Hlavní navigace

Nova podle ČTÚ odvysílala zavádějící reportáž o sporu s Českou poštou

16. 4. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
16. 4. 2008

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se ohradil proti informacím uvedeným v reportáži pondělních Televizních novin na Nově. Příspěvek se věnoval správnímu řízení, které ČTÚ zahájil s Českou poštou a které se zabývá neúměrně dlouhými čekacími dobami na poštách Beroun 1 a Poděbrady. Z informací uvedených v reportáži Novy vyplynul podle ČTÚ ale místo toho zcela zavádějící závěr, že důvodem zahájení správního řízení bylo zavedení vyvolávacího systému na uvedených poštách. V dnešní tiskové správě to uvedla mluvčí ČTÚ Dana Marklíková.

ZPRÁVA DNE TELEVIZNÍCH NOVIN ZE 14. DUBNA 2008: Mezi Českou poštou a ČTÚ se rozhořel nebývalý spor

Český telekomunikační úřad konstatuje, že důvodem zahájení předmětného řízení byly zcela konkrétní stížnosti uživatelů poštovních služeb na neúměrně dlouhé čekací doby na obsluhu u uvedených pošt, napsala Dana Marklíková a dodala: Správní řízení ČTÚ zahájil dne 7. dubna 2008. Dosud však ČTÚ neobdržel žádné oficiální vyjádření České pošty k této záležitosti. Veškeré informace o možných výsledcích správního řízení, včetně spekulace o nařízení zrušení vyvolávacího systému ze strany ČTÚ, popř. částky uložené sankce jsou proto předčasné a neopodstatněné.

Za DigiZone.cz dodejme, že předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák nadnesel téma České pošty na pravidelném měsíčním setkání s novináři toto pondělí. Zmínil se tehdy o dokončované analýze České pošty, která podle něj zjistila celou řadu nedostatků, např. to, že zhruba třetině lidí není dodána doporučená zásilka, i když jsou doma. Místo toho jim poštovní pracovník jen vhodí do schránky oznámení o uložení zásilky. Pavel Dvořák na pondělním setkání vyjádřil také zklamání z toho, že jakkoli spadá Česká pošta do regulačních kompetencí ČTÚ, nástrojů na to, jak řešit problémy s ní spojené, má jeho úřad jen minimum.

Dana Marklíková k reportáži Novy dále připojila: ČTÚ nepřísluší rozhodovat o tom, zda Česká pošta používá ten či onen způsobu obsluhy. V tomto směru jsou tvrzení, že ČTÚ hodlá takový systém zakázat, zcela absurdní, stejně jako další tvrzení, že podle ČTÚ vytváří tento systém u zákazníků i pracovníků České pošty stres.

Na adresu příspěvku Televizních novin, který tisková mluvčí ČTÚ označila za zavádějící a některé jeho pasáže dokonce za absurdní, se na internetu vyjádřil i člen Rady ČTU Petr Štěpánek. Ve svém komentáři napsal: Zkušenost říká, že v mediálním světě se nic neděje náhodou. Zvláště pak když v souvislosti s digitalizací jde o miliardy. Vláda zatím stále ještě neschválila Technický plán přechodu na digitální vysílání (TPP), jehož návrh pro ni ČTÚ na základě zákonného poažadavku vypracoval.

KL22 hlasovani

MOŽNÉ POKLESKY ZPRAVODAJSTVÍ NOVY POSLEDNÍ DOBY:

RRTV zahájila s Novou správní řízení kvůli reportáži o radarovém rušení
Nova a ČT možná vysílaly neobjektivní reportáže, míní RRTV
Český radioklub žádá po Nově veřejnou omluvu za reportáž

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.