Hlavní navigace

NIX má nový výkonný výbor

25. 9. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tak jako každé dva měsíce se včera po třech měsících (byly prázdniny :-) znovu konala valná hromada NIXu. Moc toho neřešila ani nevyřešila - na programu měla především volby nového výkonného výboru. Jestlipak víte, kdo v něm zasedne?

Podle stanov NIXu se výkonný výbor volí na dvouleté funkční období. První výbor byl zvolen právě před dvěma roky v dobách, kdy sestával NIX ze sedmi statečných, zakládajících členů (CESNET, Czech On Line, datac, GTS, IBM, Internet CZ, PVT). Tvořili jej pánové Gruntorád z CESNETu, Lorman z datacu a Pilný z IBM; předsedou se stal pan Gruntorád. Za jejich výborování ušel NIX dost velký kus cesty – počet členů se více než zdvojnásobil, přes NIX je spolu propojena drtivá většina členů. Obecně vzato přestal být peering palčivým problémem českého Internetu a pokud vůbec přetrvává ve škatulce s nápisem Problémy, je to jen kdesi hluboko na dně pro zachování koloritu.

Včera se tedy konaly nové volby a těmi, kteří zasednou ve výboru na další dva roky, se stali pánové Jiří Lorman (nyní již) z Bohemia.Netu, Boris Bělousov (stále) z PVT a Vojtěch Vrba (zatím) z Terminal.cz. Do výboru se nedostali další dva uchazeči, pánové Petr Král z InWay a Michal Krsek z CESNETu. Zbývající dva členové původního výboru již znovu nekandidovali.

Zatím není zcela jasné, kdo se stane novým předsedou výkonného výboru, ale osobně ve shodě s mnoha dalšími soudím, že volba padne na pana Lormana. Nejenže je „služebně nejstarší“ člen výboru, ale především to byl právě on, kdo byl řadou členů NIXu označován za jeho klíčovou osobu, která řadu věcí kolem peeringu posunula správným směrem. Předsedu si ale ze svého středu volí sám výbor a tak uvidíme, koho nakonec vybere.

Je otázkou, jaké úkoly v tuto chvíli před výborem a také NIXem jako takovým stojí. Peering v podstatě běží, po technické stránce by snad do budoucna měla být nastolena jedině otázka, zda dále nezvýšit kapacitu, kterou společný uzel má – podle mého soudu nemůže v žádném případě dlouhodobě stačit, přestože už byla nejméně jednou zvýšena. Druhou oblastí, která pravděpodobně přijde na přetřes, jsou stanovy NIXu a požadavky, kladené na členy NIXu. O tom už se na Lupě několikrát psalo.

V této souvislosti je také dobré zmínit, že si na této valné hromadě zachovali členství společnosti NetForce a Mopos, kterým hrozilo vyloučení. Mopos v NIXu přežil řadu měsíců zřejmě víceméně „omylem“ – celou svou síť před časem prodal CZCOMu, který se následně stal členem NIXu; Mopos si však své členství uchoval, přestože nevyvíjel žádnou činnost a samozřejmě ani nesplňoval podmínky členství. Teď se mu to ovšem hodí, protože se s velkou parádou pouští do světa Internetu nanovo. Také společnost NetForce již v minulých měsících obdržela od výkonného výboru varování, protože disponovala pouze připojením prostřednictvím jiného člena NIXu – Global One. I NetForce však bylo členství potvrzeno díky tomu, že nedávno spustila testovací provoz své nové linky k Ebone. Ebone členem NIXu není a zřejmě se jím ani nestane, protože by rázem způsobila velké problémy řadě svým zákazníkům – mimo jiné Bohemia.Netu, CESNETu, NetForce, Moposu – kteří kromě ní buď nemají vůbec žádné zahraniční připojení, nebo připojení prostřednictvím jiného člena NIXu. Snad jedině v případě změny stanov, resp. provozního řádu NIXu by Ebone mohla chtít vstoupit do NIXu.

Marek Antoš

ICTZ23


Starší, související články:

* MOPOS klame tělem
* Novinky v NIXu
* „Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem.“ Dnes zasedal.
* Není čas na změnu pravidel hry v NIXu?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.