Hlavní navigace

O čem bude VII. kulatý stůl DigiZone.cz ve čtvrtek 24. září?

21. 9. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Vypínání zemského analogového televizního vysílání na hlavních vysílačích v západních a středních Čechách, a digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) budou hlavními tématy odborné konference VII. kulatý stůl DigiZone.cz, která proběhne tento čtvrtek 24. září 2009 v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí. Kdo na konferenci vystoupí a o čem konkrétně se bude na kulatém stolu diskutovat?

Vypne se s Plzní i vysílač v Chomutově?

Kulatý stůl se koná týden před plánovaným termínem vypínání hlavních analogových televizních vysílačů v územní oblasti Plzeň, která zahrnuje Plzeňský, Karlovarský a část Ústeckého, Středočeského a Jihočeského kraje. 30. září dojde k vypnutí programů Nova, Prima, ČT 1 a ČT 2 na vysílačích Krašov, Krkavec, Zelená hora, Klínovec, Vraní vrch a Dyleň (na některých vysílačích analogově vysílají pouze některé ze zmíněných tří programů). Televize Nova se předběžně dohodlaČeskou televizí i na vypnutí vysílače Jedlová hora u Chomutova, také k 30. září. Schválí toto předčasné vypínání Český telekomunikační úřad (ČTÚ)? Zeptáme se v prvním bloku konference předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka.

Pavel Dvořák 500

Povolí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) předčasné vypnutí analogových programů ČT 1 a Nova z chomutovského vysílače Jedlová hora? I na to se zeptáme na VII. kulatém stolu DigiZone.cz předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva seznámí účastníky kulatého stolu s dosavadním průběhem státní informační kampaně k vypínání analogového televizního vysílání v západních a středních Čechách. Informace, které zazní od předsedy Národní koordinační skupiny pro přechod na digitální televizní vysílání, budou moci na místě konfrontovat generální ředitel televize Nova Petr Dvořák, technický ředitel televize Prima Patrik Slavík a vedoucí projektu digitalizace ČT Pavel Hanuš. Blok se bude týkat rovněž přípravy na vypínání hlavních analogových televizních vysílačů ve Středočeském kraji. 31. října by mělo skončit analogové vysílání programů Nova, Prima, ČT 1 a ČT 2 na vysílačích Cukrák, Mezivrata a vrch Praha u Příbrami.

Kulatý stůl DZ ilustrační malá

Zúčastněte se VII. kulatého stolu DigiZone.cz o HDTV!

Zajímá vás digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Chcete se dozvědět nejnovější plány českých televizních stanic s HD vysíláním a novinky, které ohledně HDTV chystají operátoři vysílacích sítí? Co se objeví v pozemních multiplexech, na kabelu a satelitu? A která vysílací platforma je pro HDTV nejvhodnější? Registrujte se jako účastníci na VII. kulatý stůl DigiZone.cz s podtitulem „HDTV – něco navíc, nebo budoucí standard televizního vysílání?“, který proběhne už ve čtvrtek 24. září 2009 v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí!

Šéf Novy a technický ředitel Primy o osudu dokrývačů

Vedle vypínání hlavních analogových vysílačů v územních oblastech Plzeň a Praha přijde řeč také na přeladění analogových dokrývačů a opakovačů v těchto oblastech, které jsou často závislé na analogovém signálu z vypínaných vysílačů. Televize Prima již oznámila, že některé z dokrývačů vypne společně s velkými vysílači (např. malý analogový vysílač v Domažlicích). Jak se zachová Nova? Česká televize již na Plzeňsku a Karlovarsku spustila řadu digitálních dokrývačů a opakovačů, přesto bude nadále provozovat i analogové vysílače malého výkonu. Zeptáme se vedoucího projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše, zda se souběžné analogové a digitální vysílání, naplánované až do konce roku 2011, veřejnoprávní televizi vyplatí.

Petr Dvořák Patrik Slavík

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák a technický ředitel televize Prima Patrik Slavík nebudou chybět ani na VII. kulatém stolu DigiZone.cz. Tato fotografie pochází z minulé konference serveru DigiZone.cz z letošního dubna. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

České televize se bude také týkat téma listopadového vypínání analogového programu ČT 2 na hlavním jihomoravském vysílači Kojál. Tomuto vypnutí bude předcházet složitá operace prohození vysílacích kanálů analogových programů ČT 1 a ČT 2 a následné přeladění desítek analogových dokrývačů a opakovačů, které přebírají analogový signál ČT 1 z Kojálu. Kavčí hory minulý týden oznámily, že tuto změnu, původně naplánovanou na 1. října, posunou až těsně před termín vypnutí analogové ČT 2 z Kojálu, kterým je 30. listopad. Jaké další analogové vysílače ČT 2 se budou vypínat dříve než ostatní tři analogové programy? I na to se zeptáme Pavla Hanuše z ČT a Pavla Dvořáka z ČTÚ.

