Hlavní navigace

O budoucnosti projektů Prism a Ubiquity

Jiří Macich ml.

V posledních dnech se objevily novější informace k experimentálním projektům Prism a Ubiquity z produkce Mozilla Labs. Rozšíření Prism, které usnadňuje každodenní používání webových aplikací, je nyní kompatibilní s novým prohlížečem Mozilla Firefox 3.6. Matthew Gertner za tým vývojářů projektu Prism prozradil, že se nyní chtějí odklonit od vývoje samostatné aplikace využívající XULRunner. V budoucnu by samostatný Prism měl vycházet přímo z upraveného Firefoxu, což mj. zajistí mnohem lepší…

Doba čtení: 1 minuta

V posledních dnech se objevily novější informace k experimentálním projektům Prism a Ubiquity z produkce Mozilla Labs. Rozšíření Prism, které usnadňuje každodenní používání webových aplikací, je nyní kompatibilní s novým prohlížečem Mozilla Firefox 3.6. Matthew Gertner za tým vývojářů projektu Prism prozradil, že se nyní chtějí odklonit od vývoje samostatné aplikace využívající XULRunner. V budoucnu by samostatný Prism měl vycházet přímo z upraveného Firefoxu, což mj. zajistí mnohem lepší kompatibilitu s rozšířeními. Z principu to nezní jako špatný nápad. Matthew Gertner jako příklad uvádí možnost spolupráce s Weave Sync kvůli synchronizaci dat z uživatelského profilu. (Mozilla Labs)

V případě Ubiquity je zatím s Firefoxem 3.6 kompatibilní jen větev 0.1. Přizpůsobení větve 0.5 je prý náročnější, takže zatím mají uživatelé smůlu. Není zrovna jasné, co bude s Ubiquity dále. Tvůrci projektu připomínají, že od začátku jde o experiment, jehož cílem je výzkum a nikoliv vytvoření konkrétního produktu. Projekt by měl být alespoň částečně zúročen ve Firefoxu 4.0 (stejně jako Prism), ale rozhodně nepůjde o plnohodnotnou integraci stávajícího samostatného rozšíření. Už dříve se vývojáři nechali slyšet, že je třeba najít jednodušší koncept, který půjde předložit široké uživatelské veřejnosti. (Mozilla Labs)

Našli jste v článku chybu?