Hlavní navigace

Nextra nabízí 2 Mb/s za třicet tisíc!

10. 12. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Když jsem se před časem na Lupě zabýval otázkou počítaných pevných linek, vyjádřil jsem svůj názor, že své uplatnění by mohly najít zejména u vysokých kapacit. První vlašťovkou je v tomto směru Telenor Internet, který nabízí počítanou službu Nextra 2M. Nejnižší paušál tak za tuto linku činí takřka lidových třicet tisíc.

Když vstupoval Telenor Internet koupí tehdejšího Terminalu na náš trh, netajil se svými ambiciózními plány, dostat se v krátké době mezi tři největší poskytovatele u nás. Od té doby uplynulo trochu vody a Telenor zatím svého cíle rozhodně nedosáhl – akvizice malé Oasy mu příliš nepomohla a s jinými poskytovateli se nedohodl, poněkud chudší byly i marketingové aktivity. Snad právě proto na Invexu Telenor uvedl novou značku pro své Internetové služby, Nextra, kterou se jal více propagovat. Současná služba Nxtra 2M tak patří do této stáje.

Podle zpráv od poskytovatelů připojení, kteří počítané pevné linky zavedli už dříve, o ně sice určitý zájem je, ale není to žádná sláva. Když si porovnáme ceny za počítanou pevnou linku s poplatky za bezdrátové připojení o stejné, či dokonce vyšší kapacitě, je okamžitě vše jasno: příliš se to nevyplatí. Bezdrátové připojení zatím stále slaví úspěchy a Nextra 2M je možná tím, co by mu mohlo poněkud pustit žilou.

Nextra 2M zahrnuje vedle vlastního připojení také celou přístupovou trasu, která je realizována synchronní digitální linkou od Aliatelu. Při kalkulacích je proto dobré si uvědomit, že už zákazník vedle poplatků za Nextra 2M neplatí nic navíc. Toto řešení, vázané na Aliatel, bohužel znamená i určité omezení, takže nabídka platí pouze pro Prahu, Brno, Ostravu, Olomouc a Plzeň.

KL22 hlasovani

Nejzajímavější na této službě jsou však cenové relace, které zachycuje následující tabulka:

Základní objem dat v paušálu (GB) Cena za dodatečných 100 MB (Kč) Měsíční paušál (Kč)
1 990 29.990
3 590 39.990
5 390 49.990
10 250 69.990
20 50 99.990
neomezeno 139.990

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.