Hlavní navigace

Nova chce pilotní zemské vysílání HDTV v Praze, ČTÚ váhá

15. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 10. 2007

Televize Nova by ráda vyzkoušela svoje vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) prostřednictvím zemského digitálního vysílače. Podle generálního ředitele Petra Dvořáka proto už požádala Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o přidělení kmitočtu pro pilotní vysílání HDTV. Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák ale tvrdí, že k němu žádná žádost Novy nedoputovala.

Byli bychom rádi, kdyby nám telekomunikační úřad přidělil pilotní frekvenci na území Prahy. Na nějakém takovém kanále bychom vysílali Novu ve vysokém rozlišení, což by se dalo naladit v pozemních digitálních sítích, řekl šéf Novy v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny. Požádali jsme ČTÚ, aby o tom začal uvažovat. Dostali jsme odpověď, že je to zatím složité, že musíme počkat, až bude na stole hotový nový digitální zákon. Myslím tedy, že reálně o tom začneme vyjednávat na začátku příštího roku, dodal.

Předseda telekomunikační rady Pavel Dvořák na dnešním pravidelném setkání s novináři prohlásil, že o žádné žádosti Novy neví. Zároveň ale podotknul, že pokud se Nova skutečně obrátila na ČTÚ, zřejmě její žádost vyřizoval odbor správy kmitočtového spektra. A ten je o stupeň níž než já, takže se o tom ani nemusím dozvědět, řekl.

Podle Pavla Dvořáka je aktivita Novy v oblasti HDTV chvályhodná, dá se ale také vysvětlit jako snaha o další „zašumění“ procesu digitalizace, ve kterém jde především o co nejrychlejší překlopení stávajících celoplošných analogových televizí do zemských digitálních sítí. Tím by se samozřejmě ještě víc zkomplikovala situace při přechodu na DVB-T, míní Pavel Dvořák. Kmitočet pro pilotní provoz zemského vysílání HDTV v Praze by se podle něj teprve musel najít, pokud vůbec nějaký vhodný existuje.

MM socky3

Televize Nova by ráda vysílala svůj hlavní program ve vysokém rozlišení celoplošně, v rámci svého samostatného multiplexu. Ten jí ale vláda ani poslanci v rámci právě projednávané diginovely nepřidělili. Digitální zákon, jak dnes v parlamentu stojí, nám neumožní vysílat náš hlavní program ve vysokém rozlišení, protože v příslušné digitální sítí pro nás nebude dostatečný datový tok, připustil ředitel Novy Petr Dvořák v sobotních LN.

Šéf Novy ale míní, že je složité mluvit se zákonodárci v době, kdy absolutně nemají představu o tom, co to je HDTV. To znamená, že naším cílem teď bude celkově nový obsah technologicky připravit, abychom byli schopní jej šířit, a možná vyzkoušet na území Prahy pilot, v němž bychom vysílali v HD kvalitě. V momentě, kdy lidé uvidí, že vysoké rozlišení je kvalitativní rozdíl a vznikne poptávka na trhu, může se stát, že zákonodárci dostanou rozum, vrátí se zpátky a upraví zákony do té míry, abychom prostor v rámci multiplexu dostali, prohlásil Petr Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.