Hlavní navigace

MeeGo

Jolla ukázala první smartphone s OS Sailfish, vycházejícím z MeeGo

Finská firma Jolla, kterou pod odchodu z Nokie založili vývojáři operačního systému MeeGo, představila první smartphone. Prodávat se začne koncem letošního roku.

David Slížek

20. 5. 2013 14:55
Doba čtení: 1 minuta

Bývalí zaměstnanci Nokie představili operační systém vycházející z MeeGo

Finská společnost Jolla, kterou založili členové vývojového týmu operačního systému MeeGo poté, co na začátku prázdnin odešli z Nokie, představila operační systém s názvem Sailfish (včetně SDK). Je založen na projektu Mer a vychází z operačního systému MeeGo, který Nokia opustila, když uzavřela partnertsví s Microsoftem. Může být nasazen ve smartphonech, tabletech, chytrých televizích či v automobilech.

Martin Vyleťal

21. 11. 2012 11:37
Doba čtení: do minuty

NFC v Androidu a Meego má bezpečnostní problém

Podle Charlie Millera je možné prostřednictvím NFC ovládnout mobil, který se nachází v dosahu NFC. Android a MeeGo jsou prý tímto způsobem napadnutelné a Miller to předvedl na Galaxy Nexus/Nexus S a Nokia N9 na Black Hat konferenci v Las Vegas.  V případě Galaxy Nexus/Nexus S využívá Miller problémů s narušením paměti, s pomocí těchto chyb pak získá kontrolu nad NFC démonem. A s trochou práce navíc, tvrdí Miller, je tuto cestu možné použít k spuštění vlastního kódu na cizím telefonu. Nejvíce…

Daniel Dočekal

25. 7. 2012 18:24
Doba čtení: 1 minuta

Bývalí zaměstnanci Nokie chtějí na trh uvést nové telefony s operačním systémem MeeGo

Jak už jsme vás informovali ve čtvrtek, Sotiris Makyrgiannis – šéf vývoje mobilního operačního systému MeeGo a několik členů jeho týmu opustilo společnost Nokia. Ačkoli se firma zavázala MeeGo podporovat ještě několik let, odchod klíčových lidí z vývoje vyvolal určitou nejistotu ohledně budoucnosti tohoto operačního systému.

Martin Vyleťal

7. 7. 2012 22:21
Doba čtení: 1 minuta

Vývojáři MeeGo opouštějí Nokii

Sotiris Makyrgiannis (šéf vývoje mobilního operačního systému MeeGo, na Twitteru na @melsop74) a několik dalších členů týmu opouští Nokii. Pro samotné MeeGo to znamená mírnou nejistotu týkající se budoucnosti (Nokia se zavázala MeeGo podporovat ještě několik let). twitter.com/melsop74/status/220235286154711040 

Daniel Dočekal

5. 7. 2012 9:58
Doba čtení: do minuty

MeeGo (prý) není mrtvé (do mrtvol se prý nekopá)

Nokia dala od MeeGo ruce pryč, stejně jako Intel. Byť u toho posledního je to prý jinak. Kam směřuje MeeGo, zatím jisté není, ale příliš společností, co ho podporují, nemá. Chybí i zájem výrobců, o zájmu zákazníků raději ani neuvažovat. Existuje ještě nějaký důvod, proč by se MeeGo mělo dožít konce roku 2011?

Daniel Dočekal

8. 9. 2011 6:25
Doba čtení: 6 minut

Nokia dává od MeeGo definitivně ruce pryč

Nokia s MeeGo nadále vůbec nepočítá, budoucností je pro ní platforma Windows Phone. Finským novinářům to řekl šéf firmy Stephen Elop. I když čerstvě uvedená Nokia N9 s MeeGo na trhu uspěje, finský výrobce telefonů stejně nemá v plánu dál s touto platformou pracovat. Nokia přitom stála u jejího zrodu a dlouho s MeeGo počítala pro své high-endové mobily. Není tajemstvím, že systém MeeGo měl být odpovědí na úspěšný iPhone a Android. Nokia ale nyní vidí svou budoucnost v náruči Microsoftu.

Jiří Macich ml.

29. 6. 2011 10:20
Doba čtení: 1 minuta

Nokia N950: velmi sympatický smartphone pro vývojáře

Nokia vedle chytrého telefonu Nokia N9 se systémem MeeGo, který je určen do běžného prodeje, představila také sesterské zařízení Nokia N950. To se do prodeje nedostane, protože je určeno primárně vývojářům aplikací pro MeeGo. Přesto jde o velmi zajímavý kus hardwaru. Nokia N950 je podobná Nokii N9, ale přidává pohodlnou QWERTY klávesnici schovanou pod výklopným displejem. Ten není AMOLED, ale TFT.

Jiří Macich ml.

23. 6. 2011 10:50
Doba čtení: 1 minuta

Nokia uvede dvě zařízení se systémem MeeGo?

