Hlavní navigace

New York Times propustí část redakce a zruší aplikaci, která se nevyplácí

1. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Slavný americký deník opustí sto lidí, i tak je ale jeho redakce největší v historii. Nedávný pokus zaujmout čtenáře levnou mobilní aplikací ale propadl.

Snad žádný jiný list na světě nesledují vydavatelé novin tak pozorně jako New York Times (NYT). Americký deník jako první z velkých obecně zpravodajských titulů oznámil úspěch na poli zpoplatnění svého obsahu na internetu. Vše ale není tak růžové, jak se zdá.

Budeme muset propustit kolem 100 zaměstnanců redakce (asi 7,5 %), oznámilo dnes vedení listu. Spolu s nimi se NYT rozloučí také s menším počtem pracovníků v dalších odděleních firmy.

Publisher Arthur Sulzberger a CEO vydavatelství Mark Thompson ve zprávách zaslaných zaměstnancům mluví o tom, že snižování stavu má deníku zajistit dlouhodobou ziskovost. Zároveň oznámili, že finanční výsledky za třetí čtvrtletí jsou nadějné – příjmy z digitální reklamy mají stoupnout o 16 %.

To je sice hezké číslo, ale chybí k němu další údaje – třeba příjmy z reklamy v tisku, které stále tvoří skoro tři čtvrtiny celkových reklamních výnosů. Pro ilustraci – v předchozím druhém čtvrtletí deník oznámil 6,6% pokles reklamy v printu a 3,4% růst digitální inzerce. Jenže v absolutních číslech vydělal v digitální reklamě 41,5 milionů USD, kdežto v printu 115 milionů. Skoro sedmiprocentní pokles v tisku tak bolí určitě víc než dokáže utišit tříprocentní růst online.

Počet předplatitelů digitálních verzí NYT sice stoupá (ve třetím čtvrtletí o 40 tisíc, ve druhém o 32 tisíc), ale do těchto čísel už se počítají i abonenti nových aplikací NYT NowNYT Opinion

S těmi vydavatel vsadil na prodej části obsahu za nižší cenu, což někteří analytici považovali za doklad toho, že se NYT už tak dobře nedaří prodávat digitální předplatné za plnou cenu. Sázka se nakonec ukázala jako lichá - kvůli slabému zájmu předplatitelů tak bude NYT Opinion (nabízela názorové texty a blogy NYT za 6 USD měsíčně) zcela zrušena a z NYT Now (hlavní zprávy za 8 USD měsíčně) zůstane dostupná pouze na mobilních telefonech.

KL24

Nejlépe se nakonec daří aplikaci NYT Cooking. kterou si za dva týdny od uvedení stáhlo už více než milion uživatelů. Aplikace s repcepty je ovšem zdarma.

New York Times zůstane i po snížení stavů největší redakcí na světě. Počet zaměstnanců se ve srovnání s loňskem dokonce rozrostl z asi 1250 na 1330 členů – řadu z nich přitom vydavatelství najalo na práci na digitálních projektech.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).