Hlavní navigace

Novinky ČT 24, ČT 4 a Nových médií České televize na rok 2011

10. 12. 2010
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Autor: 115393
Další dva programy České televize a divize Nových médií ČT, která vznikne od 1. ledna 2011, představily programové změny na příští rok. Zpravodajský kanál ČT 24 zavede šest nových pořadů, z nichž jeden – Highligt – bude vysílat každý všední den. Pustil se také do přestavby Studia 6. Sportovní kanál ČT 4 zavede svoji vlastní zpravodajskou relaci, magazín zpráv ze světa a chystá úplně novou talk show. Nová média slibují razantní změny na webech ČT a zpřístupnění obsahu na chytrých mobilech a tabletech. UVNITŘ VIDEOUPOUTÁVKY + SEZNAM VÝZNAMNÝCH SPORTOVNÍCH PŘENOSŮ NA ČT 4 PRO ROK 2011

ČT 24 s „novými dimenzemi“ a regionálním odpojováním

Heslem zpravodajského programu České televize pro příští rok bude „Nové dimenze ČT 24“. Diváci budou moci daleko více nahlédnout do zákulisí zpravodajské relace a dočkají se i nových magazínů. ČT 24 je ve stále lepší a lepší kondici, ukazuje se nezastupitelnost zpravodajského kanálu jako veřejné služby, prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci v Praze na Kavčích horách výkonný ředitel tohoto programu Roman Bradáč. Víme však, že tento trend není nekonečný, a proto se snažíme přicházet se stále novými pořady a interaktivitou, a to ve spolupráci s divizí Nových médií, dodal s tím, že letošní výsledky sledovanosti ČT 24 předčily veškeré očekávání.

Největší změnou, která ČT 24 čeká od pondělí 3. ledna, bude přechod Událostí v regionech z programu ČT 1 výhradně na zpravodajský kanál ČT 24 (dosud se vysílají souběžně na obou programech). Regionální zpravodajství na ČT 24 se od ledna rozšíří o třetinu stávajícího času – bude mít trhací časy pro Prahu, Brno a Ostravu. Dočkají se ho i diváci satelitní televize, kteří si budou moci vybrat, kterou mutaci regionálních zpráv chtějí sledovat, přiblížil Bradáč. ČT 24 tedy každý všední den nabídne od 18:00 Události v regionech, kdežto ČT 1 nabídne od 17:30 zkrácenou relaci Zprávy o půl šesté. Přibudou i komentované Události v regionech+, které budeme vysílat ve dvou formách z Brna a Ostravy, každý den od 20:20 hod., dodal šéf ČT 24.

ČT 24 - Highlight

Highlight nabídne přehled očekávaných událostí

Novým denním formátem ČT 24 bude dopolední Highlight, přehled očekávaných událostí dne, kterým se bude zpravodajství ČT věnovat. Je to pořad o tom, co budeme vysílat, ale hlavně proč to budeme vysílat, přiblížil šéfredaktor ČT 24 Karel Novák. Umožníme tak vlastně divákům nahlédnout do zákulisí ČT 24 a příprav našeho zpravodajství. Dvaadvacetimi­nutovým pořadem, který bude začínat každý všední den v 11:35, budou provázet moderátorské dvojice Daniela PísařovicováLukášem Dolanským, a Zuzana TvarůžkováTomášem Voženílkem. Dramaturgem Highlightu je Tomáš Šponar, kterého mohou diváci znát coby moderátora pořadu Objektiv.

ROZHOVOR DIGIZONE.CZ: Noví šéfové ČT 24: Ubude tiskovek politických stran, bylo jich moc

Na sobotní večery od 20:30 hod. naplánovala ČT 24 poněkud nezpravodajský pořad Tah dámou, pohled na události a svět očima žen. Téměř půlhodinovým týdeníkem, jehož autorem je Jana Ciglerová (v minulosti redaktorka MF Dnes, která se věnovala médiím a zejména televizi) a dramaturgyní Veronika Linková, budou provázet Jolana Voldánová, Nora Fridrichová a Michaela Hergetová. Půjde o pořad, v němž se sejdou čtyři ženy – moderátorka a tři pozvané osobnosti, přiblížila Voldánová. Tah dámou má úplně jinou atmosféru než klasické zpravodajské pořady. Vytvořily jsme z něj takový ostrůvek uprostřed zpravodajství, dodala dramaturgyně a někdejší moderátorka ranního vysílání ČT Linková.

