Hlavní navigace

Nova začala bojovat proti reklamě v ČT přímo v Televizních novinách

10. 6. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
10. 6. 2011

UVNITŘ VIDEO Tříminutovou reportáží s dramaticky dlouhým moderátorským úvodem se ve čtvrtek večer pustila televize Nova ve své hlavní zpravodajské relaci Televizní noviny do boje proti zachování reklamy ve vysílání České televize. Návrh televize Nova, kterým chce pomoci dokončit proces digitalizace, a ve kterém státu nabízí dobrovolné financování výroby českých filmů, rozděluje politickou scénu, oznámila moderátorka Michaela Ochotská. Navázala tak na středeční reportáž v TN, v níž generální ředitel Novy Jan Andruško navrhoval, že komerční televize budou financovat místo ČT státní fond na podporu digitalizace.

VIDEO: Reportáž Televizních novin proti reklamě v ČT (od času 05:25)

A to i přes to, že konec reklamy v ČT k 11.11.2011 už politici jednou zákonem slíbili, doplnil Ochotskou její moderátorský kolega Jiří Dumbrovský. Na základě tohoto slibu se největší komerční televize vzdaly platných licencí na analogové vysílání a investovaly desítky milionů korun do digitalizace, pokračovala Ochotská. Nyní však někteří zákonodárci chtějí reklamu na ČT zachovat, dodal Dumbrovský. Nezvykle dlouhý moderátorský úvod oba doplnili zvýrazněnou dikcí, aby bylo divákům jasné, že jde o velmi závažnou věc.

K TÉMATU: Nechme reklamu jen na programech ČT 2 a ČT 4, navrhuje ředitel Novy

V reportáži pak Nova oslovila několik politiků, ale i obyčejné lidi na ulici. Z politiků se pro zachování reklamy v ČT vyslovil jen jeden, z lidí oslovených na ulici žádný. Osm z deseti náhodně oslovených lidí na ulici nám řeklo, že reklamu v ČT nechtějí, řekl v příspěvku redaktor Tomáš Haupvogel. V reportáži se však vyjadřují jen tři lidé a všichni jsou proti reklamě v ČT. Velký prostor v příspěvku navíc dostal poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák, který pochválil návrh televize Nova, aby reklama zůstala zachována jen na veřejnoprávních programech ČT 2 a ČT 4 a výnosy z ní putovaly na podporu kultury a sportu.

BRAND

ČTĚTE TAKÉ: Nova hrozí státu další arbitráží, pokud zachová reklamu v České televizi

Nervozita televize Nova je pochopitelná, protože poslanci mají na právě probíhající schůzi sněmovny definitivně hlasovat o návrhu několika senátorů na zachování reklamy v ČT i po termínu dokončení digitalizace televizního vysílání v České republice. Za ten Nova s Primou považují 11. listopad 2011, i když některé státní instituce hovoří o datu 30. červen 2012. Nova se marně snažila svůj návrh prosadit u ministra kultury Jiřího Bessera, který je ale pro zachování reklamy v ČT i v následujících dvou letech.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).