Hlavní navigace

Nova měla ukrutné štěstí, že se zbavila exkluzivních práv k olympijskému ho­keji

Jan Potůček

Pokud to tak půjde dál, česká reprezentace se neprobojuje ani do čtvrtfinále. Nova by pak na olympijském hokeji prodělala kalhoty.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ještě před několika týdny se to zdálo být dost nešťastné rozhodnutí a projev slabosti. Televize Nova přeprodala exkluzivní vysílací práva pro olympijský turnaj v hokeji ze Soči veřejnoprávní České televizi a získala za to několik koprodukčních filmů ČT, pohádek a seriálů. Sama si ponechala kompletní vysílací práva pro olympiádu v Soči pouze na placených kanálech. Jenže kdo sleduje olympiádu na placené televizi, když je zdarma k dispozici – dokonce v HD kvalitě – na dvou volně šířených, pozemně vysílajících kanálech ČT?

Z hlediska sledovanosti a prodeje reklamy by pro Novu bylo zajímavé právě jen exkluzivní vysílání olympijského hokeje na hlavním kanálu a Fandovi. Jenže po výkonu české reprezentace v základní skupině, kdy dva ze tří zápasů prohrála a jeden s notkou dávkou štěstí vyhrála, to nyní vypadá, že se Češi snad ani neprobojují do čtvrtfinále. A z hokejových přenosů ze Soči byly zatím hodně sledované právě jen zápasy české reprezentace. Dva šly večer a zasahovaly i do hlavního vysílacího času, takže by Nově narušily tradiční pásmo seriálu Ulice a Televizních novin, jeden byl dopoledne, což by hlavnímu kanálu Novy naopak pomohlo k vyššímu celodennímu podílu (Novu však zajímá především prime time).

FIN19

Vysílání olympijského hokeje by tedy byl velký risk a sázka na dobrý výkon českých hokejistů, kteří však rozhodně nejsou považováni za favority turnaje v Soči. Za takové situace se prodej práv České televizi ukazuje být tím nejlepším řešením, které jednak nenaruší schéma Novy a její sledovanost, a ušetří jí významné peníze – protože jako kompenzaci získala práva k filmům a seriálům, které může využívat rozhodně delší dobu než práva k olympijskému hokejovému turnaji trvajícímu pouhé dva týdny. Zkrátka dobré manažerské rozhodnutí, byť na začátku muselo bolet.

Je dobré vidět, že po letech nesmyslného rozhazování a zadlužování má Nova konečně rozumný management, který nechodí s klapkami na očích. Vidí reálné problémy a snaží se je řešit. Možná to bude Novu ještě hodně bolet, než se zbaví všech dluhů a stane se z ní znovu zlatá slépka CME (nebo Time Warneru, nebo někoho úplně jiného), každopádně má dobře našlápnuto. Hokej je jen nejviditelnější ze změn, které na Nově probíhají a mají přispět k její záchraně. Pokud by byl v čele CME nadále Adrian Sarbu, byla by to jen další prodělečná položka na velmi dlouhém seznamu nesmyslných akvizic.