Hlavní navigace

Novinky v NIXu

29. 6. 1998
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Tak jako každé dva měsíce, i v červnu se konala valná hromada NIXu. Přijímali se noví členové, měnil se provozní řád, padl i návrh na změnu stanov. Oproti minulé valné hromadě to bylo pohodové jednání, ale na druhou stranu nikoliv nezajímavé.

Valná hromada se konala ve středu minulého týdne, tedy 24. června. Prostým pohledem na kalednář zjistíte, že od té doby uplynulo pět dní – a článek na Lupě nikde. Měl jsem pro to několik dobrých důvodů, mimo jiné mne zajímalo, zda se nějak projeví nová koncepce přístupu k veřejnosti a novinářům, na které se NIX posledně usnesl – a jestli tedy přijde třeba nějaká tisková zpráva. Nepřišla, na druhou stranu něco se přeci jen změnilo. Již druhý den po valné hromadě se totiž na WWW serveru NIXu objevil stručný zápis z jednání a dnes již je k dispozici i nová verze provozního řádu. Zápis sice vykazuje obvyklou úroveň informační prázdnoty (zvláště půvabně to vypadalo, když tam ještě nebyl nový provozní řád), ale jinak to asi mezi mlýnskými kameny 18 členů NIXu prostě nejde.

„18 členů?“ zbystří sluch pozorný čtenář. Posledně jich přeci bylo 17! Oni se snad množí! Tak trochu ano, přijímají totiž mezi sebe nováčky. Tentokrát se hlásili dva, jak je vidno, úmrtnost činí 50 %. Neúspěšná byla firma Goldstein, podle několika nezávislých zdrojů zcela oprávněně – o Internetu prý neví téměř nic, v RIPE má podivnosti a ani vstupní dotazníky nevyplnila zcela bezchybně. V NIXu bývá zvykem vyjadřovat nesouhlas při přijímání tím, že se člověk zdrží hlasování – výsledek je stejný, ale zní to tak nějak lépe než „proti“. V případě Goldsteinu však byly některé ruce i proti.

Bez ztráty květinky tentokrát naopak z valné hromady odcházel INEC, který se o vstup snažil už na minulé valné hromadě. Oproti dubnu však tentokrát přišel se zásadní novinkou. Ke stávající lince ke Global One totiž přibyl satelitní spoj do Stockholmu o rychlosti 256 kb/s. Pravděpodobně má především záložní funkci a nepodceňoval bych ani roli beranidla při dobývání NIXu s jeho podivným pravidlem (v novém řádu už nikoliv pod číslem 6, to mi dělají schválně :-)). Trasa přes Telenor neobsahuje AS českého Telenoru, takže z hlediska regulí NIXu je všechno v pořádku.

Vedle přijímání nových členů, což je asi nejstabilnější část programu všech valných hromad, se tentokrát jednalo i o změnách stanov a provozního řádu. Předkladatelem byl Ing. Lorman z Bohemia.Netu a navrhoval v zásadě dvě varianty změn, prošla ta umírněnější. Na tomto místě se musím přiznat k mírnému kopanci. Když jsem se ve čtvrtek a v pátek díval na server NIXu, stále ještě tam visela stará verze, což mne netěšilo, protože bych už byl rád viděl tu novou. Až včera večer mne ale napadlo, že bych si vlastně měl uchovat tu starou, abych je mohl porovnat – a když jsem to šel dnes ráno udělat, bylo už pozdě. Porovnávám tak jen popaměti.

Jednou z nejpraktičtějších změn je zvýšení povolené kapacity linek, které si mohou členové do NIXu přivést – namísto dvou linek po 2 Mb/s je dnes limit stanoven na 10 Mb/s a způsob jejich přivedení je ponechán na každém členovi. To je nepochybně posun k lepšímu, dosavadní hranice už zvláště u některých poskytovatelů nestačila. Odstraněny byly i některé nejasnosti, zvláště mnohoznačná byla ve starém řádu formulace o členství v RIPE – současná verze by už neměla zavdávat příčinu k problémům. Při čtení řádu jsem si také všiml jedné drobnosti, která už možná byla i ve starém řádu, ale nevšiml jsem si ji – zmiňované podmínky se totiž týkají připojení do NIXu. Je ale otázkou, zda je jejich dodržování nutné i pro setrvání v NIXu. V praxi to znamená, že pokud třeba NetForce dnes pravděpodobně nesplňuje podmínku, týkající se zahraniční cesty bez AS jiného člena, ale v době svého připojení ji splňovala, z hlediska řádu to nemusí vadit. Nevím, právník by si rozhodně smlsnul.

Řád obsahuje ještě jedno velmi zajímavé ustanovení. Zakazuje totiž žádat úplatu za datový provoz procházející společným síťovým segmentem, jinak řečeno zakazuje placení za peering prostřednictvím NIXu. To je nepochybně významná věc. Dotkne se především CESNETu a některých jeho peeringových partnerů, kteří mu za peering platí, a přitom jej realizují přes NIX – jde o firmy jako Luko, GTS, Terminal Bar (tak to aspoň bylo ještě před časem – u některých se mohlo něco změnit, ale nepředpokládám to). Už nějakou dobu vycházejí z CESNETu signály, že se chystá změna peeringové politiky. Možná by tato změna byla dobrou příležitostí pro její uplatnění – placený peering je už dnes naprostým anachronismem i u nás. Pokud nyní vstoupí razantněji do peeringu Internet CZ, který už na NIX dorazil se svým routerem a 512 kb/s linkou, zůstal by CESNET jako poslední poněkud mimo.

Krátká informace byla věnována i založení sdružení CZ.NIC, jehož členská základna je z valné míry totožná s NIXem. První valná hromada se bude konat 7. července a jsem zvědav, jak bude vypadat. Příští valná hromada NIXu bude až po prázdninách, tedy v září. Podle některých by právě na ní mělo dojít k ostřejšímu řezu do stanov a provozního řádu NIXu.

Závěrem prosím omluvte stíženou možnost soustředění, závada není na vašem příjimači. Já bych vám řekl, co se děje, ale vy byste se smáli – to víte, léto je tady. :-)

cif-tip-téma-foto

Marek Antoš


Související články:

* NIX se obrací k masám
* Jaká jsou pravidla ..IXů ve světě?
* „Když zasedá NIX, nikdo si nemůže být jist majetkem ani životem.“ Dnes zasedal

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.