Hlavní navigace

Nova chce digitálně vysílat v Domažlicích, hrozí žalobou

15. 11. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 11. 2006

Televize Nova pohrozila Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) žalobou, pokud jí písemně nepovolí digitálně vysílat na Domažlicku. Radní se odmítli zabývat žádostí Novy o zařazení do přechodného digitálního multiplexu A na Chodsku z důvodu její zjevné právní nepřípustnosti. Předseda RRTV Václav Žák navíc tvrdí, že pro digitální vysílání na Domažlicku Nova nepotřebuje žádné speciální povolení a zařazení tohoto programu do domažlického multiplexu A tedy nic nebrání.

Nova podle svojí mluvčí Veroniky Šmítkové podávala žádost proto, aby měla jednoznačný právní podklad pro zahájení pilotního digitálního vysílání v oblasti Domažlic společně s Českou televizí. Navíc chtěla zjistit, zda její licence pro celoplošné pozemní vysílání platí jak pro analog, tak pro DVB-T. A to nejen v rámci pilotních projektů v Domažlicích a Ústí nad Labem, ale obecně také v rámci připravovaného přechodu na digitální vysílání v celé České republice a následně v některém z nových digitálních multiplexů, vysvětluje Šmítková.

Podle generálního ředitele Novy Petra Dvořáka se rada vyjádření k těmto klíčovým otázkám procesu digitalizace zřejmě vyhnula odkazem na právní nepřípustnost žádosti. Tato skutečnost mne mrzí zejména proto, že pro naši účast v procesu digitalizace musí v těchto otázkách panovat absolutní právní jistota. Tu ostatně v souvislosti se svou investicí a její budoucností bezpodmínečně vyžadují i naši investoři. To jsme byli připraveni vysvětlit i v průběhu ústního projednání naší žádosti, na které jsme ale bohužel nebyli RRTV přizváni, řekl Dvořák.

KL23 hlasovani

Ředitele Novy podle jeho slov mrzí, že se tato televize zatím nemůže připojit do společného pilotního digitálního projektu připravovaného jak odborníky televize Nova, tak i České televize. Za pilotní projekt přitom Český telekomunikační úřad (ČTÚ) označuje nikoli domažlický experiment, ale spuštění řádného digitálního vysílání na Ústecku, k němuž by mělo dojít příští rok v létě vypnutím analogového vysílače Buková hora. Nova podle Dvořáka nabídla Radě ve svém podání možné a vstřícné řešení předmětných otázek, radní ale prostřednictvím médií reagovali nejméně třemi nabídkami, které televize nemůže akceptovat.

RRTV společnosti CET 21 přímo či prostřednictvím tisku nabídla v poslední době nejméně tři vzájemně si odporující řešení dané situace, která televize Nova považuje za nezákonná i zjevně nevhodná. Patří k nim například doporučení RRTV, aby Nova požádala o rozšíření územního rozsahu vysílání, které je ale přitom od samého začátku definováno jako celoplošné. Vedení televize Nova proto nevylučuje, že poté, co obdrží a prostuduje písemné zdůvodnění rozhodnutí RRTV, se pro vyjasnění daných otázek obrátí o pomoc k soudu, konstatuje Nova ve svém tiskovém prohlášení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).