Hlavní navigace

Nova chce, aby jí prodejci televizorů přispěli na HD vysílání

29. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
29. 4. 2008

Televize Nova uvažuje o tom, že by zprovoznila dlouhodobější vysílání svého hlavního programu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a současný experiment převedla na stálé vysílání. Protože jde ale o finančně náročnou záležitost, požádala by prodejce televizorů, aby jí na takové vysílání přispěli. Na konferenci Digitální televize, pořádané Institute for International Research, to řekl technický ředitel Novy Ivo Ferkl.

ICTZ23

Nova HD v současné době vysílá prostřednictvím IPTV služeb společností Telefónica O2 a Mattes AD a také v přechodném zemském digitálním multiplexu C v Praze. Podle Ferkla by bylo možné zemské vysílání rozšířit i do Brna a místo experimentu přejít na řádné vysílání. Když jsme loni na podzim začínali se zkušebním vysíláním HDTV, vyprázdnili jsme prodejcům televizorů sklady se zásoby HD ready přijímačů, připravené pro vánoční trh, už v říjnu. Pro ně je to taky byznys, tak uvažujeme o tom, že bychom je nějak do tohoto vysílání zainteresovali, uvedl Ferkl.

Technický šéf Novy upřednostňuje zemské HD vysílání před satelitním, protože u satelitu prý televize nemůže ovlivnit kvalitu obrazu a datový tok. Ivo Ferkl také nechtěl komentovat jednání Novy se společností UPC o případném zařazení programu Nova HD do nabídky digitální kabelové televize. V budoucnu by Nova chtěla vysílat ve vysokém rozlišení pozemně pro celou Českou republiku. Musíme ale najít vhodný obchodní model, dodal Ferkl.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.