Hlavní navigace

Nova: pro naše HD programy stačí datový tok 7 Mbit/s

4. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
4. 11. 2009

Pro bezproblémový příjem televizního programu ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) stačí datový tok okolo 7 Mbit/s. Na konferenci Radiokomunikace 2009 v Pardubi­cích to řekl Martin Knejfl z oddělení telekomunikací televize Nova. V uplynulých letech jsme provedli několik testů našich programů na různých vysílacích platformách, a došli jsme k tomuto závěru, uvedl Knejfl.

K TÉMATU: Jaký datový tok je pro HDTV nejlepší a nejefektivnější?

Neříkám, že to je vynikající, ale je to uspokojivé. Musí se volit mezi kvalitou a ekonomickou stránkou věci, prohlásil Martin Knejfl. Nova testovala HD vysílání jak v zemských digitálních sítích, tak prostřednictvím satelitu, digitální kabelové televize a IPTV. Náchylnější k chybám bylo IPTV, set-top-boxy hůře zvládaly například změny bitového toku nebo přepínání formátu obrazu, přiblížil Knejfl.

Nova v současné době šíří prostřednictvím různých operátorů dva programy ve vysokém rozlišení: Nova HD a Nova Sport HD. Datový tok vyčleněný těmto programům je v různých vysílacích platformách a televizních službách rozdílný. Nova HD má nejvyšší datový tok, 10 Mbit/s, v satelitní službě Skylink. Jde o pevně stanovený datový tok, který je neměnný, uvedl Knejfl.

ČTĚTE TAKÉ: Nova Cinema HD a Prima Cool HD? Ano, již brzy v kabelu

V konkurenční satelitní platformě CS Link se datový tok Novy HD pohybuje okolo 7,5 Mbit/s, ale může být i vyšší. Podle Jiřího Rajduse ze společnosti Czech Digital Group, která pro CS Link zajišťuje zpracování signálu Novy HD, je datový tok tohoto programu variabilní. U náročnějších scén tedy může vzrůst nad hodnotu 7,5 Mbit/s, vysvětlil.

V zemské digitální síti 4 společnosti Telefónica O2, který naladí diváci v Praze, Brně a Ostravě, vysílá Nova HD s datovým tokem mezi 5 a 6 Mbit/s. Nova Sport HD je dostupná v satelitní službě Skylink s variabilním datovým tokem mezi 5 a 15 Mbit/s, a v síti brněnského operátora IPTV služby Netbox, společnosti Smart Comp., s pevným datovým tokem 18 Mbit/s.

UXD

Udělali jsme si srovnání všech HD programů šířených přes satelit na pozicích od 28,5 stupně východně po 1 stupeň západně, a průměrně na jeden program připadá datový tok 10,5 Mbit/s, uvedl Knejfl. Vyšší bitový tok, od 10 do 15 Mbit/s, měly sportovní kanály, ale našli jsme i nesportovní programy s datovým tokem 5 Mbit/s, dodal.

Nova si podle Knejfla otestovala i nejnižší možný datový tok pro vysílání Novy HD při statických scénách. V takovém případě postačovaly 3 Mbit/s, ale jakmile došlo k nějakému pohybu, obraz se rozpadl nebo se zcela znemožnil příjem, přiblížil výsledek nedávných testů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.