Hlavní navigace

Nová vlna nebezpečného zavirovaného spamu se maskuje jako vyúčtování O2

David Slížek

Je pondělí a to bývá čas, kdy je dobré dávat mimořádný pozor na e-maily, ve kterých po vás chce někdo něco zaplatit.

E-mailové schránky v Česku zaplavuje další z vln spamů, které se snaží z lidí vylákat peníze. Tentokrát se maskuje za e-mail mobilního operátora O2. A opět jde o velmi dobrou napodobeninu, na kterou může řada lidí naletět.

„Dobrý den, děkujeme, že využíváte služeb O2,“ začíná podvodný e-mail, který poměrně věrně imituje skutečnou zprávu od operátora. Ten už před falešnými vyúčtováními varuje na svých webových stránkách:

„Předmět zprávy (“Moje O2"), období vyúčtování (14.9. – 13.10.) a variabilní symbol začínající trojčíslím 127 a končící trojčíslím 841 jsou prozatím vždy shodné, číslo účtu příjemce a údajná dlužná částka se odlišují, jedná se o částky ve výši kolem 200 korun, zatím vždy s 01 haléři. E-mailová adresa, ze které je spam zasílán, je totožná s oficiální adresou společnosti," popisuje O2. 

Marcom

E-mail obsahuje přílohu, kterou byste – stejně jako v předchozích případech – raději neměli otevírat. Podle CSIRT.CZ totiž zřejmě obsahuje virus. Zda skutečně máte operátorovi něco zaplatitl, lze ověřit v jeho online samoobsluze nebo na zákaznické lince.

Současná vlna je už několikátá v řadě – začalo to výzvou k zaplacení pohledávky a pokračovalo přes nabídky půjček a vyúčtováním u Vodafonu, až k exekučním výzvám a posledně k výzvám k platbě za doménu. Zajímavé je, že se spam obvykle začíná šířit v pondělí.

Našli jste v článku chybu?
21. 10. 2014 15:13
miki (neregistrovaný)

a jako bonus samo O2 posílá v příloze ZIP archvy s vloženým PDF. Někdy zaheslované a heslo k tomu v SMS na mobil. Každopádně to vypadá dost věrohodně.

21. 10. 2014 9:55
Standa (neregistrovaný)

Vyjadreni typu to co vypada jako nase ve skutecnosti neni nase, ale nase je to co vypada jako tento falzifikat me vzdycky pobavi.

O2 proste asi nepodepisuje emaily, ma ruzna cisla uctu pro ruzne klienty... Dela asi vse pro to, aby byl klient zmaten. Hacker je sice asi zly, ale mam pocit, ze mu O2 dost pomaha...