Hlavní navigace

NextStories hledá podobné články, bez registrace a bez nastavování

8. 2. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Někdejší tvůrci Auto.cz se věnují novým projektům. Jeden z nich dovedli k vyhlášení nejlepším středo­‑ a východoevropským startupem na soutěži The Europas.

Uživateli stačí aktivní záložka v prohlížeči. Přesto má tato služba prý obchodní potenciál a přesvědčila i porotu na soutěži The Europas, konané 22. ledna 2013, o které napsal i TechCrunch nebo Wall Street Journal. Lupě odpovídal Ondřej Bobal, jeden z trojice Steps2next, tvůrců NextStories.

Co jsou NextStories?

NextStories je webová služba, která pomáhá v rozhodování, kam dál jít po přečtení článku, pokud chcete pokračovat podobným tématem. Není k tomu zapotřebí žádné registrace ani nastavování, pouze si mezi záložky prohlížeče vložíte bookmarklet NextStories. Na většině současných prohlížečů stačí přetáhnout tlačítko z NextStories.com nebo NextStories.cz do lišty záložek. Potom při čtení například Lupy kliknete na bookmarklet, a přímo nad stránkou se zobrazí náhledy článků z podobně zaměřených webů: TyInternety, Žive, … včetně daného webu (v našem příkladu tedy Lupa.cz).

Články jsou seřazeny do sloupců, přitom články z webů tematicky nejbližších jsou vlevo, směrem doprava je nabídka z webů s menší relevancí; v tomto případě až k automobilové tematice nebo vědě. Je to proto, aby si každý mohl vybrat, zda chce pokračovat ve čtení podobného tématu, nebo zda se nechá zlákat článkem s menší relevancí. Ve sloupcích jsou kartičky článků setříděny podle stáří — nejnovější jsou nahoře.

Nástrojů na „objevování novinek“ jsou na světě přinejmenším desítky. V čem je váš jiný a lepší?

Objevování obsahu je hodně obsazená oblast, ale na druhou stranu zahrnuje řadu různých přístupů. Klasickým představitelem doporučování obsahu je StumbleUpon, který nabízí stránky doporučené podobnými uživateli, a to tak, že klikáním na tlačítko je uživatel přesměrováván na další konkrétní stránky vybrané tou službou, aniž předem tuší, na které.

Jiným směrem jsou například widgety, které zobrazí doporučené články v okamžiku, kdy uživatel sjede na konec článku. Ty si nasadí vydavatel webu, aby si zvýšil pageviews a udržel čtenáře na svých stránkách. Některé z takových služeb nabízejí i obsah z jiných webů.

Existují další služby s překryvem výše uvedených funkcí, se zapojením sociálních sítí apod. Přístup NextStories je jiný v tom, že NextStories zobrazí přímo nad stránkou všechny poslední články z podobně zaměřených webů, navíc setříděné v přehledné vizuální mapě, podobné Pinterestu. Je potom snadné zvolit si další článek.

Po přečtení zvoleného článku lze znovu kliknout na bookmarklet, a zobrazí se další nabídka — ta již může být tematicky trochu odlišná od původní, protože sestava nabídky je opět postavena relevantně k prohlížené stránce, a tak je možné postupně procházet napříč obsahovým webem.

Primárně NS není určeno pro ty, kteří preferují RSS čtečku, ve které si sami vybírají sledované zdroje, ale ani pro ty, kteří slepě následují obsah „šitý“ na míru. Mezi těmito mantinely je velký prostor pro lidi, kteří pravidelně procházejí především zpravodajské weby a nejznámější blogy.

Kdo se pustil do tohoto projektu?

Někdejší tvůrci Auto.cz, dnes tým Steps2next: Ondřej Bobal, Jiří Šutera, Tomáš Zajíček

Někdejší tvůrci Auto.cz, dnes tým Steps2next: Ondřej Bobal, Jiří Šutera, Tomáš Zajíček

Za NextStories stojí stejný tým, který už v roce 1997 založil server Auto.cz. Po prodeji společnosti Axel Springer a po našem odchodu v roce 2010 jsme začali pracovat na dalších projektech.

NS je několikaměsíční práce pouze dvou lidí. NS jede asi od poloviny loňského roku. S dalšími kolegy však ještě děláme paralelně na dalším projektu — Talkino.cz / Talkino.com — který umožňuje, opět pomocí bookmarkletu, nezávisle diskutovat nad jakoukoliv stránkou s možností odfiltrovat komentáře nekompatibilních lidí pomocí kolaborativního filtrování — ideální pro volební diskuze ☺. Navíc Talkino může sdružovat kompatibilní diskutéry, sledovat jejich příspěvky napříč všemi weby a umožnit jim tak účastnit se diskuzí smysluplných.

Náklady na tyto projekty hradíme z vlastních zdrojů.

Můžete zmínit použité technologie a technické řešení NextStories?

