Hlavní navigace

Novou stálou zpravodajkou ČT v Rusku bude Barbora Šámalová

27. 5. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
27. 5. 2010

Pět měsíců po vyhoštění stálého zpravodaje Josefa Pazderky obnoví Česká televize od července post svého zpravodaje v Rusku. Novou zpravodajkou se podle serveru Týden.cz stane Barbora Šámalová, která dosud působila jako zpravodajka v Bruselu. Dočasně požádáme o akreditaci Báry Šámalové, která skončila před dvěma měsíci jako zpravodajka v Bruselu a Rusko zná, jezdila tam na dlouhodobější stáže už v minulosti. Zda zůstane na plný mandát, nebo jen na kratší čas, se rozhodne do konce roku, potvrdil ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

K TÉMATU: Rusko neprodloužilo pracovní vízum zpravodaji ČT Josefu Pazderkovi

Veřejnoprávní televize původně oznámila, že nového stálého zpravodaje do Moskvy nevyšle, protože Josefu Pazderkovi ruské úřady letos v únoru neprodloužily pracovní vízum, aniž by mu to nějak zdůvodnily. Podobným způsobem musel předčasně ukončit svoji misi v Moskvě i dřívější zpravodaj ČT Jan Moláček. Generální ředitel ČT Jiří Janeček společně s ředitelem zpravodajství Fridrichem ale později o situaci jednali s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem a ruským velvyslancem v Praze.

ČTĚTE TAKÉ: Česká televize ruší post zpravodaje v Ruské federaci

Nic jsme neslibovali a ani jsme to neměli v úmyslu. ČT je nezávislá instituce, žádné garance takového druhu zase na druhé straně neexistují. Jednání, která jsme vedli u ministra zahraničí Kohouta a na ruském velvyslanectví, ukázala, že si všichni uvědomují význam postu ČT v Rusku, vysvětlil Fridrich. Moskva je pro ČT důležitým zpravodajským postem, v současné době televize řeší reportování z Ruska mimořádnými výjezdy několika redaktorů, především stálého zpravodaje v Polsku Miroslava Karase.

ICTZ23

NAPSALI JSME: Televize Z1 pošle zpravodaje do Bruselu a Moskvy

Barbora Šámalová je sestrou někdejšího ředitele zpravodajství ČT a zakladatele zpravodajského kanálu ČT 24 Zdeňka Šámala, který nyní vede soukromou zpravodajskou televizi Z1. Právě ta nedávno vypsala výběrové řízení na vlastní zpravodaje v Moskvě a Bruselu. Sám Šámal byl v devadesátých letech zpravodajem České televize v Moskvě a dokonce se v Rusku oženil.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.