Hlavní navigace

Nové digitální televize už jednají s operátory multiplexů

5. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

5. 12. 2007

Šestice nových digitálních stanic sdružených do Asociace digitálních televizí (ADT) už vyjednává s operátory budoucích celoplošných multiplexů pro zemské digitální vysílání o zařazení do těchto sítí. Dnes proběhne schůzka několika těchto televizí se zástupci společnosti Telefónica O2, která bude provozovatelem multiplexu 4. Serveru DigiZone.cz to potvrdil generální ředitel připravované zpravodajské televize Z 1 Martin Mrnka.

Nejednáme osamoceni, ale v houfu s několika dalšími televizemi, řekl Mrnka. Které digitální televize vyjednávají společně, ale nechtěl upřesnit. Už dříve však Mrnka naznačil, že by se Z 1, která chce zahájit vysílání do konce prvního pololetí příštího roku, mohla objevit ve společném multiplexu s hudebním kanálem Óčko. Start na jaro příštího roku plánuje také plnoformátová televize Barrandov.

cif-tip-firmy

Další možností je zařazení zpravodajské televize Z 1 do společného multiplexu s televizí Nova. Nejsledovanější česká televizní stanice zůstane v současném multiplexu A, o který se nyní dělí s Českou televizí a Českým rozhlasem. Po transformaci této sítě na celoplošný multiplex 2 se v něm uvolní několik programových pozic. Z 1 by se ale musela dohodnout s jeho operátorem, Českými Radiokomunikacemi.

Mrnka rovněž nevyloučil jednání s třetím operátorem, společností Czech Digital Group, která provozuje v Praze a středních Čechách experimentální multiplex B. V jeho nabídce se v minulosti objevila slovenská zpravodajská televize TA 3, kterou v té době vlastnil majitel Z 1, finanční skupina J&T.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.