Hlavní navigace

Nově letos končí smlouva s Českými Radiokomunikacemi. Přesune se úplně do multiplexu 4?

11. 3. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Čtvrtá televizní síť letos plánuje rozšířit pokrytí z 86 na 95 procent obyvatel Česka. To by mohlo stačit nejen Nově, ale i dětskému a kulturnímu kanálu České televize.

Kontrakt na multiplex 2 vyprší na podzim

Letošní podzim může pořádně zamíchat obsazením celoplošných multiplexů pro zemskou digitální televizi. Nejsilnější televizní skupině Nova vyprší pětiletý kontrakt s Českými Radiokomunikacemi na šíření hlavního kanálu Nova s filmové Novy Cinemamultiplexu 2, síti s největším pokrytím určené výhradně pro komerční televize. Nova od loňského roku úzce spolupracuje s konkurentem Českých Radiokomunikací, společností Digital Broadcating ostravského podnikatele Radima Pařízka, šíří v jeho multiplexu 4 už čtyři z pěti svých volně vysílajících kanálů. Mohla by se tam přesunout kompletně?

Není to úplně nereálná úvaha. Multiplex 4 sice nemůže síti 2 konkurovat pokrytím ani kvalitou signálu, v mnohém ji ale chce letos dohnat. Deklarované aktuální pokrytí 86 procent obyvatel Česka sice příliš neodpovídá realitě (jde jen o teoretický výpočet, který by řada diváků v údajném dosahu signálu multiplexu 4 hlasitě vyvrátila), Digital Broadcasting ale už připravuje další rozšiřování, aby se dostala na hranici 95 procent populace. V tu chvíli by totiž ve čtvrté televizní síti mohl vysílat nový program České televize, dětská ČT :D kombinovaná s kulturním kanálem ČT arte. Zákon totiž ČT ukládá, že její programy musí být pozemní cestou dostupné alespoň 95 procentům obyvatel země.


Foto: archiv DigiZone.cz

Může se Nova obejít bez silných vysílačů Českých Radiokomunikací, jako je pražský Žižkov?

ČT jako vítaný „parťák“ v síti 4

Kavčí hory sice o zařazení dětského kanálu do multiplexu 4 uvažovaly a loni tuto síť opakovaně zmiňovaly v podkladech pro chystaný pátý kanál, při jeho nedávném představování ale generální ředitel ČT Petr Dvořák řekl, že se televize stále rozhoduje mezi nabídkami od operátorů multiplexů 3 a 4. Trojka, kterou skrze společnost Czech Digital Group (CDG) ovládají České Radiokomunikace, splňuje podmínku pokrytí 95 procent populace Česka již nyní. Čtvrtá síť se k této metě ještě musí dostat, má ale patřičnou motivaci: ČT je „klientem snů“, je placena z veřejných peněz a nepředpokládá se, že by se dostala do platební neschopnosti.

Pokud by multiplex 4 získal jako klienty skupinu Nova i ČT, zajistilo by mu to finanční stabilitu. Není žádným tajemstvím, že Nova při loňském vyjednávání o zařazení nového programu Fanda do této pozemní sítě dokázala získat výraznou slevu, kterou uplatnila i pro další dva kanály: Smíchov a Telku. Multiplex 4 je tak sice skoro zaplněný, jeho operátor za to ale rozhodně neinkasuje částky, které uvádí v ceníku za šíření signálu. ČT by mohla být prvním klientem, který zaplatí „plnou částku“ a výrazně přispěje na provoz sítě. A vyšší pokrytí multiplexu 4, které by bylo třeba kvůli zákonu o ČT, by zase usnadnilo vedení Novy rozhodování o tom, zda na podzim odejít z multiplexu 2 a šířit všechny volně dostupné kanály jen v multiplexu 4.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Česká televize stále zvažuje možnost zařadit chystaný dětský kanál ČT :D do multiplexu 4. Má ale i nabídku CDG na multiplex 3.

Šly by Kavčí hory do multiplexu s Novou?

