Hlavní navigace

Nova analog na Sušicku nevypnula, ale jedeme dál

6. 3. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Na začátku tohoto týdne skončilo analogové televizní vysílání na Sušicku a Klatovsku. Nebyli bychom však v České republice, kdyby v tom nebyl nějaký háček. Pro tento krok se totiž nerozhodla televize Nova. Její mluvčí Michaela Fričová to odůvodnila tím, že nebyly splněny podmínky, které stanovuje Technický plán přechodu (TPP). Proto server DigiZone.cz v této souvislosti oslovil Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) i Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Nova vysílá na Sušicku a Klatovsku nadále také analogově

Televize Nova se nemusí obávat sankce od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za to, že v termínu určeném Technickým plánem přechodu (TPP) nevypnula svoje analogové vysílání na hlavním sušickém vysílači Svatobor a na klatovském Baráku. Serveru DigiZone.cz to řekla předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová, podle níž nenastaly zákonné důvody pro zahájení správního řízení s Novou. Podle TPP musí celoplošné analogové televize vypnout svoje analogové vysílání na vysílačích velkého a středního výkonu ve vybrané územní oblasti nejpozději v termínu, který je součástí tohoto vládního harmonogramu digitalizace. Pro oblast Sušicka byl tímto termínem 28. únor. Jakmile některá televize v daném termínu analogové vysílání nevypne, hrozí jí postih v podobě odebrání kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání dalšího programu, v tomto případě Novy Cinema. Kalistová však tvrdí, že v případě Novy na Sušicku k porušení zákona nedošlo.

Domažlice Nova spot

Televize Nova má své diváky ráda, proto jim analogový signál na Sušicku a Klatovsku nevypnula.

Lukáš Polák: Analogová televize na Sušicku je minulostí
Lukáš Polák: Televize Nova nevypnula analog na Sušicku a Klatovsku
Lukáš Polák: Nova: Analog na Sušicku jsme nevypnuli kvůli nesplnění TPP
Jan Potůček: RRTV nezahájí s Novou řízení kvůli nevypnutí analogu na Sušicku
Jan Potůček: ČTÚ prošetřuje, proč Nova nevypnula analogové vysílání na Sušicku

SES Astra chystá k vypuštění nový satelit Astra 3B

Operátor SES Astra včera uvolnil informace, které se týkají chystaného satelitu Astra 3B, který bude parkovat stejně jako současná Astra 1E, 1G a 3A na pozici 23,5 st. východně. Z prezentace, kterou má server DigiZone.cz k dispozici a přinesl ji svým čtenářům, vyplývá, že vypuštění by mělo proběhnout již 24. března z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Družice bude mít hmotnost přes pět tun a jejím výrobcem je společnost EADS Astrium. Satelit bude disponovat 64 transpondéry. 60 jich bude fungovat v Ku-pásmu (tedy běžně užívané frekvence) a 4 v Ka-pásmu pro přenos dat. V případě výpadku některé z frekvencí, je samozřejmě připravena záloha. Družice Astra 3A bude pracovat v rozsahu 11,45 až 12,75 GHz. Satelit nahradí provoz Astry 1E a 1G. Společnost SES Astra spustila také speciální sekci na svých webových stránkách, která bude věnovaná pouze tomuto novému satelitu.

Astra družice

Lukáš Polák: Podrobnosti o novém satelitu Astry, který poslouží i Česku
Lukáš Polák: Společnost SES Astra věnovala novému satelitu 3B vlastní blog

Budoucnost kanálu ČT HD

Po celý týden se bude na pozici ČT HD vysílat kanál ČT 1, a to s výjimkou pátku, kdy se zde objeví ČT 2. Schéma přepínání bylo stanoveno zejména s ohledem na pořady dostupné v nativním HD rozlišení, které jsou pravidelně vysílané na Jedničce a Dvojce. Dle tohoto pravidla ČT HD přebírá od pátku 5 hodin do soboty 5 hodin vysílání ČT 2, po zbytek týdne vysílání ČT 1, uvedl Štěpán Janda z tiskového oddělení ČT. V případě, že se objeví na kanálu ČT 4 mimořádný sportovní přenos, který bude dostupný v HD kvalitě, bude šířen na pozici ČT HD. O takovéto změně by však Česká televize dopředu vždy informovala. Veřejnoprávní médium také vůbec poprvé přineslo kompletní seznam pořadů, které jsou nebo budou ve vysoké kvalitě dostupné. Jsou to: Kluci v akci, dokumenty Na cestě, rady řidičům Stop, cyklus BBC Yellowstonský park a medailonky Na cestě za dětmi. V HD kvalitě uvidí diváci také thriller Na vlky železa, Rytmus v patách a další pořady včetně udílení cen TýTý 2009.

