Hlavní navigace

NKS se na posledním zasedání bavila o perspektivách DVB-T2

10. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
10. 12. 2008

Národní koordinační skupina pro digitální vysílání (NKS) na svém posledním zasedání probírala perspektivu standardu DVB-T2. Na svém blogu o tom informuje koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva. Tento krok by mohl mnohé překvapit zejména tím, že v současné době některé oblasti zatím ještě nepřešli ani na DVB-T a na stole už je další standard. Podle informace, kterou ale server DigiZone.cz přinesl v květnu, není zavedení DVB-T2 reálné dříve než v roce 2013. Např. technologie, se kterými České Radiokomunikace osadily své vysílače, už ale mohou v tomto systému pracovat.

MM socky3

Podkladem pro diskusi NKS byly především informace od kolegů ze zahraničí, kde jsou k dispozici první zkušenosti z testů a současně prezentovány i některé plány. Jak informuje Duspiva, téma bylo doporučeno i pro jednání Akademické skupiny NKS, která se sejde příští týden. Ukazuje se, že i přes mediální optimismus není situace rozhodně jednoduchá ani v zahraničí, například ve Velké Británii, a stejné problémy budou muset být řešeny prakticky ve všech zemích, konstatoval koordinátor. Další jednání NKS bude v příštím týdnu.

K TÉMATU:
ČRa: testy pozemního vysílání DVB-T2 jsou reálné už příští rok
HDTV v zemských sítích? Do vypnutí analogu těžko, spíš až v DVB-T2
ČRa: V roce 2013 kompletně přejdeme na DVB-T2 a MPEG-4

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.