Vyplatí se vysílat HDTV volně, jako neplacené programy?

Druhý blok kulatého stolu se bude věnovat hlavnímu tématu konference, televizním programům ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Konkrétně se pak zaměří na otázku, zda je budoucnost HDTV v placených službách, nebo se z HD postupem času stane obvyklý standard, v němž se budou vysílat i volně šířené programy v zemských digitálních sítích. Tak to chtějí například České Radiokomunikace, a ředitel pro transformaci této společnosti Kamil Levinský bude jedním z hostů kulatého stolu. Neplacené HD programy bude v panelu zastupovat technický ředitel České televize Rudolf Pop, kterého se zeptáme na plány Kavčích hor se speciálním HD programem, jenž nyní vysílá na satelitu jako ČT 1 HD.

Jaromír Glisník - Skylink

Jaromír Glisník, výkonný ředitel společnosti TradeTec, která provozuje satelitní službu Skylink. Právě Skylink je generálním partnerem VII. kulatého stolu DigiZone.cz. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Česká televize počítá od února příštího roku se startem kanálu ČT HD, jehož program bude složen výhradně z pořadů, které poběží ve stejnou dobu ve standardním rozlišení na kanálech ČT 1, ČT 2 a ČT 4. Proč se zatím ČT vyhýbá vysílání zpravodajství ve vysokém rozlišení, zatímco Nova loni odstartovala HD vysílání právě na něm? Od Jaromíra Glisníka, výkonného ředitele satelitní služby Skylink, se pokusíme zjistit, jak hodně stoupl zájem o karty Skylinku poté, co loni na podzim začal jako první nabízet HD programy na satelitu. Je větší zájem o bezplatné kanály Nova HD a ČT 1 HD, nebo o placené stanice? Ondřej Zach ze společnosti HBO Česká republika odpoví na otázku, zda a kdy by se mohl prémiový filmový kanál HBO HD objevit na satelitu. O plánech dalšího placeného filmového kanálu Flmbox HD pohovoří Ivan Hronec ze společnosti SPI International.

Jaká vysílací platforma je pro HDTV nejlepší?

Závěrečný, třetí blok kulatého stolu DigiZone.cz, se bude věnovat otázce, jaká vysílací platforma (DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV) je nejvhodnější pro šíření televizních programů ve vysokém rozlišení. Dokážou někdy zemské digitální sítě, byť v kompresním standardu MPEG-4, konkurovat datovým tokem určeným pro HD programy kabelovým rozvodům a zejména optice až do domu? Zeptáme se Kamila Levinského, ředitele pro transformaci Českých Radiokomunikací. Tato firma chce získat pro dlouhodobý experiment zemského HDTV kmitočet v Praze – podaří se jí to, a o jaký vysílací kanál by mohlo jít? Jaký datový tok mohou HDTV vyčlenit satelitní platformy, aby se jim vyplatilo programy ve vysokém rozlišení zařadit a nepřicházely zbytečně o datovou kapacitu určenou pro televizní programy ve standardním rozlišení?

KL22_nominace

Petr Opletal 500

Petr Opletal, generální ředitel společnosti Rio Media, bude na konferenci zastupovat tuzemské operátory IPTV (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

O satelitu a HDTV pohovoří výkonný ředitel satelitní služby Skylink Jaromír Glisník. Kabelové operátory budou ve třetím panelu konference zastupovat ředitelé společností Self servis (Moravia televize) Jan Dašovský a Elsat Petr Bárta. Jana Dašovského se zeptáme rovněž na projekty kabelových služeb Nej TV a Spray TV, na nichž se rovněž podílí. Nabídnou i tyto služby HDTV? V jaké kvalitě a za jakou cenu? O HD vysílání prostřednictvím digitální televize přes internetový protokol a optiky až do domu promluví generální ředitel společnosti Rio Media Petr Opletal.

Přijde vám program VII. kulatého stolu DigiZone.cz zajímavý?