Hlavní navigace

Nový ředitel Slovenské televize chce veřejnoprávní multiplex

22. 12. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
22. 12. 2006

Slovenská televize (STV) má sehrát hlavní roli při přechodu země na digitální televizní vysílání. Myslí si to nový generální ředitel STV Radim Hreha. Vytvořil proto pozici ředitele strategického rozvoje, na kterou dosadil bývalého vedoucího analytika České televize Nikolaje Savického. Ten bude zodpovídat za digitalizaci a technický rozvoj STV. Prioritou Hrehy je vytvoření veřejnoprávního multiplexu nejméně se čtyřmi programy Slovenské televize a několika rozhlasovými stanicemi. Zákony na Slovensku, narozdíl od českých, s multiplexem veřejné služby nepočítají.

STV chce začít vysílat dva nové programy. Na prvním se spojí zpravodajství a sport, druhý zaplní dětské a vzdělávací pořady. Právě uvedené kombinace považuje Radim Hreha za nejatraktivnější pro rychlé rozšíření set-top-boxů mezi lidi. Pokud digitalizace zemského vysílání nebude na Slovensku pokračovat dostatečně rychle, nabídne STV obě nové stanice nejdříve na kabelu a satelitu. Podobně jako ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal před startem ČT 24, i Hreha předpokládá, že chystané programy si ukrojí jen malý díl z rozpočtu televize veřejné služby. Ředitel STV ale ve svém projektu financování blíže neupřesnil.

KL22 hlasovani

Veřejnoprávní digitální síť by podle plánů Radima Hrehy mohla vzniknout už v roce 2008. Multiplex má nejprve pokrýt signálem Bratislavu a Košice a postupně se rozšířit i do zbytku Slovenska. Projekt ale potřebuje získat podporu od státních orgánů a dalších hráčů na slovenském televizním trhu. Digitální zákon na Slovensku, alespoň ve vládním vydání, nepočítá s bonusovými licencemi pro stávající analogové televize. Současní vysilaté jsou naopak povinni vrátit analogové frekvence výměnou za digitální, když si to vyžádají okolnosti. Provozovatelé televizí mají každopádně slíbené stejné územní pokrytí po celou dobu přechodu. Zákon zatím neprošel slovenským parlamanetem, proto jeho výsledná podoba ještě není jistá.

Zdroj: RadioTV.cz

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.