Hlavní navigace

Nokia sází na MeeGo, Symbian na high-endu v budoucnu nehledejte

25. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nokia se systémem Symbian S60 dlouho patřila mezi průkopníky a hlavní tahouny na trhu chytrých telefonů, minimálně zde v Evropě. Jenže čas plynul a přišel iPhone, Android a přezbrojit se chystá i Microsoft. Co na to finský výrobce mobilních telefonů? Na nové high-endové mobily nasadí linuxový systém MeeGo. To není ale až takové překvapení. Investice do rozvoje Symbianu byly sice velké, ale Nokia již dříve prezentovala, že v high-endové oblasti chce nasadit Maemo. Tento systém používaly její…

Nokia se systémem Symbian S60 dlouho patřila mezi průkopníky a hlavní tahouny na trhu chytrých telefonů, minimálně zde v Evropě. Jenže čas plynul a přišel iPhone, Android a přezbrojit se chystá i Microsoft. Co na to finský výrobce mobilních telefonů? Na nové high-endové mobily nasadí linuxový systém MeeGo. To není ale až takové překvapení. Investice do rozvoje Symbianu byly sice velké, ale Nokia již dříve prezentovala, že v high-endové oblasti chce nasadit Maemo. Tento systém používaly její starší internetové tablety a objevil se i na komunikátoru Nokia N900. Změna platformy se tedy očekávala.

Kde se vzalo MeeGo? Nokia navázala spolupráci s Intelem, který pro změnu vyvíjel vlastní mobilní linuxový systém Moblin. Firmy oznámily partnerství letos v únoru. MeeGo je tedy výsledkem spojení vývoje platforem Maemo (Nokia) a Moblin (Intel) a nyní má jít po krku iPhonu nebo mobilům s Androidem. Nokia N8 bude posledním telefonem N-Series, který vsadí ještě na Symbian S60. Co s ním bude dále? Nokia jej hodlá používat ve svých levnějších telefonech. To je zajímavý výsledek mnoha let vývoje a obrovské proinvestované částky. (CNET News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.