Hlavní navigace

Nova: licence pro Novu Cinema není v žádném případě ohrožena

23. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
23. 3. 2010

Televize Nova vyloučila, že by porušovala Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) a že by tedy jejímu filmovému kanálu Nova Cinema hrozilo odnětí vysílací licence. Prostřednictvím tiskové zprávy tak reagovala na dnešní článek ekonomického deníku E15, který informoval o pondělním vyjádření předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka, že nevypnutí analogového vysílání Novy na čtyřech západočeských vysílačích úřad vyhodnotil jako porušení TPP.

K TÉMATU: RRTV se bude příští týden rozhodovat, zda odebere licenci Nově Cinema

TV Nova se důrazně ohrazuje proti nepodloženému tvrzení v dnešním vydání deníku E15 o tom, že porušuje TPP. TV Nova neporušuje TPP, naopak trvá na jeho striktním dodržování, sdělila mluvčí Novy Michaela Fričová. Nejsledovanější česká televize totiž trvá na tom, aby se v oblastech, kde odmítla vypnout své analogové vysílání, vysílalo digitálně na kanálech, které schválila předloni v srpnu svým souhlasem s tehdejším zněním TPP.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ zahájil správní řízení kvůli nevypnutí analogové Novy na čtyřech vysílačích, včetně Chebu a Domažlic

ČTÚ na žádost Českých Radiokomunikací vysílací kanály digitální sítě 2, v níž Nova vysílá, v některých oblastech změnil, aby umožnil odpojování regionálního vysílání na programové pozici televize Prima. V době, kdy Nova souhlasila s TPP, se ještě nevědělo, že Prima vstoupí do digitální sítě 2 a ta tudíž nebyla připravena na regionální odpojování. České Radiokomunikace tak musely upustit od vytvoření některých jednofrekvenčních sítí tohoto multiplexu.

NAPSALI JSME: Porušuje Nova vládní harmonogram digitalizace, nebo ne?

Telekomunikační úřad tvrdí, že změnou vysílacích kanálů multiplexu 2 nedošlo ke změně podmínek TPP a dosah digitálního vysílání této sítě se touto úpravou nezměnil. Nova však trvá na tom, že v TPP se nesmí měnit nic oproti znění, které schválila v srpnu 2008 – tedy ani vysílací kanály digitálních sítí. Pokud by se prokázalo, že Nova svým postojem a nevypnutím analogového vysílání v Chebu, Domažlicích, Sušici a Klatovech k termínu, který jí určuje TPP, porušila harmonogram digitalizace, hrozilo by jí odnětí licence pro Novu Cinema.

MMF24

Pro diskusi o ztrátě licence pro Nova Cinema neexistují žádné zákonné důvody, namítá mluvčí Novy. S ohledem na ochranu svých práv připravuje TV Nova předání případu k posouzení soudu, dodala. Předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřina Kalistová však dnešnímu vydání deníku E15 řekla, že si radní nechali vypracovat analýzu situace a příští týden v úterý rozhodnou, zda zahájí s provozovatelem Novy správní řízení o odebrání licence pro celoplošné zemské digitální vysílání Novy Cinema.

Generální ředitel Novy Petr Dvořák tvrdí, že pokud by televize vypnula svoje analogové vysílání na čtyřech sporných vysílačích k termínu, který jí určuje TPP, ohrozila by tak svá práva vyplývající z vysílacích licencí, které drží. Od začátku se platným technickým plánem přechodu řídíme. Bylo by absurdní, pokud by TV Nova měla být sankcionována za to, že na dodržování TPP trvá, dodal Dvořák. Podle šéfa Novy by odejmutí licence filmového kanálu nepřipadalo v úvahu ani v případě, že by TPP skutečně porušila.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).