Hlavní navigace

Nova propustila i druhého zástupce z komise tendru na peoplemetry

27. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
27. 9. 2011

Výpověď z televize Nova dostal i druhý člen výběrové komise, který měl zastupovat tuto televizi při posuzování nabídek potenciálních provozovatelů elektronického měření sledovanosti českých televizí pro léta 2013 až 2017. Po vedoucí oddělení výzkumu Renaty Týmové musel televizi opustit i specialista výzkumu marketingu Václav Prejzek. Informoval o tom server Médiář.cz. Prejzek na Nově pracoval patnáct let a proti výpovědi se hodlá bránit právní cestou.

K TÉMATU: Bývalá vedoucí výzkumného oddělení Novy promluvila o svém vyhazovu

V pátek 23. září mi byla doručena výpověď s okamžitou platností, osobně, prostřednictvím personální ředitelky, přímo do bydliště. Důvody jsou tytéž, které byly sděleny kolegyni Renatě Týmové, popsal Médiáři Prejzek. Nova mu vytknula, že nehájil generálního ředitele, neinformoval bez zbytečného odkladu zaměstnavatele o jednání metodologické komise a přes výslovný zákaz se zúčastnil jednání hodnotící komise výběrového řízení na nového provozovatele peoplemetrů, které se uskutečnilo minulé pondělí 19. září a z něhož vzešla jako vítězná agentura Mediaresearch.

ČTĚTE TAKÉ: Peoplemetry má v letech 2013 až 2017 provozovat opět Mediaresearch

Vedení Novy v tendru prosazovalo agenturu AC Nielsen Czech Republic, kterou však hodnotící komise kvůli formálním chybám v přihlášce společně s dalším účastníkem tendru vyloučila z dalšího posuzování. Nakonec se komise zabývala jen dvěma nabídkami: kromě později vítězné Mediaresearch také přihláškou agentury TNS Aisa. Také ta však byla nakonec z dalšího posuzování vyloučena kvůli nesplnění kvalitativních požadavků.

NAPSALI JSME: Nova stáhla svoje lidi z komise na výběr provozovatele peoplemetrů

Veřejnou obchodní soutěž na nového provozovatele peoplemetrů, jejíž vítěz získá zakázku za 300 milionů korun, vypsala Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje všechny velké české televize a Asociaci komunikačních agentur. ATO je zadavatelem průzkumu sledovanosti a nového provozovatele peoplemetrů musí vybrat a potvrdit všichni její stálí členové, jimiž jsou Česká televize, televize Nova, televize Prima a Asociace komunikačních agentur.

K VĚCI: Nova odmítá, že by ovlivňovala tendr na nového provozovatele peoplemetrů

Novu ve výběrové komisi tendru zastupovala vedoucí výzkumného oddělení Renata Týmová a analytik Václav Prejzek. Oba se klonili k tomu, aby komise doporučila ATO jako vítěze společnost Mediaresearch, což však odmítalo vedení Novy. Prejzek nakonec pod tlakem Novy na svoje členství v hodnotící komisi rezignoval, těsně před jednáním komise, na kterém došlo k výběru vítěze, ale vzal svoji rezignaci zpět a výběru se zúčastnil. Aby však neporušil zadání Novy, vzal si na tento den řádnou dovolenou. Tím podle Novy porušil vnitřní předpisy televize.

KOMENTÁŘ: Spor o peoplemetry je sporem o zachování pozice televize Nova

Týmovou Nova ještě před jednáním komise, na němž byla vybrána společnost Mediaresearch, propustila a informovala ATO, že ani ona, ani Prejzek už nejsou jejími zástupci v hodnotící komisi. Přesto se oba jednání komise zúčastnili a hlasovali. Vzhledem k tomu, že se od nich Nova distancovala, ale nemohli podepsat písemné rozhodnutí o doporučení komise směrem k ATO, aby za vítěze tendru akceptovala společnost Mediaresearch.

cif - debata 2

Potíž je v tom, že ačkoli Týmovou i Prejzka do komise nominovala Nova, podle zákona o veřejných zakázkách se členové výběrové komise musí rozhodovat na základě vlastního svědomí a nesou za svoje rozhodnutí osobní odpovědnost. Hodnotící komise nakonec ATO doporučila jmenovat vítězem tendru společnost Mediaresearch, ačkoli formálně toto doporučení podepsali jen tři ze čtyř stálých členů ATO – Česká televize, Prima a Asociace komunikačních agentur. Televize Nova se ještě před rozhodnutím komise nechala slyšet, že výběr vítěze napadne všemi dostupnými právními prostředky.

Výběr společnosti Mediaresearch ale ještě není konečný, protože doporučení hodnotící komise ještě není rozhodnutím ATO o vítězi tendru. Na tom se totiž musí shodnout všichni stálí členové této asociace jednomyslně, což s ohledem na postoj televize Nova není možné. Podle informací serveru DigiZone.cz nyní bude záležet na vnitřních předpisech ATO a jejich interpretaci, jak celá kauza skončí. Podle jednoho výkladu totiž může ATO přijmout rozhodnutí, pokud pro něj hlasuje nadpoloviční většina stálých členů, podle jiného je nutný souhlas všech členů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).