Hlavní navigace

Nová předsedkyně RRTV o svých názorech na mediální legislativu

22. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 6. 2009

Nová předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová byla hostem jednoho z pořadů Regionální televizní agentury RTA. Ve videorozhovoru, který zveřejnil internetový deník Česká média, uvedla Kalistová své pohledy na současnou mediální legislativu a postavení RRTV v rámci regulace médií. Přepis zajímavých částí rozhovoru zprostředkuje server Digizone.cz.

MM socky3

Kalistová podle svých slov zastává regulaci v mezích zákona. Je tedy za to, aby Rada důsledně uplatňovala práva i povinnosti, které ji zákon ukládá. Máme zákon, který se má dodržovat, a Rada když se domnívá, že dochází k porušení tohoto zákona, tak musí zahájit správní řízení s provozovatelem. Otázkou je spíše to množství neúspěšných sporů na začátku, které bylo, než se úřad zaběhl, než se získali kvalitní právníci, tak to určitou dobu trvalo. Těch vyhraných sporů přibývá, bilance je mnohem pozitivnější než byla před třemi lety, a ten trend může pokračovat. Sama za sebe si udělám analýzu soudních sporů za poslední dobu i těch stávajících sporů, které ještě probíhají, uvedla Kalistová. Rada přistupuje vždy k upozornění, když se stane správní delikt poprvé, a když trvá, tak až potom přistupuje k pokutám, dodala.

Nová předsedkyně se vyjádřila i ke sporu regulátora s televizemi ohledně sponzoringu reklamních znělek. Televize včetně veřejnoprávního média se domnívají, že znělku je možné sponzorovat, RRTV má opačný názor. Souhlasím s rozhodnutím Rady i Městského soudu v Praze. Reklamní znělka odděluje reklamní sdělení, není pořadem tak jak argumentovaly některé televize. K tomu aby byla pořadem ji chybí obsah. Kdyby byla pořadem, tak ona sama musí být oddělena ještě nějakými znělkami, což jistě všichni pochopí, že je nesmysl. Rada podle mně v těchto případech jednala správně, televize byly před udělením pokut upozorněny na možné porušování zákona. Další otázkou je výše pokut, ale tady je nutné jako jeden z parametrů sledovat i majetkový prospěch z toho plynoucí, uzavřela nově zvolená předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.