Hlavní navigace

Nova začala testovat audio popisky pro nevidomé, stejně jako Česká televize

Všechny celoplošné pozemně vysílající televize musí ze zákona doplnit alespoň dvě procenta svého vysílání službou Audio Description. Nova ji nabídne i zpráv a seriálů.
Jan Potůček 6. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Audio popisky pro nevidomé diváky začala počínaje dneškem testovat v pozemním multiplexu 2 televize Nova. Přidala se tak k České televizi, která první ostré testy provedla na sklonku loňského roku a od února přešla na pilotní vysílání služby Audio Description. Zvukové popisky pomáhají lidem s postižením zraku pochopit scény v televizním vysílání, které jsou pouze vizuální a jsou důležité pro vnímání kontextu děje vysílaného pořadu. Ze zákona takto musí české televize vybavit alespoň dvě procenta svého celkového vysílání.

K TÉMATU: ČT od 1. února přejde na pilotní vysílání Audio Description pro zrakově postižené

Zkušební vysílání audio popisků spustila Nova dnes v poledne jednoduchým textem “Toto je test audiodeskripce”. Prvním pořadem, který naplno doplní zvukovými popisky, bude tento čtvrtek podvečerní seriál Ulice. Týž den pak budou následovat Televizní noviny, Sportovní noviny, Počasí a seriál Ordinace v růžové zahradě 2. “Pravidelně budou kromě těchto pořadů audiodeskripci obsahovat také epizody seriálu Gympl s (r)učením omezeným,” dodala Marie Fianová z tiskového oddělení Novy.

CIF20-online-tip-temata

ČTĚTE TAKÉ: Po České televizi spouští Audio Description i České Radiokomunikace v sítích 2 a 3

„V souvislosti se zahájením této služby je u starších typů set-top-boxů možný výskyt technických komplikací projevujících se výpadkem standardní zvukové stopy pořadu. V tomto případě je potřeba vypnout audiodeskripci v menu set-top-boxu, případně spustit nové ladění stanic,“ upozormil technický ředitel Novy Josef Uher. Pořady, které budou obsahovat audio popisy, Nova označí v EPG a samotném vysílání mezinárodním piktogramem AD, a to nejpozději do konce tohoto měsíce.