Hlavní navigace

Nový člen Rady ČTÚ Ondřej Filip zůstane ředitelem sdružení CZ.NIC

4. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Filip se chce zasadit o podporu volného trhu, transparentnost a snížení byrokratické zátěže. Zůstane šéfem sdružení CZ.NIC, ale opustí funkce v OSN a organizaci ICANN.

Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení CZ.NIC, na svém včerejším zasedání jmenovala do funkce radního Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) vláda v demisi. Nahradí tak v Radě místo uvolněné Janou Fürstovou. Filip chce pomoci novému předsedovi úřadu Jaromíru Novákovi vytvořit z ČTÚ moderního respektovaného regulátora.

Mým cílem bude napomoci současnému předsedovi ČTÚ při jeho úsilí přerodit úřad v moderního respektovaného regulátora. Mé hlavní priority budou co nejširší podpora volného trhu, transparentnost a snížení byrokratické zátěže podnikatelů. Nejbližším významným milníkem úřadu je úspěšné zvládnutí restartované kmitočtové aukce, uvedl Filip.

I po jmenování členem Rady ČTÚ chce Filip řídit sdružení CZ.NIC. Nicméně se rozhodl opustit funkce, které vykonává při OSN a organizaci ICANN. Filip je členem organizace Multistakeholder Advisory Group (MAG), která je poradním orgánem generálního tajemníka OSN pro organizaci Internet Governance Fora od roku 2008. Letos v květnu byl do skupiny poradců znovu zvolen.

Cloud 22 temata

V organizaci ICANN od roku 2012 zastává neplacenou funkci člena Poradního výboru pro bezpečnost a stabilitu (SSAC), ve které se věnuje konkrétním úkolům v oblastech spolehlivosti a integrity kořenového systému jmen, analýzy bezpečnostních rizik pro internet nebo registrace doménových jmen. Stal se prvním Čechem, který v rámci ICANN zastává takto významnou a prestižní pozici. Mandát mu vyprší v roce 2015.

Pozice v Radě není exekutivní, ani zákon takový souběh nezakazuje. Nicméně je jasné, že abych mohl skloubit dvě takto náročné funkce, budu muset výrazně upravit svůj časový rozvrh. Z těchto důvodů budu muset opustit některé pozice, které jsem vykonával pro internetovou komunitu, jako například některé funkce v rámci ICANN, práci v OSN a podobně, upřesnil Filip.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.