Hlavní navigace

Nova a Prima odmítly předčasně vypnout analog na Ostravsku

31. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
31. 3. 2011

Předčasné vypnutí analogového vysílání na Ostravsku k 30. dubnu letošního roku odmítly komerční televize Nova a Prima. Návrh podala Česká televize, která tak chtěla předejít kmitočtové kolizi při přechodu na definitivní vysílací kmitočty multiplexů 2 a 3 v tomto regionu. ČT navrhovala, aby k 30. dubnu skončilo analogové vysílání programu ČT 1 na vysílači Lysá hora (kanál 37), Novy na vysílači Lysá hora (kanál 52) a Primy na vysílači Ostrava – Hošťálkovice (kanál 48).

K TÉMATU: Ostravsku hrozí „digitální kolaps“: start multiplexů 2 a 3 z Hošťálkovic ohrožen

Za recipročních podmínek by to uvolnilo rádiové kanály nezbytné pro zahájení provozu vysílačů Ostrava, Ostrava Slezská Ostrava a Frýdek na finálních rádiových kanálech v souladu s Technickým plánem přechodu (TPP), informoval na svém webu Český telekomunikační úřad (ČTÚ), pod jehož záštitou se 24. března uskutečnilo společné jednání k problematice zahájení vysílání multiplexů 2 a 3 na Ostravsku z definitivních kmitočtů. Toto řešení však nenalezlo podporu u zástupců komerčních provozovatelů vysílání a jednání bylo neúspěšně ukončeno s tím, že nejpozději 25. března 2011 Česká televize oznámí svůj další postup, dodal ČTÚ.

ČTĚTE TAKÉ: Analogová ČT 1 na Lysé hoře skončí 30. dubna a s ní i 16 převaděčů

cif 24 - early cena - média

Česká televize se nakonec rozhodla pro samostatný postup a oznámila, že analogové vysílání programu ČT 1 z Lysé hory ukončí k 30. dubnu, ačkoli by jej podle TPP mohla provozovat až do letošního listopadu. Tímto jednostranně vstřícným krokem ČT se podaří vyřešit finální stav pro vysílací síť 2 (nyní vysílá na dočasném kanálu 39, od 30, dubna by měla přejít na definitivní kanál 37, pozn. red.), konstatoval ČTÚ. Jednání však nevyřešilo kmitočtovou kolizi v případě přechodu multiplexu 3 z dočasného kmitočtu 32 na finální kanál 48, který nyní využívá analogová Prima na vysílači Hošťálkovice.

Možnost obdobného řešení pro vysílací síť 3 bude záviset na dalších jednáních společnosti FTV Prima a společnosti RTA (držitel regionální licence) s Českými Radiokomunikacemi a.s., které návrh ČT rovněž podpořily. V každém případě bude konečné řešení pro vysílací síť 3 realizováno v termínu pozdějším, vysvětlil ČTÚ. 30. dubna se tak na Ostravsku změní pouze vysílací kanál multiplexu 2, zatímco multiplex 3 bude nadále vysílat na dočasném kanále 32.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).