ČT 24 - Tah dámou

Televizní zápisník zahraničních zpravodajů

Podobně jako Český rozhlas, i Česká televize se rozhodla maximálně vytěžit své stálé zahraniční zpravodaje ve speciálním pořadu s týdenní periodicitou Horizont 24. Nabídne jej každou neděli od 20 hodin a na mimořádné ploše jedné hodiny. Chtěli bychom udělat pořad, jaký tu ještě nebyl. To znamená nejvíc zpravodajských vstupů, nejvíc reportáží, co nejvíc do hloubky, nejlepší hosté. Chceme jít zkrátka za horizont těch událostí, říká moderátorka pořadu, bývalá zpravodajka ČT v Německu Hana Scharffová. V Horizontu 24 se bude střídat s Tomášem Šponarem. Autorem projektu je vedoucí redakce zahraničního zpravodajství ČT Martin Řezníček, podle něhož se na novém magazínu bude podílet všech osm stálých zpravodajů ČT v zahraničí.

Dalšími víkendovými novinkami na ČT 24 budou sobotní pořad Tep 24 o aktuálních tématech ze zdravotnictví a zdravého životního stylu, který bude začínat v 10:30 hod., sobotní kulturní magazín Kulturama od 12:30 hod. a nedělní pořad o počasí Turbulence od 17:30 hod. Zpravodajský kanál rovněž připravuje novou strukturu odpoledních Studií ČT 24, k těm však šéfredaktor Karel Novák ani ředitel Roman Bradáč neřekli nic bližšího. Nové pořady si vyžádaly další rekonstrukci zpravodajského Studia 6, jehož novou vizualizaci vytvořil tým pod vedením Alana Záruby. Statické pozadí studia ze změní na proměnlivé, přibude velká dotyková plazma. Chtěli jsme, aby bylo studio čistší a dalo se měnit pro potřeby různých pořadů a speciálů. Vznikne také nový mobiliář studia, moderátorský stůl bude rozebíratelný, takže se bude moci skládat v různých variantách, přiblížil Záruba.

ČT 24 - Horizont 24

ČT 24 chystá další oblíbené speciální projekty

Studio 6 ovšem nebude tvořit jen velký stůl, podle potřeby jej mohou nahradit malé stolečky, jako tomu bude například u sobotního večerního pořadu Tah dámou. Ačkoli se na začátek příštího roku nerýsují žádné mimořádné události, kvůli kterým by ČT 24 musela chystat speciální vysílání, podle zástupkyně šéfredaktora pro nová média a speciální vysílání Pavlíny Kvapilové stanice připravuje hned na leden dva mimořádné projekty. Tím prvním bude v úterý 11. ledna od 20 hodin speciál Planeta Země 2011, v němž ČT 24 v dvou a půlhodinové debatě rozebere, v jakém stavu se nachází planeta začátkem nového roku, jak se svět vypořádal s finanční krizí i riziky, která obsahují její řešení.

V debatě, kterou budou moderovat Václav Moravec a Pavlína Kvapilová, vystoupí české i zahraniční osobnosti. Na tomto speciálu s námi spolupracuje i National Geographic, dodala Kvapilová. Druhým speciálem, který ČT 24 rozdělí na čtyři díly, bude Moje drahé Česko. Jde o sérii ekonomických speciálů, které navážou na divácky úspěšnou Ekonomickou inventuru. Ve čtyřech hodinových pořadech se zaměříme na to, jaké jsou ceny u nás a v zahraničí a proč je u nás řada zboží dražší, přiblížila Kvapilová. Jednotlivé díly se budou věnovat jídlu, oblečení, realitám a cestování. Speciálem budou provázet Daniela Písařovicová a David Borek, první díl ČT 24 odvysílá v pondělí 24. ledna od 21 hodin (další o týden později).

Sport se zcela stěhuje na ČT 4, s jedinou výjimkou

Řadu programových novinek plánuje na leden také sportovní program ČT 4. Tou nejdůležitější bude zavedení každodenních sportovních zpráv v 17:35, na nichž bude Čtyřka spolupracovat se zpravodajskou ČT 24. Odpolední vysílání ČT 4 ve všední dny dostane stálou strukturu, která bude začínat v 17:00 hod. vybraným magazínem, na který navážou v 17:35 sportovní zprávy, po nich bude Sport ve světě a po něm bude od 18:00 následovat hlavní sportovní přenos z domácího prostředí. Toto schéma ale vezme za své, pokud bude ČT 4 přenášet nějakou velkou mezinárodní sportovní akci, upozornil výkonný ředitel ČT 4 Jiří Ponikelský. Novinkou bude i víkendový pořad Šestkrát stručně s přehledem sportovních událostí uplynulého týdne.

