Hlavní navigace

Nielsen + Mediaresearch = sňatek z rozumu

27. 7. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vstup největšího konkurenta do společnosti Mediaresearch umožní českému realizátorovi měření televizní sledovanosti expandovat se svým řešením na další trhy, což se mu zatím nedařilo

Vypadá to jako největší paradox letitého sporu o tendr Asociace televizních organizací (ATO) o realizátora aktuální vlny elektronického měření televizní sledovanosti v Česku. Společnost Nielsen, která byla ze soutěže vyřazena pro nesplnění formálních požadavků a poté ji napadla u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, a jež se posléze stala vítězem jiného tendru nově zformovaného Sdružení pro měření sledovanosti (SPMS) pod taktovkou televize Nova a agentury Médea, aby tyto paralelní peoplemetry nový šéf Novy Christoph Mainusch hodil přes palubu, tento týden oznámila koupi nadpolovičního podílu ve společnosti Mediaresearch – jež toto měření u nás pro ATO provádí.

O námluvách mezi oběma společnostmi se mluvilo už déle, zástupci Mediaresearch, kteří v době sporů o výsledek tendru ATO i chystaného konkurenčního měření SPMS, ale veškeré vyjednávání s Nielsenem popírali. Byl to pro ně konkurent, který se chtěl stůj co stůj dostat na český trh, protože ten je jedním z mála na světě, kde se používá vlastní národní způsob měření televizní sledovanosti. Česko vlastně bylo v tomto oboru stejnou světovou výjimkou jako v oblasti internetových vyhledávačů, kde také zatím nevítězí globální lídr Google, ale národní Seznam. Pro Mediaresearch, která pozici realizátora měření ATO obhájila opakovaně, však začal být český píseček malý.

BRAND

Několikrát se Mediaresearch pokoušel uspět v obdobných soutěžích v zahraničí. Nikdy, až na výjimku Bulharska, neuspěl. Sice se často probojoval do finále, ale tam ho převálcoval některý z globálních hráčů, dost často právě Nielsen. Přitom technické řešení elektronického měření televizní sledovanosti obou společností se zase tak moc neliší a rozhodně nelze říci, že by Mediaresearch zaostával za světovou konkurencí. Jen je prostě v zahraničí neznámou firmou, což se projevilo třeba při jeho pokusu proniknout na trh s měřením televizní sledovanosti v Africe. Tam už just nevěděli, o koho jde, zatímco Nielsen nebo TNS jsou firmy známé na všech kontinentech.

Z podmínek obchodu, které obě firmy zveřejnily, je patrné, že technické řešení Mediaresearch zůstane zachováno, byť společnost samotná se přejmenuje a ponese v názvu globální značku Nielsen. Původní majitelé Mediaresearch si ale ve firmě ponechávají vysoký podíl 49 procent, což jim umožňuje dst výrazně zasahovat do jejího dalšího vývoje. Výhody tedy převyšují nad nevýhodami, za kterou lze hlavně považovat ztrátu původního brandu Mediaresearch. Firma jako taková ale v podstatě jen vstupuje do sítě Nielsen a pokračuje v tom, co dělala doposud. A Nielsenu nemusí být líto, že připravil vlastní peoplemetrový panel pro Novu, který si nejsledovanější česká televize vyzkoušela jen nanečisto, aniž by zveřejnila jakákoli data.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).