Teď jde jen o to, jak moc by ČT vadilo, že její dětský a kulturní kanál budou umístěny v síti, již fakticky ovládá konkurenční Nova. Generální ředitel Novy Jan Andruško totiž v nedávném rozhovoru pro MF Dnes přiznal, že tato televize má páky na to, aby zabránila případné změně majitele společnosti Digital Broadcasting (zároveň ale vyloučil, že by se Nova chtěla stát přímo provozovatelem multiplexu 4). Na druhou stranu, je i v zájmu Novy, aby to nebyla pouze ona, kdo bude hradit veškeré náklady na provoz multiplexu 4. Od televize Pohoda nebo Inzert TV se nějaké zásadní příspěvky čekat nedají, takže dětský a kulturní kanál ČT by byl vítaným „bonitním“ klientem.

Případný přesun všech programů Novy do multiplexu 4 by odpovídal dlouhodobé strategii Novy mít všechny své kanály na všech digitálních platformách ve společných multiplexech. Děje se tak jak u digitální kabelové televize, tak na satelitu. Terestrická platforma by tak byla jen logickým pokračováním těchto kroků, zvlášť když zájem o vlastní multiplex DVB-T projevovala Nova už na začátku procesu digitalizace televizního vysílání v Česku (tehdy ještě pod vedením Petra Dvořáka, dnešního generálního ředitele ČT). Navíc je už delší dobu vidět, že se Nova snaží vyvarovat spolupráce s Českými Radiokomunikacemi, takže chybí i v jejím aktuálním testu DVB-T2.

21. října 2005 spustily Radiokomunikace řádné vysílání multiplexu A v Praze. Na fotografii z tiskové konference stojí zleva: technický ředitel TV Nova Ivo Ferkl, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík a technický ředitel České televize Rudolf Pop. (Foto: Jiří Peterka/Lupa.cz)
Foto: archiv DigiZone.cz

Česká televize už s Novou v jednom multiplexu vysílala. Snímek je ze slavnostního startu přechodného multiplexu A v Praze z roku 2005.

Přesun všech programů Novy do multiplexu 4 by ale nemusel přinést jen samá pozitiva. Čtvrtá televizní síť jako jediná z celoplošných multiplexů DVB-T používá jiné vysílače než multiplexy 1, 2 a 3. V řadě lokalit to znamená změnit anténní systém, použít zesilovače nebo dokonce kombinaci dvou antén, aby se diváci dostali k jejímu signálu. Nyní lze hlavní programy Novy, Primy i ČT naladit ze stejných vysílačů po celé republice. Tato výhoda by tedy padla, což by se mohlo negativně odrazit na sledovanosti programů Novy. Vždyť i Fanda, Smíchov a Telka jsou limitovány menším a horším pokrytím multiplexu 4, takže na srovnatelné tematické kanály Primy výrazně ztrácejí.

cif - debata 2

Rozhodnutí přijde až po změně vlastnické struktury CME

O případném přechodu kompletní programové nabídky Novy do multiplexu 4 ale zřejmě nebude rozhodovat současné vedení CET 21. Smlouva s Českými Radiokomunikacemi končí na podzim, ale už v květnu se očekávají poměrně razantní změny v souvislosti se změnou vlastnické struktury majitele Novy, mediální skupiny CME. V ní získá nadpoloviční podíl americký obr Time Warner a jím dosazení manažeři mohou mít na další směřování Novy v pozemním vysílání jiné názory. Ostatně, nebude to jediné strategické rozhodování, které čeká na budoucí vládce Novy. „Warneři“ mohou těsně před startem zrušit plánované druhé měření televizní sledovanosti v Česku, za kterým stojí právě Nova.

A může to být Time Warner, kdo by mohl poměrně brzy po startu „zatípnout“ reprízovací kanály Smíchov a Telka, nebo je změnit na plnohodnotné televize s premiérovým obsahem. Vždyť tak rychlý start tří nových kanálů mohla Nova pojmout i jako snahu zaplnit prostor ve čtvrté televizní síti, dokud tam nějaký byl. Nikdo neříká, že na programových pozicích Smíchova nebo Telky budou i po majetkových změnách v CME vysílat právě tyto programy, nebo něco úplně jiného. Každopádně Novu čekají hodně velká rozhodnutí a nebude
nynější management Jana Andruška, kdo je „rozsekne“.

Programová ředitelka Novy Alex Ruzek a generální ředitel Jan Andruško si nechali překvapení pro novináře i diváky internetového kanálu Nova News až na konec tiskové konference k jarnímu programovému schématu.
Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Bude to ještě současné vedení Novy, kdo bude rozhodovat o případném stěhování všech programů skupiny do multiplexu 4?

Přesune se podle vás Nova se všemi svými programy do multiplexu 4?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).