Zdá se, že Nokia přece jen uvede zařízení se systémem MeeGo. Ten vznikl spojením vývoje mobilních platforem Maemo (Nokia) a Mobilin (Intel). Hned na několika akcích se čekalo představení prvních přístrojů s tímto systémem, ale Nokia pak šokovala zprávou, že chystá přechod na Windows Phone. I tak by se ale zájemci o systém MeeGo měli dočkat minimálně dvou jím vybavených chytrých telefonů Nokia.

Jiří Macich ml.

26. 5. 2011 12:28
Doba čtení: 1 minuta

MeeGo se objevuje v netbooku od Fujitsu

I když Nokia skočila do náruče Microsoftu, systém MeeGo si zatím žije vlastním životem. Společnost Fujitsu totiž představila první netbook s tímto systémem. Přesněji řečeno dovybavila touto linuxovou distribucí již loni uvedený netbook LifeBook MH330. Pod kapotou se skrývá procesor Intel Atom N455 (s taktovací frekvencí 1,66 GHz), 1 GB operační paměti a pevný disk s kapacitou 250 GB. 10,1" displej s LED podsvícením pracuje v rozlišení 1024×600 pixelů. 

Jiří Macich ml.

15. 2. 2011 7:46
Doba čtení: do minuty

Nokia bude mobily s MeeGo prodávat až v příštím roce

Výrobce mobilních telefonů Nokia uvede první smartphone s novou očekávanou platformou MeeGo až v příštím roce. Uvedl to Stephen Elop, CEO finské firmy. Na první chytrý mobil s MeeGo čeká veřejnost marně již nějaký ten pátek. Očekávalo se, že zářijová konference Nokia World přinese nějaké novinky, ale nestalo se tak. Nokia však slíbila, že k tématu MeeGo letos ještě výrazně promluví. Čekalo se tedy, že se představení telefonu širší i odborná veřejnost dočká v polovině listopadu na akci MeeGo…

Jiří Macich ml.

22. 10. 2010 15:02
Doba čtení: 1 minuta

Kdy Nokia předvede první zařízení s MeeGo?

Hned v úvodu konference Nokia World tento týden zaznělo, že zde veřejnost nemá čekat představení zařízení s novou linuxovou platformou MeeGo. Rich Green, což je nový CTO finského výrobce mobilů, však zopakoval, že MeeGo zůstává nesmírně důležitou součástí plánů Nokie. Firma již dříve uvedla, že v MeeGo vidí budoucnost svých high-endových mobilů, s nimiž půjde proti platformám iOS (iPhone) a Android. Proč tedy nebylo na konferenci Nokia World k vidění nějaké zařízení s MeeGo? Jednoduše prý proto…

Jiří Macich ml.

17. 9. 2010 8:44
Doba čtení: 1 minuta

Nokia sází na MeeGo, Symbian na high-endu v budoucnu nehledejte

Nokia se systémem Symbian S60 dlouho patřila mezi průkopníky a hlavní tahouny na trhu chytrých telefonů, minimálně zde v Evropě. Jenže čas plynul a přišel iPhone, Android a přezbrojit se chystá i Microsoft. Co na to finský výrobce mobilních telefonů? Na nové high-endové mobily nasadí linuxový systém MeeGo. To není ale až takové překvapení. Investice do rozvoje Symbianu byly sice velké, ale Nokia již dříve prezentovala, že v high-endové oblasti chce nasadit Maemo. Tento systém používaly její…

Jiří Macich ml.

25. 6. 2010 14:01
Doba čtení: 1 minuta

Šuškanda: co chystají Microsoft a Nokia?

O všemožné spekulace založené na zákulisní šuškandě není v posledních dnech nouze. Tak například Microsoft na 12. dubna pozval novináře na tiskovou konferenci a nedočkaví zahraniční kolegové čile spekulují, co jim Microsoft chce vlastně povědět. Ke slovu by se prý měl dost projekt Pink, o kterém se spekuluje už několik měsíců. Původně se uvádělo, že by mělo jít o mobil s Windows Mobile z produkce Microsoftu, ovšem podle aktuálnějších informací by mohlo jít o komunikační zařízení pro fanoušky…

Jiří Macich ml.

8. 4. 2010 14:48
Doba čtení: 1 minuta

Microsoft, Adobe a Apple zostřují boj o budoucí podobu webu

Internet už dávno nejsou především velké počítače. Velká část připojených zařízení jsou dnes zařízení mobilní a jejich podíl bude do budoucna stoupat. Prosazení klíčových technologií v chytrých telefonech je předpolím pro "velký Internet". Především o tom bylo představení Windows Phone 7, spojenectví Nokie a Intelu i představení nových technologií Adobe na barcelonském veletrhu 3GSM.

Patrick Zandl

16. 2. 2010 6:30
Doba čtení: 7 minut