Hlavní navigace

Nova dostala pokutu 50 tisíc korun za reportáž o digitalizaci Ještědu

7. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
7. 1. 2010

Pokutou 50 tisíc korun „odměnila“ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) televizi Nova za neobjektivní reportáž o digitalizaci televizního vysílání z vysílače Ještěd. Reportér Ivan Berka totiž v příspěvku Televizních novin z loňského 12. června o výměně antény na Ještědu uvedl, že diváci v Liberci můžou s nákupem set-top-boxu počkat, protože digitální vysílání zde začne až v srpnu 2010.

K TÉMATU: Liberec se dočkal digitální televize, ale přišel o analogovou ČT 2

Nova však uvedla diváky v omyl, protože digitální vysílání z Ještědu začalo již na přelomu července a srpna loňského roku, tedy půldruhého měsíce po odvysílání reportáže v Televizních novinách. Vysílat zde v tu dobu ale začal pouze veřejnoprávní multiplex se čtyřmi programy České televize a sedmi stanicemi Českého rozhlasu. V srpnu 2010 odtud začne digitálně vysílat multiplex 2, který obsahuje rovněž televizi Nova.

ICTZ23

Po dnešku bude tento vysílač připravený na digitalizaci, i když Liberečané se na takzvané set-top-boxy mají ještě pořád dost času. Vysílat digitálně pod Ještědem by se totiž mělo až za více než rok, odhadem někdy v srpnu roku 2010, řekl reportér Novy doslova. Radní tyto dvě věty označili za vědomé porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání.

Reportáž obsahovala nepravdivé a zavádějící informace týkající se přechodu na digitální vysílání z vysílače Ještěd, se dopustil porušení § 31 odst. 3 zákona č. 231/2001 Sb., které ukládá povinnost zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě, stojí v odůvodnění RRTV k padesátitisícové pokuty.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.