Hlavní navigace

Nova: analog vypneme, až bude mít 90 procent Domažlických set-top-box

11. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

11. 6. 2007

Televize Nova podmiňuje vypnutí analogového vysílání na Domažlicku z vysílače Vraní vrch devadesátiprocentní penetrací set-top-boxů v tamních domácnostech. Proto se zdráhá podepsat dohodu s Českou televizí a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), která by garantovala, že k vypnutí analogu skutečně dojde k 31. srpnu letošního roku. Jde už o třetí (posunutý) termín ukončení analogového vysílání na Domažlicku.

Jinými slovy, devadesát procent všech diváků v oblasti si musí pořídit pozemní digitální vysílání, jinak Nova vypnutí Vraního vrchu nepodepíše, upozorňuje server ČRo Digital. Stejný web uvádí, že Domažlicko představuje asi 60 tisíc domácností. Televize Nova by zde nemusela vypínat analogové vysílání, protože její frekvence neruší digitální rozhlas v Německu jako analogový program ČT 2.

Nova má ale tento problém na Ústecku, kde vysílá z Bukové hory na 12. kanálu. Ten využívá sousední Německo pro digitální rozhlas. Protože se stejný problém týká i programu ČT 2 na Domažlicku, obě televize se dohodly na „solidárním“ postupu: Nova vypne analogové vysílání na Domažlicku a Česká televize tak později učiní společně s Novou na Ústecku. Nyní to vypadá, že dohoda doznává značných trhlin.

Cloud 22 temata

Nova s ČT ale nepodepsala žádnou dohodu a gentlemanské slovo zřejmě neplatí. Generální ředitel Novy Petr Dvořák serveru ČRo Digital po tiskové mluvčí vzkázal, že televize usiluje o trojstrannou dohodu s ČT a ČTÚ. Podle vedoucího programu digitalizace ČT Pavla Hanuše dohoda dosud podepsaná není a dále probíhají jednání. Serveru DigiZone.cz Hanuš už dříve řekl, že pokud by Nova nevypnula analogové vysílání na Domažlicku, ČT by tak neučinila na Ústecku.

Česká televize by navíc na Domažlicku vypnula pouze analogové vysílání programu ČT 2. Na „nedohodě“ by nejvíc prodělala Nova, protože vypnutí analogového vysílání z Bukové hory na Ústecku by pro ni znamenalo úbytek až půl milionu diváků. Ti by si museli pořídit digitální set-top-box, satelitní a kabelovou televizi nebo IPTV, jinak by se k nejsledovanější české televizi nedostali.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.