Hlavní navigace

Nova neuznává podpis nové smlouvy o peoplemetrech, hrozí arbitráží

24. 11. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
24. 11. 2011

Podle očekávání se televize Nova ostře ohradila proti dnešnímu podpisu smlouvy mezi Asociací televizních organizací (ATO) a společností Mediareseaech na zajišťování elektronického měření sledovanosti českých televizí v letech 2013 až 2017. Jednatelka ATO Vlasta Roškotová smlouvu podepsala pouhý den poté, co oficiálně vyhlásila společnost Mediaresearch za vítěze tendru na nového provozovatele peoplemetrů, i když s tím nesouhlasili všichni stálí členové ATO, jak to požadují stanovy této asociace.

K TÉMATU: ATO i přes odpor Novy podepsala novou smlouvu na peoplemetry

Společnost CET 21 spol. s r. o. neuznává podpis smlouvy se společností Mediaresearch jednatelkou ATO Vlastou Roškotovou. Jednatelka ATO se tímto krokem dopustila protiprávního jednání a závažným způsobem překročila svoje pravomoci v rámci ATO, tvrdí Nova. ATO rozeslala tiskovou zprávu o podpisu smlouvy dnes krátce před sedmou hodinou večer. Ve stejnou dobu ve středu oznámila rozhodnutí jednatelky Vlasty Roškotové vyhlásit firmu Mediaresearch vítězem tendru. Nova v obou případech nestačila v hlavní zpravodajské relaci Televizní noviny reagovat na aktuální situaci.

ČTĚTE TAKÉ: ATO vyhlásilo Mediaresearch vítězem tendru na peoplemetry. Navzdory Nově

Ve středeční hlavní zpravodajské relaci Nova informovala o tom, že její postoj k výsledku tendru na nového provozovatele se nemění a že další jednání by měla vést k vypsání nové soutěže. V té době ale už měli novináři půldruhé hodiny k dispozici tiskovou zprávu ATO, podle níž byl původní tendr ukončen oficiálním vyhlášením firmy Mediaresearch za jeho vítěze. Reportáž jsme měli připravenou dopředu, už jsme ji nestihli předělat. ATO nám nedalo včas vědět, že podnikne tento krok, řekl serveru DigiZone.cz zdroj z Novy.

NAPSALI JSME: Vítěz tendru peoplemetrového měření? Podle Novy zatím není znám

Nejsledovanější česká televize tak ještě pozdě večer okolo 22. hodiny vydávala tiskovou zprávu, v níž postup jednatelky ATO kritizovala. Dnes se situace opakovala: Nova odvysílala v Televizních novinách reportáž, v níž reagovala na středeční rozhodnutí ATO uznat firmu Mediaresearch vítězem tendru na nového provozovatele peoplemetrů, ale už v ní nezmínila fakt, že jednatelka asociace Vlasta Roškotová s touto společností podepsala smlouvu na dodávání dat o sledovanosti televizí na léta 2013 až 2017. O tom se po reportáži zmínila pouze moderátorka zpráv.

K VĚCI: Nova trvá na vypsání nového tendru na provozovatele peoplemetrů

Společnost CET 21 již včera ATO upozornila, že rozhodnutí o tom, že společnost Mediaresearch je vítězem tendru, je samo o sobě protiprávní a jednatelka Roškotová tímto krokem porušila závaznou Dohodu mezi ATO a jejími členy o právech a povinnostech ATO a řádných členů ATO při výběru nového realizátora projektu elektronického měření sledovanosti televizního vysílání v České republice, uvedla Nova v tiskové zprávě, kterou rozeslala médiím dnes po půl deváté večer. Roškotová podle televize jednoznačně překročila svoje pravomoci v rámci ATO, protože rozhodnutí o uzavření smlouvy náleží do výhradní působnosti valné hromady ATO a vyžaduje souhlas všech řádných členů asociace.

UXD

Stálí členové ATO jsou čtyři – Česká televize, Prima, Nova a Asociace komunikačních agentur (AKA). Zatímco ČT, Prima a AKA s výběrem firmy Mediaresearch souhlasí, Nova nikoli. Její generální ředitel Jan Andruško se pondělní valné hromadě ATO navrhoval probíhající tendr na provozovatele peoplemetrů zrušit a vypsat nový, v němž by hodnotící komise mohla vybírat z nabídek více uchazečů. Z původních tří účastníků soutěže totiž byli tři vyřazeni pro formální pochybení nebo nesplnění kvalitativních podmínek tendru. Komise tak nakonec rozhodovala pouze o nabídce společnosti Mediaresearch.

Naše stanovisko v této věci je neměnné, trváme na tom, že vyhlášení společnosti Mediaresearch vítězem tendru je protiprávní, a tudíž i podpis realizační smlouvy s touto společnost je protiprávní. Nedokážu si představit, jaký tlak je vyvíjen na jednatelku ATO, když se rozhodla takto zásadním a zcela zjevným způsobem porušit veškeré písemné dohody, včetně několika zcela jasných ustanovení stanov ATO, prohlásil šéf Novy Jan Andruško. Televize se podle něj hodlá proti opakovanému a zcela flagrantnímu protiprávnímu jednání jednatelky a porušení dohod ze strany ATO bránit všemi dostupnými právními prostředky. V krajním případě i arbitráží, dodal Andruško.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.