datové centrum

Sitel DC byl koncipován od počátku jako neutrální bod, což znamená, že Sitel samotný nabízel jen místo v datovém centru a zajištění provozu serverů. Konektivitu jste si museli obstarat sami buďto tak, že jste si do datového centra dovedli vlastní kapacitu přípojné linky, nebo jste si ji nakoupili od firmy, která takovou přípojku měla. Samotný Sitel vám ji nedodával.

Klíčové bylo, že své linky tu rychle ukončila řada zahraničních operátorů jako Cogent, Telia, Tinet, Level3, Interoute, DTAG, France Telecom, Telecom Italia Sparkle, Telekom Austria, polske zeleznice, AT&T, Colt a řada dalších, menších. Pokud jste chtěli nakoupit konektivitu do zahraničí, měli jste vlastně jedinou možnost, protože mimo Sitel nebyl ze zahraničních operátorů prakticky nikdo. 

Je tak logické, že Sitel DC se stal záhy klíčovým centrem pro české telekomunikace. Své dálkové DWDM systémy zde končí provozovatelé velkých sítí jako Dial Telecom nebo Sloane Park, jsou tu umístěny servery významných institucí a alespoň část infrastruktury zde má dneska prakticky každý větší telekomunikační operátor a řada poskytovatelů obsahu. Mimo jiné je zde nejdůležitější propojný bod peeringového centra českého internetu NIX.cz. Zjednodušeně řečeno tedy, pokud chcete jakoukoliv zahraniční konektivitu s návazností na český NIX, nemáte jinou efektivní možnost, než být v Sitel DC. 

Výhrady telekomunikačních operátorů k transakci lze rozdělit do dvou skupin. Tou první je obava o vzrůstající vliv GTS nad NIXem, protože už dva body NIXu budou „pod kontrolu GTS“, tedy umístěné v jeho datacentrech. Jde o body NIX2 (GTS Telehouse Želivského) a NIX4 (Sitel) a jak je z topologie sítě zřejmé, jde o nejvýznamnější body NIXu.

Topologie sítě NIX

Topologie sítě NIX: NIX 2 je GTS Želivského, NIX 4 je Sitel.

Adam GoleckýNIX.cz k tomu říká: Zatím NIX.CZ předpokládá, že GTS zachová neutralitu datového centra Sitel. Nejsou žádné signály, že by se tak nemělo stát. Situaci ale budeme samozřejmě sledovat.

Podobně optimistický je technický ředitel Active24 Zdeněk Brůna:

Odkup datacentra Sitelu firmou GTS CE přinesla výrazné posílení role jednoho z nejvýznamnějších telekomunikačních hráčů na českém trhu. Chápu, že její přímí konkurenti v této změně mohou vidět svoje ohrožení, ale zároveň také příležitost. Český trh s poskytováním služeb datových center totiž trpí nedostatkem volných kapacit a podobně významné události mohou tedy vyvolat další, daleko rozsáhlejší pohyby. Například budování dalších větších datových center, která budou opět „nezávislá“ nebo posílení role již existujících datových center. Lze předpokládat, že vzniklou situací se bude rovněž zabývat sdružení NIX. Její dva nejdůležitější peeringové uzly leží nově v prostorách jedné společnosti a to do jisté míry určitě snižuje nezávislost, která je pro sdružení velice důležitá. Podstatný vliv na další změny klimatu datacenter v české kotlině bude mít ale chování nového majitele. GTS CE si je jistě vědoma své těžké role, ví dobře, že koupí Sitelu nic nekončí, ale spíše začíná. Pevně ale věřím, že GTS CE dokáže navázat na velmi dobré jméno Sitelu, dojde k žádoucím synergiím se zkušenostmi z GTS a zákazník tedy nebude nucen přemýšlet o změně poskytovatele služeb. V ACTIVE 24 se zcela určitě této situace neobáváme.

