Hlavní navigace

Nový standard pro kabelovou digitální televizi: DVB-C2

21. 2. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 2. 2008

Profesní sdružení DVB Steering Board oficiálně otřevřelo diskusi k technické specifikaci standardu DVB-C2, digitálního televizního vysílání prostřednictvím kabelových rozvodů pro programy ve vysokém rozlišení obrazu. Podle serveru Broadbandtvned­ws.com se tak stalo čtrnáct let poté, co se kabeloví operátoři shodli na specifikaci standardu DVB-C pro klasické digitální kabelové vysílání.

Kabeloví operátoři mají sdružení zasílat do 16. července připomínky k novému standardu, soubor technických specifikací má být uzavřen do konce letošního roku.

ICTZ23

DVB-C2 je primárně určené pro vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) a pro službu Video on demand (domácí videotéka), používá modulaci 256 QAM a frekvence do 862 MHz. Šířit ho lze po sítích Hybrid Fibre-Coaxial (HFC), které jsou optimalizované pro ještě vyšší schémata modulace než klasické DVB-C pro vysílání ve standardním rozlišená obrazu.

DVB Steering Board předpokládá, že nový standard poslouží kabelovým operátorům následujících deset až dvanáct let. Obdobným způsobem už funguje standard DVB-S2 pro satelitní digitální vysílání, a stejným způsobem probíhají testy zemského digitálního vysílání ve standardu DVB-T2. Ten by měl ušetřit až třetinu datového toku oproti klasickému DVB-T.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.