ČT HD screenshot 500

Takový komfort jako během XXI. Zimních olympijských her už kanál ČT HD nenabídne. Foto: autor

Lukáš Polák: ČT HD bude po většinu týdne vysílat program ČT 1, v pátek ale ČT 2
Lukáš Polák: Vysílání ČT HD se vrátilo do původních kolejí

Stručně

Hudební televize Óčko vysílá od pondělka paralelně na staré a nové frekvenci prostřednictvím satelitní pozice 23,5 st. východně. Parametry příjmu jsou následující: Astra 1G (23,5 st. východně), 12168/V, SR 27500, FEC 3/4, SID 5201, V PID 160, A PID 80, PCR PID 160, norma DVB-S, kódování žádné. Signál je šířen v rámci paketu Scopus s kvalitou audia 192 kbps a vzorkovací frekvencí 48 kHz.

Lukáš Polák: Óčko odstartovalo na satelitu Astra na nové frekvenci

Zákazníci analogové i digitální kabelové televize od společnosti UPC Česká republika mohou od pondělka sledovat ve svých nabídkách česko-slovenskou mutaci lifestylového a hudebního kanálu MTV. Ten se v síti objevil krátce po desáté hodině dopolední a okamžitě došlo také ke změně identifikace stanice z MTV Europe na MTV a úpravě elektronického programového průvodce (EPG).

Lukáš Polák: Česko-slovenská MTV odstartovala v kabelu od UPC

K několika změnám došlo od 1. března také v rodině tematických kanálů MTV. V České republice jde konkrétně o stanice MTV Dance, MTV Hits a MTV Two. Zatímco u prvních dvou došlo pouze ke změně grafického vizuálu, který nyní zapadá do lokálních verzí těchto kanálů, posledně jmenovaná změnila také své jméno. MTV Two se nyní identifikuje jako MTV Rocks. Dalšími kanály, které změnily svou grafiku, byly Cinemax a Cinemax 2.

Lukáš Polák: Změny v rodině kanálů MTV: MTV TWO nyní jako MTV Rocks
Lukáš Polák: Kanály Cinemax a Cinemax 2 od března s novou grafikou

Doku CS - screenshot

Ukázka z vysílání kanálu DokuCS. Foto: autor

Nový dokumentární kanál DokuCS společnosti SPI International přešel v pondělí krátce po půl jedenácté dopoledne do ostrého provozu. První pořad, který takto mohli diváci vidět, byla Baroková suita 1, krátkometrážní film z roku 1957. Přechod z testovacího do ostrého režimu však divák téměř nepostřehl. Došlo pouze k utnutí jedné z ukázek, a poté už následoval chystaný pořad.

Lukáš Polák: Dokumentární kanál DokuCS od včerejška naostro

V satelitní platformě Skylink došlo v pondělí dopoledne k ukončení šíření slovenského programu Trojka ve verzi s vysokým rozlišením obrazu. Nyní diváci vidí pouze barevné pruhy. Pozice se identifikuje jako TEST1. Skylink ji zatím obsazovat nebude, dříve zde mohli naladit diváci v rámci promo akce stanici BeBe TV HD.

Lukáš Polák: Slovenská Trojka v HD verzi skončila na satelitu

ICTZ23

Česká televize zruší post zpravodaje v Ruské federaci. V pondělí to oznámil generální ředitel tohoto veřejnoprávního média Jiří Janeček. Podle původních informací to vypadalo, že ČT pošle do Moskvy nového zpravodaje místo Josefa Pazderky, kterému skončilo vízum již 19. února. Nakonec k tomu však nedojde. Mluvčí Ladislav Šticha potvrdil, že se televize snažila zvrátit rozhodnutí ruských úřadů, to se však nepodařilo.

Lukáš Polák: Česká televize už nebude mít v Rusku svého zpravodaje

Nejzásadnější událost toho týdne byla: