Hlavní navigace

Nova sport odstartuje 4. října. Bude širokoúhlá, ale ne v HDTV

10. 9. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Sportovní kanál Galaxie sport zahájil vysílání 1. dubna 2002 a postupně si vybudoval pevnou pozici mezi českými a slovenskými tématickými kanály. Na začátku letošního roku začal vysílat z nových prostor tzv. News Center a americká společnost CME, vlastník licence pro kanály Nova a Nova Cinema, si řekla, že je čas na změnu. Nova sport se objeví na startu 4. října a obrazový formát se změní trvale na 16:9. Na vysílání ve vysokém rozlišení si budou diváci bohužel muset ještě nějaký ten měsíc počkat. Nova sport s ním počítá až pro rok 2009. UVNITŘ FOTOGRAFIE A PRŮVODCE PROGRAMEM VE FORMÁTU PDF

Galaxie sport se změní na Novu sport

Galaxie sport se včera představila poprvé v novém kabátě odborné veřejnosti, a to na tiskové konferenci v Hotelu Intercontinental. Jako první se jako ujal generální ředitel TV Nova Petr Dvořák, který konstatoval, že Galaxie sport dělá vedení společnosti CET 21 radost a kromě dobré sledovanosti vykazuje také dobrou ekonomickou stabilitu. Nestačí nám ale, aby fungovala výborně, chceme, aby fungovala ještě lépe, konstatoval Dvořák. Proto se chystá sjednocení pod značku Nova a ještě větší posílení na trhu sportovních kanálů. Ředitel stanice Marek Kindernay potvrdil, že k tomuto kroku dojde 4. října.

Galaxie sport nevybrala toto datum náhodou. Stane se tak při příležitosti konání jednoho z největších sportovních svátků tohoto roku, prestižní hokejové soutěže NHL v pražské O2 areně. Nova i Nova sport budou partnery této akce. NHL neodmyslitelně patří ke Galaxii sport, konstatoval mluvčí televize Michal Klouda. Asi největší devizou Galaxie sport je tým lidí, především komentátorů, kterých je pětadvacet, dodal ředitel stanice Marek Kindernay.

Moderátorky - Nova sport

Kvarteto moderátorek zpravodajské relace Sport 21. Zleva Kristína Dobešová (21 let), Kamila Havelková (28 let), Ivana Vavřínová (29 let) a Lucie Šilhánová (27 let). Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz; po kliknutí na obrázek ho zvětšíte na původní velikost

Diváci se mohou těšit na kvarteto sličných sporťaček

Výraznou novinkou ve vysílání bude také kvarteto moderátorek, které budou mít na starosti večerní přehled s názvem Sport 21. Ten nabídne Nova sport každý den, a to ve 21 hodin. Jeho stopáž bude ve všední dny pětadvacet minut, o víkendu pak půl hodiny. Výjimkou bude také to, že v sobotu a v neděli se bude Sport 21 vysílat ne v devět večer, ale už o půl deváté. Půjde o pořad, který se bude ve dvou třetinách věnovat zahraničním událostem a ve zbytku zprávám z pole domácího. Asi nejznámější tváří bude Kamila Havelková (dříve Krynická), 1. vicemiss soutěže Miss aerobic roku 1998. Dalšími tvářemi budou několikanásobná juniorská mistryně České republiky v plavání Lucie Šilhánová, bývalá sjezdová lyžařka Ivana Vavřínová a karatistka Kristína Dobešová, která je zároveň jedinou Slovenkou v týmu. To, že „sporťačky“ nejsou jen klasickými moderátorkami, ale mají za sebou praxi v různých disciplínách, není náhoda. Od začátku prý Nova nechtěla mít ze svých tváří Sportu 21 pouze tzv. „čtečky“ zpráv.

Sport Expres a hra s barvami

Sport 21 - Nova sport - logo

Další publicistikou relací ve vysílání Novy sport bude Sport Expres. Půjde o pravidelné desetiminutové sportovní zpravodajství, ale tentokrát bez moderátorů nebo moderátorek. Zprávy budou aktualizované každou lichou hodinu a k dispozici bude tzv. scroll lišta s aktuálním výsledkovým servisem, kterou znají např. diváci ze zpravodajských kanálů ČT24 a Z1. Sportovní servis bude vysílán v těchto časech: 9:00 (Po – Ne), 11:00 (Po – Ne), 13:00 (Po – Ne), 15:00 (Po – Ne), 17:00 (Po – Pá) a 19:00 (Po – So). Pamatujete si, jak Nova Cinema začala v prosinci barevně odlišovat jednotlivé žánry ve svém schématu, aby je diváci lépe identifikovali? Dá se říci, že něco podobného udělala i Nova sport. Především pak prime-time, neboli hlavní vysílací čas, je jasně profilován. Pondělky budou označené zeleně, protože si je rezervuje anglická Premier League, úterky růžově jako Večer bojových sportů, modré středy značí Hokejový večer s NHL, čtvrtky jsou pak opět zelené, a to tentokrát ve znamení Večera světového fotbalu, stejně tak jako sobota, která bude zkrátka Fotbalová. Žlutou má nedělní Večer amerických sportů. Rozpolcenější je pátek, který je fialový a bude se věnovat dokumentům. Od necelé půl deváté večer ho ale nabourá hokejová NHL, která si zároveň zarezervuje i středy, pátky a neděle od jedné hodiny ranní.

Kindernay Dvořák Klouda

Na fotografii zleva – ředitel Novy sport Marek Kindernay, generální ředitel TV Nova Petr Dvořák a mluvčí stanice Michal Klouda. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz (obrázek lze po rozkliknutí zvětšit do původní velikosti)

Strategie, vizuál a zvuk

Jak řekl včera na tiskové konferenci ředitel stanice Marek Kindernay, televize pracovala na strategii pro Novu sport přibližně devět měsíců. Je za námi hodně práce. Uvažovali jsme, zdali se jedná o správný krok a věříme, že to tak bude, konstatoval Kindernay. Co se grafiky týká, tak tu ještě Nova sport odhalit nechce a neposkytla ji ani pro čtenáře serveru DigiZone.cz, práce na ní trvaly přibližně půl roku a celkem by mělo být nachystáno zhruba sto padesát znělek. Díky tomu získal i velkou zakázku bývalý člen skupiny Lucie, hudebník Michal Dvořák, který právě audio podkres pod ně připravoval. Z něj ale neslyšeli nic ani novináři, kterým byla jako ochutnávka puštěna pouze dvě videa s hudbou od skupiny Linkin Park.

Jednou z novinek bude také proměna studií, kde dojde ke změně dekorací. Nova sport rozšíří vysílání zpravodajství. Došlo ke spojení sportovní redakce s redakcí Galaxie sport. Od 4. října bude vysílat „nový“ kanál trvale ve formátu 16:9. S přechodem do vysílacího centra připravujeme v průběhu příštího roku přechod na vysoké rozlišení (HDTV), řekl našemu serveru ředitel kanálu Marek Kindernay. Co se týká cílové skupiny, Nova sport bude zaměřená především na muže, ale televize dostane se změnou značky podle slov generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka větší dynamiku a rychlost. Dělali jsme si poměrně podrobné průzkumy a ukázalo se, že špatná nálepka, kterou měla Nova na konci minulého století, je už dávno pryč, prohlásil na závěr tiskové konference Dvořák.

ICTZ23

PDF BROŽURA: Průvodce jednotlivými sporty + programové schéma (PDF, 49 MB)

Diváci se mohou těšit na NHL, NBA, NFL i golf

To, co bude dělat u diváků Novu sport kvalitním sportovním kanálem, je ale pochopitelně programová nabídka. Řekněme si tedy alespoň ve stručnosti, co bude obsahovat. Stěžejní je pro Galaxii sport již několik let, konkrétně od roku 2002, vlastnictví práv na kanadsko-americkou NHL. Každý týden z nich odvysílá Nova sport 4 přímé přenosy a součástí programu bude i nadále také NHL Power Play. V rámci nedělních večerů věnovaných americkým sportům se divákům představí basketbalová soutěž NBA a diváci se mohou těšit také na vybrané zápasy ženské WNBA. Přímé přenosy z anglické Premier League budou i nadále nedílnou součástí vysílacího schématu. Celkem je z ní připraveno na 190 přímých přenosů. Fotbal zastoupí v programu také anglický FA Cup, francouzská Ligue 1 a přichystány jsou také přenosy ze španělské Barca TV, televize velkoklubu FC Barcelona. Pokud diváci usednou k obrazovkám Novy sport, nebudou ochuzeni ani o přenosy z baseballu (NFL + MLB), golfu (PGA European Tour), tenisu (ATP Tour a ATP Masters Series) a dalších sportů jako je např. plážový volejbal, cyklistika nebo Grand Prix Formule 1.

Vítáte přiřazení Galaxie sport pod značku Nova?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.