Hlavní navigace

Nizozemský soud přikázal Facebooku vydat data o původci sex videa

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Možná pomsta ex-přítelkyni s dalekosáhlými následky, takový je případ sex videa, které se objevilo na Facebooku.

Doba čtení: 1 minuta

Nizozemský soud nařídil Facebooku vydat všechny informace, které se týkají případů zveřejnění videa, na kterém je mladá žena natočená jejím dřívějším přítelem. Ten popírá, že by s umístěním videa na Facebook měl cokoliv společného.

Na případu je zajímavých několik aspektů. Především ten, že Facebook tvrdí, že video bylo nahráno z účtu s falešnou identitou a Facebook následně, již před několika měsíci, „v souladu s Podmínkami užívání a zákony“ smazal ze serverů všechna data.

Tedy alespoň to Facebook tvrdí. Nizozemský soud se s tím odmítá spokojit a požaduje, aby Facebook umožnil přístup expertovi, který potvrdí, že k něčemu takovému došlo.

Aby byl případ ještě složitější, pochází záznam sexu na videu z doby, kdy byla postižená, ale i její bývalý přítel nezletilí. Facebook samotný sice tvrdí, že dívku „hluboce chápe“, ale v praxi jí to není nic platné. Otázkou je, zda jí bude platné to, že Facebook zažalovala, protože soud s americkou společností zmůže velmi málo.

Samotné video bylo na Facebooku zhruba hodinu, ale podle oběti stihlo napáchat škodu, řada lidí si ho stáhla, a navíc poté kolovalo po internetu. Postižená nicméně může být velmi ráda, že Facebook video vůbec smazal, podobnými věcmi se obvykle moc nezabývá.

A získat od Facebooku odpověď na jakýkoli dotaz nebo stížnost je většinou otázkou týdnů až měsíců, kdy musíte své dotazy zasílat neustále znovu a znovu. Jediné, co jakž takž funguje, je podání v rámci DMCA, kde Facebooku skutečně hrozí problémy od amerických úřadů. Cokoliv jiného spolehlivě ignoruje.

Zdroj: Dutch court: Facebook must turn over user data in sex video case

Našli jste v článku chybu?