Hlavní navigace

Nový multiplex pro HDTV ? Až po vypnutí analogu, říká ČTÚ

28. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
28. 9. 2009

S dlouhodobým testováním pozemního digitálního televizního vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) se zřejmě nedá počítat dříve než po roce 2012. Ačkoli by České Radiokomunikace chtěly už v příštím roce zahájit dlouhodobý experiment pozemního HDTV v Praze, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) jim k tomu nepřidělí žádný kmitočet.

Nemůžeme získat testovací kmitočet na dobu delší než třicet dnů, přitom digitální vysílání ve standardním rozlišení běželo jako pilot pět let. Pro vysoké rozlišení potřebujeme testovací kmitočet minimálně na rok, aby diváci inovátoři, dostanouli se příští rok na trh televize s tunerem DVB-T2, měli možnost si obraz v HD vyzkoušet, postěžoval si nedávno v Lidových novinách ředitel pro transformace Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

K TÉMATU: ČRa chtějí koncem roku vyzkoušet DVB-T2. Nejsou volné kanály, namítá ČTÚ

Dlouhodobý test by Radiokomunikace chtěly podle Levinského odstartovat co nejdříve: Po alokaci nějakého kmitočtu, který by se mohl uvolnit vypínáním analogové televize. Určitě v Praze, ta je pro testy technologií nejvhodnější z hlediska ekonomiky, populace, jsou tu všechny televize, většina rádií. Jenže předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák přidělení jakéhokoli kmitočtu pro dlouhodobé digitální vysílání ve vysokém rozlišení odmítá.

Nejprve musíme vyřešit dnešní problémy a dokončit přechod na zemské digitální vysílání a teprve potom můžeme rozdávat další kmitočty pro HDTV, řekl šéf ČTÚ minulý týden ve čtvrtek na VII. kulatém stolu DigiZone.cz v Praze. Vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa Jiří Vykydal na stejné akci uvedl, že firma s plánem na brzký start testu pozemního HDTV nadále počítá a má již vytipovaných několik kmitočtů, na kterých by mohl běžet.

KL22 hlasovani

České Radiokomunikace chtějí zkoušet HDTV v multiplexu s novým standardem pro zemské digitální televizní vysílání DVB-T2, který ušetří datový tok. V této síti by chtěly šířit ve formátu MPEG-4 jak programy ve vysokém, tak ve standardním rozlišení. Testu je nakloněn i národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.

Do doby ukončení zemského analogového televizního vysílání (nejpozději v létě 2012) se s HD vysíláním v DVB-T v masovém měřítku nepočítá. V příštím roce by mohly proběhnout první testy HD vysílání v DVB-T2, řekl Duspiva v chatu na zpravodajském serveru iDnes.cz.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.