Hlavní navigace

Nokia sází na MeeGo, Symbian na high-endu v budoucnu nehledejte

Jiří Macich ml.

Nokia se systémem Symbian S60 dlouho patřila mezi průkopníky a hlavní tahouny na trhu chytrých telefonů, minimálně zde v Evropě. Jenže čas plynul a přišel iPhone, Android a přezbrojit se chystá i Microsoft. Co na to finský výrobce mobilních telefonů? Na nové high-endové mobily nasadí linuxový systém MeeGo. To není ale až takové překvapení. Investice do rozvoje Symbianu byly sice velké, ale Nokia již dříve prezentovala, že v high-endové oblasti chce nasadit Maemo. Tento systém používaly její…

Nokia se systémem Symbian S60 dlouho patřila mezi průkopníky a hlavní tahouny na trhu chytrých telefonů, minimálně zde v Evropě. Jenže čas plynul a přišel iPhone, Android a přezbrojit se chystá i Microsoft. Co na to finský výrobce mobilních telefonů? Na nové high-endové mobily nasadí linuxový systém MeeGo. To není ale až takové překvapení. Investice do rozvoje Symbianu byly sice velké, ale Nokia již dříve prezentovala, že v high-endové oblasti chce nasadit Maemo. Tento systém používaly její starší internetové tablety a objevil se i na komunikátoru Nokia N900. Změna platformy se tedy očekávala.

Kde se vzalo MeeGo? Nokia navázala spolupráci s Intelem, který pro změnu vyvíjel vlastní mobilní linuxový systém Moblin. Firmy oznámily partnerství letos v únoru. MeeGo je tedy výsledkem spojení vývoje platforem Maemo (Nokia) a Moblin (Intel) a nyní má jít po krku iPhonu nebo mobilům s Androidem. Nokia N8 bude posledním telefonem N-Series, který vsadí ještě na Symbian S60. Co s ním bude dále? Nokia jej hodlá používat ve svých levnějších telefonech. To je zajímavý výsledek mnoha let vývoje a obrovské proinvestované částky. (CNET News)

Našli jste v článku chybu?
12. 7. 2010 20:17
markfds (neregistrovaný)
udělali by lépe kdyby jako motorola a htc začali dělat na svém osobitém prostředí pro platformu Android a smatphony stavěly na androidu ... jednak by z toho měli jejich uživatelé asi 90 tisic aplikaci a her na android marketu vetsinu zadarmiko, a druhak by konecne dali dohromady konkurenceschopny system , ... zatim o nokii vubec neuvazuji, momentalne jsem spokojen s htc desire (android 2.1), ale do budoucna bych klidne do nokie sel kdyby udelala tento krok.
26. 6. 2010 14:38
echo zulu (neregistrovaný)
Nokia si to určite bude vedieť nejako zdôvodniť. A to, že symbian bude na lacnejších telefónoch znamená, že s ním bude pracovať určite viac používateľov ako doteraz. Takže aj prípadné aplikácie tretích strán sa dostanú k viac používateľom ako doteraz. Je na tom niečo zlé?