Hlavní navigace

Jolla ukázala první smartphone s OS Sailfish, vycházejícím z MeeGo

20. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Jolla
Finská firma Jolla, kterou pod odchodu z Nokie založili vývojáři operačního systému MeeGo, představila první smartphone. Prodávat se začne koncem letošního roku.

Smartphone Jolla má 4,5 palcový display, zatím nespecifikovaný dvoujádrový procesor a podporu 4G sítí. Uživatelům poslouží 8MP kamera a 16 GB vnitřní paměti rozšířitelné o přídavné microSD karty. Vzhled telefonu se bude dát měnit pomocí oddělitelného zadního panelu, který se bude dodávat v několika různých barevných variantách – Jolla o něm mluví jako o „druhé polovině“ (The Other Half).


Autor: Jolla

Ve smartphonu bude nainstalován OS Sailfish, na kterém má kromě nativních aplikací běžet i většina softwaru určeného pro OS Android. To je samozřejmě chytrý krok – na vytváření svého vlastního ekosystému od úplné nuly by Jolla s největší pravděpodobností neměla sílu.

Operační systém Sailfish vychází z jádra Mer, které bylo součástí systému MeeGo. Finská Nokia tento systém opustila po příchodu nového šéfa Stephena Elopa a vsadila vše na Windows Phone. Někteří členové vývojového týmu MeeGo poté z firmy odešli a založili svou firmu Jolla.


Autor: Jolla

Podle zveřejněných fotografií jsou základem systému dlaždice, kterých se na úvodní obrazovku vejde nejméně sedm. Ovládání telefonu je zcela dotykové, nenajdete na něm tedy žádná hardwarová tlačítka.

Nové smartphony Jolla se mají začít prodávat koncem roku 2013 nejdříve v Evropě – které země bude do první vlny zahrnuty ale firma zatím nezveřejnila. Cena se má pohybovat kolem 399 eur (cca 10 400 Kč). Pokud si zákazníci telefon předobjednají, dostanou výraznou (až čtvrtinovou) slevu.

MM AI

Další informace má Jolla zveřejnit v průběhu dnešního odpoledne na Jolla LoveDay v Helsinkách.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).