Hlavní navigace

Nové procesory Intel jsou zde, webový Photoshop, výkon Ryzenů ve Windows 11 opraven

29. 10. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Intel
PC Health Check se nainstaluje všem. Vychází Raspberry Pi Zero 2 W. Honor se vrací do ČR s Googlem. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Intel oficiálně uvedl velmi očekávané procesory Alder Lake. Prodávat je začne za týden, známe ale specifikace. Vyrábět se konečně budou 10nm procesem (Intel 7). Hlavní novinkou jsou jádra. Alder Lake má vždy tradiční velká jádra (P-core) a jádra menší s nižší spotřebou (E-core). P-core mají údajně větší IPC až o 19 procent. Uvidíme, co testy. Kvůli kombinaci big.LITTLE známé z mobilů přišly Windows 11, které práci s těmito jádry umožňují. Spotřeba je nadále vysoká. Ceny: Core i9–12900KF za 564 dolarů, Core i7–12700KF za 384 dolarů a Core i5–12600KF za 275 dolarů. Řadu detailů rozebírá Cnews.cz.

Vychází Raspberry Pi Zero 2 W, nástupce modelu Zero W. Při zachování zpětné kompatibility má dosahovat až na pětkrát vyšší výkon. Má čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53 na 1 GHz, 512 MB LPDDR2, Wi-Fi, Bluetooth a další. Cena je 410 korun.

Microsoft chystá Windows 11 SE. Půjde o odlehčenou verzi nedávno vyšlých Windows 11 určenou zejména pro vzdělávací sektor. Windows Central přináší informaci, že Redmond k tomu chystá low-cost verzi počítače Surface (Intel Celeron N4120 a 8 GB RAM). Opět to zkusí proti levným Chromebookům, které jsou zejména v americkém školství na vzestupu. Jedenáctky SE zřejmě nebudou mít Store, Your Phone, widgety a některé další funkce.

Aplikace PC Health Check se nyní instaluje do všech počítačů s Windows 10. Může za to aktualizace KB5005463. Microsoft uvádí, že má sloužit k zobrazování informací o počítači. Pravděpodobně se ale všude snaží dostat nástroj, který kontroluje, zda daný počítač podporuje Windows 11.

Photoshop a Illustrator nově mají webové verze. Adobe je představilo na konferenci Max 2021. Prozatím jde ale o velmi omezené odnože s podporou Chrome a Edge. Webový Photoshop je v beta verzi, Illustrator v uzavřené betě.

Huawei zaplatilo přes milion dolarů bývalým manažerům srbského státního telekomu a pak od něj získalo zakázky. Týká se to let 2005 a 2006. Situaci kolem Telekom Srbija na základě dokumentů z Pandora Papers rozebírá Investigace.cz.

Výkonnostní problémy procesorů AMD Ryzen ve Windows 11 by měly být opraveny. Microsoft vydal záplatu šířící se přes Windows Update, instalace je možná i ručně (KB5006746). Opravuje latenci L3 cache. Odstraněn byl i problém s volbou preferovaných jader, řeší ho ovladač chipsetu od AMD.

China Telecom je vykázaný ze Spojených států. Rozhodnutí vydal tamní telekomunikační regulátor FCC. USA zmiňují fakt, že je China Telecom podřízen čínskou vládou vlastněné firmě a že operátor je nucen s vládou spolupracovat a představuje bezpečnostní problém. Kontext rozebírá Light Reading.

Evropská komise rozjela hloubkové šetření akvizice ARMu ze strany Nvidie. Komise má řadu obav, mimo jiné o posílení dominance Nvidie. Řešit se bude duševní vlastnictví, možné omezování licencí a řada dalších věcí. Stanovisko má padnout do 22. března 2022.

V Česku lze bezkontaktně platit pomocí náramku Xiaomi Mi Band 6. Do aplikace Xiaomi Wear lze prozatím digitalizovat pouze karty Mastercard, a to u ČSOB, brzy u mBank a zřejmě i některých dalších bank. Použít lze také aplikaci Curve, do které lze nahrát libovolné karty.

Honor se vrací na český trh s telefonem podporujícím GoogleHonor 50 je střední třída za 12 990 a 14 900 korun (6 nebo 8 GB RAM a 128 nebo 256 GB). Honor byl vypreparován z Huawei a převeden pod jiné čínské investory, díky tomu může mít služby a aplikace Googlu.

Vážnými kandidáty na stavbu evropských továren Intelu jsou Německo a ItálieV Reuters zjistili, že by v Německu mohla vyrůst megatovárna a v Itálii komplex na pouzdření pomocí pokročilých technologií. Intel oznámil, že chce na starém kontinentu investovat 95 miliard dolarů, a vyjednává o podmínkách.

Jenže jak se ukazuje, plány Evropy v podpoře čipů krachujíPolitico rozebírá, jak jednotlivé země těžko hledají prostředky a nealokují rozpočty. O problémech Evropy ve výrobě polovodičů v naší reportáži z Drážďan, které jsou zdejším největším centrem.

Intel nakonec nekoupí SiFiveinformuje Bloomberg. Nabízená částka dvě miliardy dolarů prý byla málo, stejně tak se strany nedohodly na začlenění a dalších věcech. SiFive je největším producentem RISC-V a americkou alternativou k našemu Codasipu. Firma má být nadále otevřena akvizičním nabídkám, případně vstupu na burzu. The Register píše, že SiFive chystá RISC-V SoC se 128 jádry.

Intel kvůli nedostatku čipů přestane vyrábět některé síťovkyCRN píše, že se to týká zhruba třiceti produktů. Objednávky lze dělat do 22. ledna. Intel předčasně ukončuje životnost těchto produktů, aby si uvolnil linky.

Na Tchaj-wanu bylo zemětřesení, což ovlivnilo továrnu Micronu. Muselo být odstaveno zpracování waferů a výroba pamětí DRAM. Problém se týká města Taoyuan, zemětřesení dosáhlo 6,5 stupně Richterovy škály. Ceny RAM se zvyšují.

TSMC představuje výrobní proces N4P. Je postavený na 5nm technologii, ale má o 11 procent vyšší výkon čipů (oproti N5). Hustota tranzistorů vzrostla o šest procent.

Prohlížeč Brave začíná využívat vlastní vyhledávač jako výchozí. Brave Search ve verzi 1.31 nahrazuje Google (USA, UK, Kanada), Qwant (Francie) a DuckDuckGo (Německo). Postupně dojde i na další země.

Intel vydal jako open source svůj nástroj ControlFlag. K dispozici je na GitHubu. Tento software umí automatickou kontrolu kódu v C a C++. Trénování proběhlo na miliardě řádků kódu.

ICTZ23

Microsoft kupuje firmu Clear Software. Bude díky tomu moci lépe propojit svou platformu Power BI s aplikacemi SAP a Oracle.

Informatica vstoupila na burzu. Na NYSE se prodalo 29 milionů akcí pod 29 dolarech, firma tak získala 841 milionů dolarů. Informatica byla šest let soukromě vlastněnou společností a řešila transformaci, zejména směrem do cloudu.