Hlavní navigace

NIX.cz přebírá SITELiX a proniká na Slovensko

14. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tuzemský peeringový uzel získal jeden ze dvou slovenských propojovacích uzlů. Slovenská pobočka by měla fungovat stejně jako NIX v Česku.

Československo se dává zase dohromady. Alespoň tedy síťově. Tuzemský NIX.CZ převzal slovenský projekt SITELiX, čímž rozšiřuje svůj záběr i do země, kde prezidentuje Andrej Kiska. Ředitel NIXu Martin Semrád expanzi na Slovensko naznačoval už v rozhovoru pro Lupu loni v září.

NIX.CZ se podle tiskové zprávy bude snažit přivést na Slovensko důležité mezinárodní hráče, kteří už v Česku fungují. SITELiX ale i přes převzetí zůstává neutrálním propojovacím uzlem pro Slovenskou republiku a nebude propojený s českým propojovacím uzlem.

Zároveň se uleví dosavadnímu provozovateli uzlu – slovenskému SITELu. “Převzetí projektu nám přinese možnost věnovat se naplno svým hlavním aktivitám, jimiž je provozování vlastních datacenter, výstavba, provoz a servis optických sítí. Z rozvoje jednoho ze dvou propojovacích uzlů na Slovensku by měli mít prospěch především naši zákazníci,” tvrdí Marián Okres, projektový manažer SITELu.

Dohoda byla podepsána ještě před koncem roku, ale momentálně dochází k přebírání, které by mělo skončit v nejbližších měsících. SITELiX bude řízen z Prahy s tím, že současní i budoucí zákazníci SITELiXu se stanou zákazníky sdružení NIX.CZ. 

Cloud23

“Po dokončení převzetí projektu SITELiX bude následovat dobudování a rozšíření infrastruktury do standardu, který nabízí NIX.CZ v Praze,” dodává šéf sdružení Martin Semrád.

Na Slovensku už operuje i komerční peeringový uzel Peering.cz, který provozuje Zdeněk Cendra. Připojili jsme tři datová centra na Slovensku, tvrdí Cendra s tím, že chtějí dotáhnout jednání i se slovenskými ISP. Je tam plno překryvů, především kvůli jazyku a díky populárním službám, které jsou přeloženy do češtiny, tvrdil loni v rozhovoru.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).