Hlavní navigace

Nova bude kvůli „ořezanému“ obrazu monitorovat operátory

5. 11. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
5. 11. 2007

Pokřivený a neúplný obraz u přenosů závodů formule 1 na televizi Nova, konkrétně u říjnové Velké ceny Brazílie, způsobili operátoři kabelových a satelitních služeb, ale také individuální nastavení televizních přijímačů na obraz ve formátu 4:3. Nova nabízí od října přenosy F 1 v širokoúhlém formátu 16:9, na který ale nebyla řada diváků připravena a způsobil jim problémy s pokřivením obrazu. Televize nyní kvůli potížím zřídí speciální monitorovací pracoviště pro hlavní vysílací platformy.

Spodní část obrazu mi Nova ořezala. Ubrala mi nejméně čtyři centimetry, takže jsem neviděl ve spodním levém rohu průhledné logo F 1. Když jsem přepnul na rakouskou ORF, toto logo jsem tam viděl, a přitom ORF vysílala také ve formátu 16:9, postěžoval si serveru DigiZone.cz čtenář Jan Čada, kterému širokoúhlé vysílání Novy zkomplikovalo 15. října sledování Velké ceny Brazílie. Nevím, jak může Nova část obrazu tak drasticky ořezat. Nejhorší to bylo u předávání cen vítězům, kdy tam bylo napsáno jméno jezdce a další podrobnosti, ale Nově se to do obrazu nevešlo, dodal.

Podle technického ředitele Novy Ivo Ferkla nebyl problém na straně televize, ale spíše kabelových a satelitních operátorů. Vysílání závěrečné Velké ceny Brazílie F 1 probíhalo v době přesunu vysílacích pracovišť TV Nova do nové budovy News Centra. V těchto dnech docházelo k přepojování nejrůznějších signálových cest, mimo jiné i signálů do distribučních sítí, dolaďovalo se přepínání formátů u jednotlivých operátorů. Širokoúhlé záběry z průběhu Velké ceny nebyly formátově upravovány, na výstupu odbavovacího pracoviště byl signál v pořádku, tvrdí Ferkl.

Cloud23

Přesto se Nově ozvalo mnoho diváků se stížnostmi na „ořezaný“ obraz. V tom případě však záleželo i na individuálním nastavení přijímačů a v některých domácnostech tak docházelo k „ořezu“ obrazu. V průběhu předminulého týdne však operátoři provedli potřebná nastavení příslušných parametrů a v těchto dnech již nemáme ohlasy ze strany diváků, že by tyto problémy pokračovaly, uvedl pro DigiZone.cz technický ředitel Novy. Televize se ale pod tlakem diváků rozhodla zřídit speciální pracoviště, které bude monitorovat podobné potíže u jednotlivých operátorů vysílacích sítí.

Vzhledem k tomu, že se diváci ve většině případů s problémy obrací přímo na nás, nikoliv na svého operátora, rozhodli jsme se vytvořit do budoucna monitorovací pracoviště pro hlavní vysílací platformy. Dosud jsme monitorovali především distribuční síť Radiokomunikací – pochopitelně, jsme schopni monitorovat jen pražské vysílače, monitorovat všechny formy distribuce na celém území je prakticky nemožné, přiblížil Ivo Ferkl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).