Hlavní navigace

Neviditelný pes: Pro 99 % koncesionářů se TV digitalizací prodraží

26. 9. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
26. 9. 2007

Digitalizace televizního vysílání a především přechod na zemské digitální vysílání má celou řadu nevýhod oproti analogové současnosti. Na internetovém serveru Nevitelný pes to tvrdí autor podepsaný pod pseudonymem Kadet Ben.

Nebudu se zabývat výhodami digitálního vysílání, ty jsou v každém článku na toto téma, píše Kadet úvodem. Autor chce místo toho upozornit na téměř nikdy neuváděné negativa (ať již z důvodů komerčních nebo autorsky diletantských). Kadet Ben uvádí čtveřici zmínek o digitalizaci, které podle něj nejsou pravdivé:

  1. "Není pravda, že digitální vysílání má vždy čistý obraz. Tam, kde byl zašuměný analogový pozemní příjem, nejspíš digitální příjem nebude žádný.
  2. Není pravda,že s přechodem na digitální vysílání si KAŽDÝ divák musí pořídit často nepotřebný přístroj, set-top-box.
  3. Není pravda, že satelitní vysílání ČT 1, ČT 2, ČT 4 je volné (FTA, jak se lze též v tisku občas dočíst), je kódované CRW a dostupné na Astře.
  4. Není pravda, že si každý příjemce pozemního vysílání musí pořídit novou tzv. DVB-T anténu. Anténě typu síto nebo yagi je lhostejné, zda přijímá při pozemním vysílání analogový nebo digitální signál."

Autor článku také vyčíslil náklady na televizní příjem v závislosti na digitální platformě pro pět let příjmu. U satelitních služeb UPC a Digi TV mu vyšla minimální částka 15 tisíc korun a stejné cifry se dopočítal i u televizního vysílání přes pevnou linku (IPTV). Uvažuje přitom rozšířenou, nikoli základní nabídku stanic. Zemské digitální vysílání naopak podle Kadeta Bena přijde nejvýš na pět tisíc, a to v závislosti na typu zakoupeného set-top-boxu.

Pro 99% koncesionářů přinese digitální vysílání zvýšené náklady, byť služba bude na vyšší úrovni, píše autor článku a přidává: Ne každý koncesionář bude moci sledovat pozemní vysílání (DVB-T, viz mnohé vesnice na Domažlicku) a i když pomineme zvýšené náklady jiných možností, ani kabelový přenos ani internet přes telefonní, natož přes optický kabel zdaleka ne vždy jsou k mání, zejména v menších sídlech.

MM_SS3

Za všeobecně dostupný příjem uvádí autor satelitní příjem, tedy až na okrajové problémy s majiteli objektů při montáži antén a minima nešťastných bez výhledu na jih, ať už pro stromy, hory či situování bytu. Pro českým zákonodárcům Kadet Ben radí: Rozumný stát jistě vytvoří bezplatnou satelitní platformu alespoň pro veřejnoprávní televizi.

PŮVODNÍ ČLÁNEK: MÉDIA: Digitální televizní vysílání

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.