Obsah je zpracováván z poskytovaných RSS/Atom feedů a relevanční vazby různých webů mezi sebou jsou realizovány, zjednodušeně řečeno, s využitím tagů. Tento proces je automatický, ale počítá s ruční korekcí.

Manuálně optimalizované máme nejpopulárnější stránky v doméně .com, která logicky nabízí největší potenciál. Nicméně pokud někdo použije bookmarklet na neoptimalizovaných stránkách, může se zapojit do kolotoče již optimalizovaných stránek vstupem z obecné nabídky, kterou v takovém případě NS poskytne.

Navíc každý může doporučit obsahovou stránku, která mu k danému tématu chybí.

Narazili jste při vývoji na nějaké překážky?

Obávali jsme se, že problém bude v instalaci bookmarletu — je to sice jednoduchý úkon, který zabere jednu sekundu, ale není to zatím tak rozšířený požadavek. Nakonec se ukázalo, že téměř polovina lidí, která přijde na stránky, použije i bookmarklet, což je výborná konverze. Problémem může být naučit se bookmarklet používat, protože je těžké změnit zažitý způsob browsování po webu.

Já jsem si však na záložku NS vytvořil zkratkovou klávesu, otevření relevantní nabídky je pak pohodlné, a postupem času i návykové. ☺

Podporujete prohlížeče mobilní?

NS je možné používat na iOS, i když instalace bookmarkletu je složitější. Postup uvádíme na našich stránkách.

Dospěli jste k pojetí NextStories přímočaře?

Byl to nápad jednoho odpoledne. Na první pohled triviální koncept se však postupně rozpracoval do celkem složité služby. Původní myšlenka zůstala zachována.

Jak zřejmé a jednoznačné pro vás bylo zaměřit se od počátku především na weby americké?

NS může teoreticky fungovat na jakémkoliv trhu, není svázáno lokalitou. Ale největší potenciál je na anglicky mluvícím internetu, ze kterého jsme ručně optimalizovali již přes 1500 zdrojů.

Obecně NextStories fungují pouze tam, kde se do systému zařadily feedy — buď automaticky, anebo manuálně. NS nabízí obsah podle domény, na které uživatel bookmarklet použil, popřípadě podle jazyka. Nyní NS funguje i na doméně .cz a nabídku stále rozšiřujeme. Čím více lidí bookmarklet používá, tím více stránek se přidává a optimalizuje.

Jsou výsledky uzpůsobeny podle uživatele, anebo se tohle neřeší?

Neřeší. Z pohledu uživatele je to jednoduchý nástroj, pro který nemusí nic nastavovat nebo hodnotit, aby získával doporučený obsah na základě nějaké umělé inteligence. NS přehledně zobrazí dostatečné množství tematicky souvisících článků, aby si každý vybral. Úlohou NS je pouze poskytnut k dané stránce kvalitní a relevantní zdroje. Uživatelé a jejich chování není sledováno — relevance je dána obsahovou vazbou webů. Tento přístup umožňuje provozování služby bez registrace.

Jak si NextStories prozatím vedou?

Jsme ve fázi, kdy službu objevují první uživatelé.

Na čem a jak budou NextStories vydělávat?

NextStories se nabízí skvělý obchodní model. Přehled článků zobrazený pomocí NS je pro vydavatele i menší blogery ideální místo, ale i okamžik, kdy nabídnout svůj obsah. Placená možnost posunout své články na top pozici výrazně zvýší viditelnost mezi dalšími zdroji, a tím i CTR.

Budete takové zaplacené zvýhodněné umístění nějak označovat?

Tento komerční model by neměl být pro čtenáře problém, protože jde jen o přeskupení pořadí obsahových zdrojů se stejnou relevancí k dané stránce. V podstatě se jedná o nejméně obtěžující formu monetizace, která nebude zobrazovat klasickou reklamu ani nebude nabízet nějakou nesouvisící informaci. Hranice placených a neplacených zdrojů by však přesto byla označena.

Ondřej Bobal přebírá cenu na The Europas, v Berlíně, 22. ledna 2013

Ondřej Bobal přebírá cenu na The Europas, v Berlíně, 22. ledna 2013

Co vám přinesla účast a úspěch na The Europas?

Porota je složená především z venture kapitalistů, takže pokud projekt uspěje, otevírají se mu dveře k získání investic. To pro nás však zatím nemá smysl.

Kde sídlíte? Uvažujete o přestěhování blíže svému prvořadému trhu?

Sídlíme ve Zlíně a o stěhování zatím neuvažujeme.

MMF24

Jak si představujete NextStories za tři roky?

Pokud se koncept NS ověří v praxi a bude růst, nabídneme i možnosti personalizace a doporučování, abychom poskytli nástroj i pro náročnější uživatele. Je možné, že bychom opustili i technologii RSS. Je řada cest, kterými by se mohlo NS vydat. Uvažujeme o spojení s Talkino.com a tím o rozšíření funkčnosti také o možnost komentování stránek.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).