Hlavní navigace

Nový Skype pro Linux a Windows Phone vylepšuje nejen textový chat

28. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pro Linux je například nově k dispozici zasílání zpráv offline uživatelům a synchronizace historie konverzací mezi zařízeními. Pro Windows Phone pak třeba editace poslední odeslané zprávy.

Skype pro Linux se po delší době dočkal větší aktualizace. Microsoft tak plní slib, že po převzetí služby nebude Skype stahovat z konkurenčních platforem a zařízení. Nová verze přináší zejména vylepšený textový chat, kde se projevuje odklon od P2P technologie ke cloudu.

Nový Skype pro Linux podporuje offline zprávy, resp. umožňuje posílat zprávy uživatelům, kteří jsou právě offline. Doručeny jsou v okamžiku, kdy se příjemce znovu přihlásí ke službě na některém ze svých zařízení. Samozřejmě zároveň přišla podpora příjmu zpráv odeslaných v době, kdy byl uživatel offline.

Novinkou je rovněž synchronizace historie konverzací mezi zařízeními, takže Skype pro Linux umožňuje nahlížet zpětně do konverzací vedených na jiných zařízeních. Zároveň díky synchronizaci již nebude docházet k opakovanému doručování již dříve přečtených zpráv na jiném zařízení.

Tvůrci programu avizují upravené uživatelské prostředí, které má přinášet lepší přístupnost pro zrakově hendikepované uživatele. Hlavní okno programu zůstává štíhlé. Konverzace, hovory a videohovory se nadále otevírají do nového okna.

Skype pro Linux (verze 4.2)
Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Skype pro Linux 4.3 běžící pod distribucí Fedora.

Došlo také na opravu řady chyb. Vývojáři nyní slibují například spolehlivější přenos souborů. Údajně z důvodu zkvalitnění hovorů již není přímo podporována ALSA (Advanced Linux Sound Architecture). Microsoft naopak zavedl podporu pro PulseAudio, konkrétně ve verzi 3.0 a 4.0.

Nový Skype pro Windows Phone 8.1

Co se týče mobilních zařízení, nedávno vyšel zbrusu nový Skype pro iPhone, ale teď se pozornost soustředí na ještě testovaný systém Windows Phone 8.1, který zanedlouho zamíří k uživatelům. Není zřejmě velkým překvapením, že Microsoft si speciálně pro něj přichystal aktualizovaný mobilní Skype.

Dle očekávání bude mobilní Skype v novém systému podporovat hlasovou asistentku Cortana, která je zřejmě největší novinkou ve Windows Phone 8.1. Kromě jiného na hlasový povel zahájí hovor či videohovor přes Skype. Samozřejmě bez podpory češtiny, které se zřejmě jen tak nedočkáme.

Samotný Skype pro Windows Phone nyní ovšem nabízí mnohem více lokalizací než jeho dosavadní verze. Konkrétně vládne 51 jazyky namísto dosavadních 19 jazyků. Srovnává tak krok s verzemi pro další platformy. Na seznamu figuruje také čeština stejně jako slovenština.

Zbrusu novou funkcí, kterou si prý žádala spousta uživatelů, je editace odeslané zprávy při chatu. Například překlepy půjde dodatečně opravit, přičemž zásah do zprávy po jejím odeslání bude vždy signalizovat symbol tužky. Uvidíme, jestli tato funkce v praxi nezpůsobí více zmatku než užitku.

BRAND

Další novinkou je integrace s centrem notifikací, kde tak Skype bude zobrazovat zmeškané hovory či poslední zprávy. Microsoft slibuje také optimalizaci výkonu a spolehlivosti. Zatím však stále chybí posílání souborů, ale i na něm prý vývojáři pracují. Objevit se má v některé z příštích verzí.

Nový Skype je již teď běžně k dispozici pro Windows Phone 8, ale bez integrace s centrem notifikací a podpory hlasové asistentky Cortana. Z logických důvodů jde o funkce výhradně pro Windows Phone 8.1, na které z Windows Phone 8 budou moci uživatelé přejít zdarma a bez zbytečných prodlev.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).