ROZHOVOR DIGIZONE.CZ: Premier League? O tu se nikdy pokoušet nebudeme, říká šéf sportovní ČT 4

Na pondělí večery od 21:00 hod. přichystala ČT 4 nový diskusní pořad Kamelot, v němž chce rozebírat domácí sportovní akce za uplynulý týden, a v průběhu příštího roku by ráda nasadila novou talk show s pracovním názvem Hvězdárna, do níž by si zvala osobnosti českého i zahraničního sportu. Od 1. ledna 2011 neuvidíte sportovní pořad na České televizi nikde jinde než na ČT 4, ale budou výjimky. V prvním pololetí bude jen jediná, kdy dojde k souběhu dvou velkých událostí: mistrovství světa v hokeji na Slovensku a semifinále fotbalové Ligy mistrů, prozradil šéf ČT 4. Jeden z přenosů tak půjde na programu ČT 2. Domácí sportovní události ale zůstanou už jen na ČT 4.

Jiří Ponikelský, ČT 4

Výkonný ředitel sportovního kanálu ČT 4 Jiří Ponikelský (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

ČT 4 si zajistila práva na Turnaj čtyř můstků i Tour de Ski

Oproti letošnímu roku, kdy ve vysílání ČT chyběly, v lednu 2011 nabídne ČT 4 přenosy dvou závodů Turnaje čtyř můstků i Tour de Ski, jejichž absenci na začátku letošního roku Kavčím horám vyčetlo mnoho diváků. Byli jsme v tom nevinně, majitel práv je totiž odmítl prodat pro vysílání na čistě sportovním kanále, hájí ČT Ponikelský. Pro příští rok se ale televizi podařilo vyjednat výjimku. V lednu budeme také sledovat Martinu Sáblíkovou a její obhajobu medaile na mistrovství v rychlobruslení v Itálii, přiblížil šéf ČT 4. Únor pak Ponikelský označil za „svátek pro všechny lyžaře“, protože Čtyřka přinese přenosy z mistrovství světa v alpském lyžování i klasickém lyžování.

V březnu by ČT 4 ráda odvysílala reprezentační fotbalový zápas Česka se Španělskem, který se ale hraje venku, takže na něj automaticky nemá vysílací práva. Usilujeme o všechny zápasy české reprezentace ze zahraničí. Děláme všechno pro to, abychom v ČT odvysílali zápasy s Litvou, Španělskem i Skotskem. Majitelé práv se ale snaží v době krize získat větší peníze na právech od televizí a my se musíme snažit tu cenu dostat na normální úroveň, posteskl si Ponikelský. Práva pro některé venkovní zápasy české fotbalové reprezentace tak již získal placený kabelový a satelitní program Sport 1. Na březen ČT 4 počítá s i přenosy mistrovství světa v biatlonu z Ruska či prvního kola tenisového Davis Cupu.

ČT 4 logo 120

Hlavní sportovní přenosy na ČT 4 v roce 2011

Česká televize připravuje na rok 2011 přenosy z mnoha důležitých sportovních akcí. Naprostou většinu z nich nabídne výlučně na sportovním programu ČT 4, výjimečně se ale sport objeví i na programu ČT 2. Přehled těch nejdůležitějších akcí, k nimž už ČT nakoupila vysílací práva, si můžete prohlédnout v této tabulce (XLS, 143,8 kB).

Speciální projekt k MS v hokeji 2011 ze Slovenska

Robert Záruba 200

Květen se na ČT 4 ponese v duchu mistrovství světa v hokeji, které bude pořádat sousední Slovensko. Robert Záruba připravil unikátní projekt celodenního vysílání, které bude každý den začínat už v 9:00 ráno, kdy nabídneme přehled očekávaných událostí i souhrn z minulého hracího dne. Poté odvysíláme reprízy předchozích zápasů, a od 12:00 aktuální studio z Bratislavy, přiblížil Ponikelský. V červnu by chtěla ČT 4 nabídnout přenosy zápasů mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let, ovšem jen ty, v nichž se utká domácí tým. O práva na celý šampionát neusilujeme, chceme sledovat českou stopu, vysvětlil výkonný ředitel sportovního programu ČT.

