Hlavní navigace

Notebook XO 1.5 od OLPC s procesory Via a více paměti

21. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nadace One Laptop Per Child (OLPC) se nevzdává svého snu o nízkorozpočtovém notebooku pro děti z chudých zemí, který by měl přispět k lepší vzdělanosti a v delším časovém horizontu tedy i k celkovému zlepšení situace v těchto zemích převážně třetího světa. Notebook XO, kdysi zvaný „stodolarovým“, přijde v nové verzi označované jako 1.5. Ta už nepočítá s procesory od AMD. Volbou pro novou generaci XO však není ani Intel, nýbrž procesory Via C7-M s taktem až do 1 GHz. Nová čipová sada VX855 má…

Nadace One Laptop Per Child (OLPC) se nevzdává svého snu o nízkorozpočtovém notebooku pro děti z chudých zemí, který by měl přispět k lepší vzdělanosti a v delším časovém horizontu tedy i k celkovému zlepšení situace v těchto zemích převážně třetího světa. Notebook XO, kdysi zvaný „stodolarovým“, přijde v nové verzi označované jako 1.5. Ta už nepočítá s procesory od AMD. Volbou pro novou generaci XO však není ani Intel, nýbrž procesory Via C7-M s taktem až do 1 GHz. Nová čipová sada VX855 má pak přispět k vyššímu výkonu u multimédií.

Nominální kapacita vestavěné flash paměti se zvýší z 1 GB na 4 GB, volitelně až na 8 GB. Zvýší se i kapacita operační paměti a to na 1 GB. Design a použitý displej mají zůstat beze změny. XO 1.5 přijde už letos v listopadu. XO 2.0 můžeme očekávat někdy v roce 2011. Stále však zůstává otázkou, jestli nový model uspěje, protože zatím celému projektu chybí funkční strategie, která by pomohla dostat notebooky k dětem v nějakém významnějším počtu. (CNET News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).