Druhou potenciální výhradou telekomunikačních operátorů bylo zvýšení tlaku nad rámec běžné obchodní soutěže, tedy zneužívání strategického postavení v boj o zákazníka. GTS totiž, na rozdíl od Sitel DC, také prodává připojení do sítě a tím konkuruje řadě firem, které v Sitelu působí a pro něž je zde přítomnost klíčová. Kdyby jim nyní Sitel/GTS dělal problémy s umístěním technologií zde, mělo by to pro jejich konkurenceschopnost fatální důsledky a jelikož Sitel DC je prakticky vyprodaný, bylo by možné se i odvolávat na nedostatek místa. 

Těchto obstrukcí se bojí především menší operátoři.

CE Colo bude na GTS nezávislý

GTS se snažilo na tiskové konferenci tyto obavy tlumit. Základním bodem jeho strategie je vytvoření samostatné společnosti CE Colo, která dostane do vínku všech čtrnáct datových center doposud vlastněných GTS. Jejím ředitelem se stává Jan Daan Luycks

Adam Sawicki, generální ředitel skupiny GTS na otázku, jak hodlá zajistit, aby CE Colo bylo na GTS nezávislé, odpověděl: Proto jsme se rozhodli vytvořit samostatnou společnost s vlastním účetnictvím a managementem. Mimo jiné nebude v budoucnu sedět ve stejné lokalitě jako GTS, aby vznikla i fyzická zeď mezi GTS a CE Colo. Až proběhnou stavební úpravy, bude CE Colo sídlit v Sitelu, tam také bude centrála všech jeho operací.

Námi dotázaní velcí ISP shodně soudí, že GTS si nebude moci nekalosoutěžní chování dovolit. Za prvé by si tím záhy mohlo vykoledovat antimonopolní stížnost, za druhé by firmy mohly ukončit své linky v jiné lokalitě a tím by byl poškozen obchod CE Colo, přičemž GTS samotnému by to nic nepřineslo. Nicméně firmy hodlají situaci bedlivě sledovat. 

V Sitelu je těsno

Jedním z vážných problémů Sitelu je nedostatek dalších růstových kapacit, což je spojeno s nedostatkem energetického příkonu. Sitel už nějakou dobu operuje na hraně svých možností, a to není pro telekomunikační firmy příjemné. Je paradoxní, že datacentrum umístěné v ulici Nad elektrárnou má potíže s dostatkem elektřiny. Nyní je zažádáno o další kapacitu, 2MW by měly být dostupné v nejbližších měsících a datové centrum by se tak mohlo rozrůst o dalších 500–700 metrů čtverečních nových kolokačních prostor s technologiemi reflektujícími vývoj v odvětví. Stávající zákaznické prostory datacentra byly totiž dokončeny před deseti lety, kdy požadavky na napájení, chlazení i prostor pro servery byly významně odlišné od těch dnešních.

CE Colo obsáhne střední a východní Evropu

Akvizice Sitel Data Centrum je součástí strategie GTS, která plány na expanzi v oblasti datových center ve střední a východní Evropě oznámila v březnu 2010. V létě 2010 rozšířila GTS svá polská datová centra o 500 m2 a dále otevřela nové centrum o rozloze 700 m2 v Praze na Želivského (THP24). I to už je však v této chvíli vyprodané.  

Zároveň také GTS koupila maďarskou společnost Interware, poskytovatele služeb datových center o kapacitě 1075 m2. V roce 2010 převzala skupina GTS také rumunského operátora Datek a slovenského operátora Dial Telecom.

ebf - partner 1

Mapa datacenter CE Colo

Mapa datacenter CE Colo

Firma CE Colo tak nyní provozuje v České republice, Maďarsku, Polsku, Slovensku a Rumunsku celkem 14 datových center. Ta nabízí na zákaznické ploše přes 13 000 m2 kapacitu pro více než 2000 zákazníků.

Poznámka na závěr: společnost Sitel dále existuje, jejím hlavním zaměřením stále zůstává výstavba telekomunikačních sítí. Firma zaměstnává i po odloučení datového cetra Sitel přes 600 lidí a mimo jiné vlastní i další datové centrum na Slovensku. Samotného Sitelu se transakce nedotkne, z firemní mapy zmizí jen Sitel DC.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).