Pokud se ještě vrátíme do května, ČT 4 nabídne finále fotbalové Evropské ligy UEFA (18. května), Ligy mistrů (28. května), Pražský maratón (8. května) a Zlatou tretru z Ostravy (31. května). V červnu pak ženské mistrovství světa v basketbalu z Polska, v červenci druhé kolo tenisového Davis Cupu. Druhé pololetí je v současné době v jednání, prozradit lze zatím to, že budeme vysílat mistrovství Evropy v atletice do 23 let z Ostravy a mistrovství Evropy ve volejbale, které se odehraje v České republice a Rakousku, dodal Ponikelský, který zároveň vyzdvihl roli ČT 4 v podpoře českého sportu: Bez ČT 4 nebude český sport fungovat tak, jak funguje, ani jeho marketingová podpora a díky tomu nebudou ani dobré výsledky.

ČT změní od ledna internet, přibudou weby ČT 1 a ČT 2

Divize Nových médií ČT, která vznikla letos v létě a vede ji bývalý ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich, připravuje na Nový rok radikální změny v internetové prezentaci veřejnoprávní televize. Nová média v České televizi startují naplno 1. ledna 2011. Právě k tomuto datu by mělo dojít k sérii změn a novým projektům, které budou nově definovat všechny oblasti, o kterých můžeme mluvit jako o nových médiích. Jde tedy o weby, mobilní platformy, aplikace pro synergie mezi těmito platformami, nové způsoby, jak televize bude dodávat svůj program do domácností, což znamená nejenom klasické lineární vysílání, ale i aplikace na bázi widgetů, hybridní televize a podobně, prohlásil Fridrich.

Od 1. ledna bude mít web České televize novou homepage, která bude vycházet z nové filosofie, kterou nazýváme „Více videa, méně slov“. Uvědomujeme si, že když televize tvoří web, musí ho tvořit na naprosto jiných základech, než to dělala v roce 2005, jelikož se zvyšuje zájem uživatelů internetu o videa, přiblížil šéf Nových médií ČT. Vlastní internetové stránky dostanou od 1. ledna také programy ČT 1 a ČT 2, zatímco nové portály ČT 4 a ČT 24 jsou naplánovány na druhé čtvrtletí příštího roku. Weby Jedničky a Dvojky nabídnou archivy pořadů, ale i upoutávky, pohled do zákulisí a bonusy, které v televizi neuvidíte. Začátkem léta bychom chtěli spustit ještě speciální dětský web. Nejlépe k 1. červnu, tedy na Den dětí, řekl Fridrich.

ČT - homepage webu od 1.1.2011

Nová homepage hlavního webu České televize bude dávat přednost obrázkům a videu před textem (Zdroj: ČT)

Personalizace umožní využívat službu „Moje ČT“

Internetové stránky ČT také nabídnou personalizaci, díky níž si budou moci všichni zájemci zadat svoje oblíbené pořady, které se jim budou načítat do jejich profilu. Pokud si tedy oblíbíte třeba pořad Všechnopárty, nebudeme muset pracně hledat v iVysílání nebo archivu ČT jeho poslední díl, budete ho mít načtený ve svojí osobní stránce na webu ČT, vysvětlil Fridrich. Divize Nových médií se také hodně zaměří na chytré telefony a tablety, zejména iPad. Všechny přijímače se systémy Symbian 3 a Android, stejně jako iPhone, budou moci přehrávat aplikace z webů ČT, včetně živého vysílání ČT 24 a ČT 4, a také iVysílání.cz, slibuje Milan Fridrich. Totéž se týká i přístupu internetových archivů ČT na obrazovkách televizorů.

cif 24 - early cena - média

Česká televize už letos v září představila společně se Samsungem speciální widget pro využívání služby iVysílání.cz na obrazovce televizorů této značky. Widget existuje reálně od srpna nebo od září, jsou tam ale technické problémy na straně Samsungu, kdy se nedaly soubory dobře přehrát. Jelikož ale nyní přecházíme na nové programy u videa, budou si moci všichni majitelé televizorů Samsung s připojením k internetu od 1. ledna přehrát pořady z iVysílání na své obrazovce, slíbil Fridrich, podle něhož ČT jedná i s dalšími výrobci televizorů. Zároveň prý řeší otázku, zda všechny výrobce přesvědčit k přechodu na společnou platformu HbbTV, nebo podporovat jejich samostatné platformy pro tuto službu.

iVysílání.cz - homepage webu od 1.1.2011

Tak by měla vypadat hlavní stránka webu iVysílání.cz, internetového videoarchivu pořadů České televize (Zdroj: ČT)

Na čí novinky z programů České televize se těšíte nejvíce?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).